Sada je: 28 ožu 2024, 08:55.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

bertone je napisao/la:Linux Mint 20 “Ulyana” je vani od 27.06.2020.

Koju ti osobno podlogu preferiraš i zašto... Cinnamon, MATE ili Xfce. Ja sam trenutno na Debianu, i ne eksperimentiram više tako često... Imam namjeru isprobati LM20 na jednom dodatnom prostoru, a Cinnamon su moje najčešće podloge... Trenutno se kod mene vrti Debian10.4., kao glavni, uz Ubuntu 20.4 Remix i MX Linux 19.2...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Evo sat i pol kako je na T540p (to mi je testni laptop) friško instaliran LM 20 Cinnamon umjesto Ubuntua 20.04.
Koliko sam za sad uspio vidjeti ovo je možda najbolji LM nakon LM 18.1 i ako se ne pojave problemi za nekih dva tjedana ide na ThinkCentre umjesto 18.1 :-D

slika

slika

Kaj se tiče pitanja, na LM koristim isključivo Cinnamon (probao sam ostale ali mi nije to to), inače primarni OS zadnjih godinu dana mi je ponovno emementaryOS koji je već dogurao do verzije 5.1.5 i sad je to pristojno ispeglana Linux distribucija koja kad ju jednom (uspješno) podesiš prema svojim potrebama radi odlično (a i lijepo izgleda :-D )
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Evo sat i pol kako je na T540p (to mi je testni laptop) friško instaliran LM 20 Cinnamon umjesto Ubuntua 20.04.
Koliko sam za sad uspio vidjeti ovo je možda najbolji LM nakon LM 18.1 i ako se ne pojave problemi za nekih dva tjedana ide na ThinkCentre umjesto 18.1 :-D
...

Kaj se tiče pitanja, na LM koristim isključivo Cinnamon (probao sam ostale ali mi nije to to), inače primarni OS zadnjih godinu dana mi je ponovno emementaryOS koji je već dogurao do verzije 5.1.5 i sad je to pristojno ispeglana Linux distribucija koja kad ju jednom (uspješno) podesiš prema svojim potrebama radi odlično (a i lijepo izgleda :-D )

Da, zavrtio se i kod mene jednom elementary OS, dok sam serijski instalirao i rušio distribucije, tada nije ostavio na mene dojam, ali ne mogu reći da sam kvalificiran da to ocijenim... Na DistroWatch.com, Debian i elementary su jedan do drugog, a sada si i mene zaintrigirao da ga ponovo isprobam...

Svojevremeno sam računao da će LM postati moja glavna distribucija, ali nakon nekog vremena, vrijeme podizanja mi dođe do tri minute, nisam mogao dokučiti zašto... Debian je kod mene dosta dugo stabilan, i vrijeme podizanja se kreće od 5 do 15 sekundi...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Pa ne gasiš komp i nemaš problema sa dizanjem :-D
Meni desktop radi stalno i jedini restart se napravi kad neki veliki update to traži.
Što se tiče elementaryOS-a,.. paaa... to je malo čudan OS jer iako sam paralelno znao raditi instalaciju na dva laptopa ili laptop/desktop, na jednom nakon petljanja po OS-u sve radi ok, na drugom isto to skrši sistem :hmm
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Pa ne gasiš komp i nemaš problema sa dizanjem :-D
Meni desktop radi stalno i jedini restart se napravi kad neki veliki update to traži.


Nikad mi nije bilo jasno zasto neki ljudi ovo rade :D
roc1nante270
roc1nante270
evo i kod mene mint 20 radi ok i ja zadovoljan osim što mi se ponekad sam restarta ...e sad ima tamo neki izvještaj o rušenju sustava ali ja to baš i ne razumijem protumačit....inače sve ok...
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
Odličan, samo se gasi sam od sebe? Samo tu situaciju zamisli kod auta/motora pa odgovori na se zamisli je li i dalje odličan :D
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
e da...baš tako i to mi samo mint radi....
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
Ni jedno rušenje ili bilo kakav drugi problem do sada (kuc-kuc da tako i ostane),... iako ga još nisam stavio na desktop jer mi se ne da :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Prvo sam instalirao Fedoru pa zbog eOI prešao na Ubuntu i skoro i njega maknuo dok nisam skužio da se može instalirati Unity UI jer defaultni GNOME mi je odvratan. Moje pitanje za sve koji su prije imali Ubuntu, što vas je privuklo na Mint? Windows like user interface me ne privlači jer ako sam već stavio Linux, onda moram prihvatiti određene promjene, a ne držati se nekih Windows rješenja kao pijan plota.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.