Sada je: 28 ožu 2024, 09:07.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ekipa, kao što naslov kaže, ovo je mjesto za čavrljanje o najkliktanijoj distribuciji na Distrowatchu, dragom nam Mintu na Ubuntu bazi :)

slika

Puno sreće i dobre priče svim novim i starim Mintovcima želim :rasprava
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce
Može :thmbs-up evo, ja se prva učlanjujem :D
Koristim ga od 2007. i uvijek mi je bio glavna, a često i jedina distra na računalu.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Pa dobrodošla onda ti nama (sad kad si tu, može plural) :-D

EDIT: Abz, sada kao mod zaprijeti ostalima da ćeš ih banat ako se ne pridruže :zvizdi
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce
Evo se i ja pridružujem.
Instalirao za potrebe recenzije, a sad ga stalno koristim. I biti će mi glavna distra na kompu do daljnjeg.
BTW, čudi me da već nismo osnovali Mint fan club. Kasnimo već podebelo!
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Ja razmišljam da stavim 17 na netbook opet (prije imao 14), mislim da mi treba mint kao stabilna distra (imao sam i Debian za stabilnost,da da) al onak Mint je fora.

Sent from the Intergalactic Space Arcade using aliens.
Avatar
Postovi: 327
Postovi: 327
Pridružen/a: 26 srp 2013, 07:31
Lokacija:
Podijelio/la zahvalu: 20 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: Arch
Cestitke na temi, trebali smo ju vec davno pokrenuti! ;)
Jako je malo Mintavaca na forumu - osim potpunih pocetnika, koji se kratko zadrzavaju jer ih uhvati ili distrohopping ili Arch, cini mi se da smo jedini stalni korisnici Abz, rudar, jurastublic i ja.
Koristim Mint od 2009. godine. Gnome 2/Mate su mi glavni DE-ovi, dok u posljednje vrijeme koristim i Cinnamon. Jedino mi je zao sto je napusteno LXDE izdanje zbog nedostatka manjka popularnosti (cini mi se da ga jurastublic jos uvijek koristi). S LMDE-om nisam imao srece (radije bih se prebacio na cisti Debian).
Kod Minta sve savrseno radi, sto uzrokuje poprilicnu lijenost u prelasku na druge distre. Po meni, to je OS kakav treba biti.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Calisto me ljubazno spomenuo, i to u uglednom društvu, pa se moram odazvati i zahvaliti. Meni je Linux Mint bio prva 'prava' distra, od prosinca 2011. Dotad sam očijukao s Ubuntuom, ali naš tango nije bio ugodan... netko je nekome uvijek gazio po nogama, ja Ubuntuu, ili Ubuntu meni. Istina, rudar i nije baš graciozan lik, teško hvata brže ritmove.

No, mala Katya (tada aktualan LM 11) bila je puna razumijevanja i strpljenja, pa smo se brzo našli. Nije mi se samo svidjelo što je uskoro za njom stigla LM 12, pa LM 13 (istina, kao LTS)... dame se izmjenjuju kao na traci, a bolja je stabilna veza. Uz to, odavno sam cijepljen na Debian, iz filozofskih razloga o kojima neću opet pametovati. Budući da s Debianom nije dovoljno pametovanje, nego treba i nešto tehničkog znanja, izabrao sam LMDE kao privremeno rješenje. Ponovila se pritom stara istina, da privremena rješenja postaju trajna. Tako LMDE već treću godinu vlada na stolnom računalu koje najčešće koristim, a svoj sanjani Debian instalirao sam na druga dva, kao Stable i kao Testing. Sad se 'nadam' da će se ostvariti neke crne Clemove prognoze, izazvane nezadovoljstvom zbog premalog broja suradnika, pa će LMDE otići u nekom pravcu koji mi se neće svidjeti. Mislim da ću samo tako dobiti pravi 'izgovor' da i tu instaliram Debian.

Inače, svaka čast Mintu. Mislim da je ova distra idealna za sve koji prvi put ulaze u svijet GNU/Linuxa. Imaju izvrsna uputstva, namijenjena potpunim početnicima, i rekao bih da to baš nedostaje velikoj većini distri. Vodič kroz Mint na 50 stranica u PDF-u je zaista dobar, pregledan i koristan. Vidio sam da Open SuSe, Debian, Arch, Gentoo imaju vrlo iscrpne priručnike, tumačeći svaki pojedini korak prilikom instalacije i namještanja sustava (a takvih je vodiča bilo i na ovom forumu; bravo za Cooleecha i Arch, odnosno za Lutherusa i Gentoo; bravo i za netom objavljeni članak o Slacku). No, mislim da takva uputstva ipak služe malo iskusnijim korisnicima. Za nekoga tko prvi put ulazi u GNU/Linux, vodič kroz Mint izgleda mi idealno (subjektivan sam!).

Isprobao sam LM 17 Mate uživo. Po meni, izgleda i radi jako fino. Pet godina podrške je vrlo značajno; mnoga računala imaju približno toliki vijek trajanja. Nadam se da će se u budućnosti još više osamostaliti u odnosu na Ubuntu (posredno, i na Canonical). Neka svi zavire što nudi kovnica... ili neka se barem osvježe jednom finom aromom!
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
rudar je napisao/la:Calisto me ljubazno spomenuo, i to u uglednom društvu, pa se moram odazvati i zahvaliti.

Od tebe uvijek dobivam izazovne dileme, zanimljive probleme i konstruktivna rjesenja ;)
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Uh, uh, lijepo se častimo danas... No, da od silnog lupanja po ramenima ne padne previše prašine s kaputa i posve ne zamrači ovu temu, predlažem da se tema o Mintu izdvoji od Ubuntua i poveže s ranije otvorenom temom o LMDE. Znam da takva akrobacija može biti zahtjevna i administratorima ne osobito po volji, ali pod zajedničkim naslovom Ubuntu ipak bi trebali ići samo Ubuntu, Xubuntu, Kubuntu, Lubuntu. Mint ipak nije taj...
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
rudar je napisao/la:Uh, uh, lijepo se častimo danas... No, da od silnog lupanja po ramenima ne padne previše prašine s kaputa i posve ne zamrači ovu temu, predlažem da se tema o Mintu izdvoji od Ubuntua i poveže s ranije otvorenom temom o LMDE. Znam da takva akrobacija može biti zahtjevna i administratorima ne osobito po volji, ali pod zajedničkim naslovom Ubuntu ipak bi trebali ići samo Ubuntu, Xubuntu, Kubuntu, Lubuntu. Mint ipak nije taj...

Mislio sam samo nadovezati se na onu temu, ali je Debian podforum, a LM main edition je ipak temeljen na Ubuntuu. S obzirom na razlike u filozofiji između njih, dobra ti je ideja.
Peoplez, welcome to the club :navija
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.