Sada je: 29 ožu 2024, 06:00.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Kako su dosadašnje teme o instalaciji linux distribucija u većini slučajeva devastirane prestankom rada servisa za upload slika pohrani.com, odlučio sam ovdje postaviti tutorial za instalaciju nedavno objavljenoga Ubuntua 16.04 LTS (iako se dobar dio može primijeniti i na bilo koju drugu srodnu distribuciju).

Drugi razlog su učestali upiti novih korisnika kako instalirati Linux... pa da se stalno ne ponavljamo, sve će biti na jednom mjestu.



Kazalo


Zadnja izmjena: 13.05.2016.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Uvod

U niže opisanim postupcima navedene su i radnje koje nisu nužne za ispravnu instalaciju no preventivno umanjuju mogućnost da kasnije nešto pođe po zlu pa ostaje vama na volju da li ćete ih preskočiti ili pratiti korak po korak kako je opisano.



Priprema hardvera

Ukoliko je računalo novo ili na starome ne mislite zadržavati podatke koji se nalaze na disku, priprema hardvera i nije nužna unaprijed te ovaj dio preskočite. Međutim, ukoliko na postojećem računalu na HDD/SDD disku imate podatke koji su vam bitni, prvi korak je njihovo privremeno spremanje na neki drugi (vanjski) medij. Što će to biti ovisi o Vama i količini podataka koje trebate sačuvati.



Priprema softvera

Prvo i osnovno je nabavljanje ISO slike željene Linux distribucije. Kako ovdje govorimo o Ubuntuu 16.04, niže priloženi linkovi se odnose na njega dok za ostale distribucije posjetite web stranice željene distribucije, a dobar početak vam može biti web stranica distrowatch.com. Ovdje mala napomena, ukoliko vam hadrver to dozvoljava preuzmite 64 binu verziju jer pojedini softver kojeg ćete kasnije željeti koristiti nema 32 bit verziju (Chrome, Viber i sl.)

http://www.ubuntu.com/download/desktop
http://releases.ubuntu.com/16.04/

Nakon što smo preuzeli ISO željene distribucije moramo odlučiti putem kojeg medija ćemo raditi instalaciju (USB, DVD).
Preporuka radi brzine i jednostavnosti instalacije je korištenje USB memorije minimalnog kapaciteta 2GB.
Za softver kojim ćete napraviti bootabilni medij preporučujem UNetbootin koji je pouzdan u radu, jednostavan za korištenje, brz i može se koristiti na bilo kojem OS-u (Linux, Windows, OSX).



Instalacija

Napravili ste bootabilni USB, na HDD ili SSD disku nemate bitnih podataka pa možemo krenuti na instalaciju.
PC ili laptop je ugašen, u slobodni USB port umetnite vaš bootabilni USB s Linuxom (ili DVD u optički pogon ako instalaciju radite putem DVD-a) i upalite računalo.
Odmah na početku POST screena BIOS-a, u donjem dijelu ekrana će vam se pokazati koju funkcijsku tipku (F-tipku) trebate pritisnuti kako bi ušli u BIOS za odabir redoslijeda medija s kojih se podiže OS (najčešće se radi o tipkama F2, F10 ili F12) - Možete naravno ući i u BIOS i u njemu odrediti da prvi bootabilni medij bude vaš USB ili CD/DVD no osobno više volim ostaviti u BIOS-u da se OS diže s diska jer mi se nakon instalacije odmah podiže OS s diska iako mi je u računalu možda još uvijek instalacijski medij.

Nakon što je BIOS učitao sve raspoložive medije, kursorskim strelicama odete do vašeg bootabilnog medija i pritisnite ENTER te će vam se nakon par sekundi do pola minute na ekranu vašeg monitora prikazati izbornik isti ili sličan ovome na slici ispod i tu ili odaberite "Try Ubuntu without installing" ili ništa ne dirajte i pričekajte da se vaš Ubuntu sam učita i pokrene u Live modu.

slika

Iako ste iz gore prikazanog izbornika odmah mogli ići na instalaciju "Install Ubuntu", moja preporuka je da je bolje otići u Live verziju jer na taj način odmah možete provjeriti da li je vaša buduća Linux distribucija kompatibilna s vašim hardverom, a i prije same instalacije ćete podesiti par sitnica kako kasnije ne bi bilo problema (jesu rijetki, ali se dogode).

Nakon ulaska u Live mod dočekati će vas ovakav prikaz i sad ćemo napraviti nekoliko podešavanja koja nisu nužna, ali su korisna.

slika

Prvo i osnovno, spojite se na internet (žičano, bežično, 3/4G modemom) i tu ćete odmah vidjeti kako je i da li je podržan vaš mrežni hardver. Povezivanje vršite klikom na ikonu mreže koji se nalazi na desnoj strani vašeg panela... na slici je prikazano spajanje na WiFi, odnosno pregled trenutno dostupnih routera te nakon što kliknete na vaš otvoriti će dijaloški okvir u koji upisujete password za router i potom na poveži.

slika

slika

Naredna stvar koja nije nužna, ali je korisna je podešavanje layouta tipkovnice. Naime, ponekad se dogodi da korisnici prilikom upisivanja passworda koriste posebne znakove (ili slova) koji se položajem razlikuju na EN i HR layoutu tipkovnice i onda nakon što dovrše instalaciju ne mogu ući u OS. Naravno da se to da popraviti no čemu komplicirati za minutu posla.

slika

slika

slika

slika

Naredni korak također nije nužan no koristan je kako vam se ne bi ugasio ekran tijekom procesa instalacije... odite na:
System settings > Brightness & Lock > i pretpostavljenih 5 minuta promijenite na Never.

slika

slika

slika



Napokon na instalaciju

Na vašem desktopu imate ikonu: "Install Ubuntu 16.04 LTS" ... dvoklik na ikonu i

slika

... i nakon par sekundi otvoriti će se slijedeći izbornik u kojem odaberite jezik na kojem će biti vaš OS

slika

... u narednom koraku odaberite obje ponuđene opcije

slika

... slijedeći izbornik će se možda razlikovati od vašeg (na slici je ponuđena instalacija uz Win7) no ionako ćemo ići na zadnju opciju pa pojašnjenje dolazi kasnije

slika

slika

... kako u laptopu na kojem sam radio ove upute imam dva diska, na slici je prikazan ranije pripremljeni SSD na koji ćemo instalirati Linux i HDD na kojem su trenutno Windowsi te će se prikaz popisa diskova kod vas razlikovati od prikazanog

slika

Odaberite slobodan prostor i i klikom na mali plus otvoriti će se izbornik za podešavanje veličine i vrste particija na slobodnom prostoru. Redoslijed particija može biti kao što je prikazan, no možete ih složiti i prema vašoj potrebi/želji no bitno je da možete imati samo četiri primarne particije na jednom disku no nama su dovoljne tri

root - minimalna veličina root (/) particije za Ubuntu je oko 7 GB no ukoliko imate mjesta dati 20 ili 30 GB nije loše jer je kasnije lako smanjiti rot particiju, ali ju je zaguljeno proširiti ukoliko postane premala

slika

slika

home - ukoliko ne želite imati swap, sav pereostali slobodni prostor odredite za home (iako je po mom mišljenju uvijek korisno imati swap bez obzira na količinu RAM-a)

slika

slika

swap - ako ste odlučili ipak ostaviti malo za swap, sad dodajte i njega

slika

slika

... i time ste skoro završili s pripremom diska za instalaciju i zadnja je stvar samo provjeriti na koji će uređaj ići instalacija boot (ako imate samo jedan disk u računalu, onda tu ne bi trebalo biti nikakvih problema no bolje je provjeriti

slika

... te nakon što se se uvjerili da je sve u redu, klik na instaliraj te potvrdite u novo otvorenom prozoru izmjene koje će se napraviti na disku nakon čega proces instalacije započinje

slika

Instalacija je napokon započela i prvi slijedeći korak je određivanje zemlje... tu najčešće nema nikakvih problema i ako je prikazana zemlja u redu kliknite na dalje

slika

Naredni korak je određivanje rasporeda tipkovnice... ni ovdje najčešće nema nikakvih problema no provjeru možete napraviti upisivanjem znakova u polje za provjeru pa ako je sve u redu, klik na nastavi

slika

slika

... i došli smo do zadnjeg koraka u kojem moramo upisati ime, naziv računala i korisnički password (ovdje se može odmah odabrati i preskakanje dijaloga prijave, no radi sigurnosti je bolje ostaviti kako je)

slika

... i gotovi ste. Sad pričekajte 10-ak minuta da računalo odradi svoje (vrijeme ovisi o brzini vašeg hardvera i brzini veze na net)

slika

... i na kraju kad završi restartajte računalo i kad se BIOS ponovno počne učitavati izvadite instalacijski USB i ...

slika

... novo instalirani Ubuntu će se podići s vašeg diska.

Time je proces instalacije gotov. Sad slijedi fino podešavanje OS-a prema potrebama i afinitetima no o tome drugom prilikom.

Naravno, prikazani proces nije najjednostavniji način instalacije, ali mišljenja sam da nije ni najkompliciraniji, a ipak je odrađena ručna instalacija OS-a uz upoznavanje osnovnih postavki Linuxa, gdje se što nalazi i mogućnost pogreške je svedena na najmanju moguću mjeru.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ok, čuli ste ili pročitali da većina GNU/Linux distribucija dolazi s velikim brojem predinstaliranih aplikacija koje prosječni korisnik treba i da je sistem odmah nakon instalacije spreman za korištenje (kako i ne bi bio kad ste njime mogli raditi i u Live modu) no to i je i nije baš tako i korisnik ipak treba netom nakon instalacije posvetiti još kojih pola sata svom OS-u.

Naime, Ubuntu 16.04 (ipak se njime ovdje bavimo) donosi neke promijene koje koliko pomažu, toliko po meni i odmažu korisnicima, pogotovo onima koji se prvi put susreću s bilo kojem Linux distribucijom, no krenimo korak po korak pa ćemo stići i do toga.

I dvije napomene prije početka:
  • Vodič sam radio na dva (različita) laptopa i jednom desktop računalu, a kako bi ne kompatibilnost OS-a u odnosu na hardver sveo na najmanju moguću mjeru... naravno ta mogućnost uvijek postoji te ukoliko budete imali problema, a riješenje ne budete mogli naći sami, uvijek se možete javiti na forum i zatražiti pomoć.
  • Odabrani jezik prilikom instalacije je Hrvatski jezik i njime ću baratati u vodiču iako su neki prijevodi malo čudni... no tako je kako je.

*********

Nakon restarta, nema konekcije na internet :sokiran

Da li je ovo bug ili feture nemam pojma no kod prijašnjih izdanja Ubuntua ukoliko smo instalaciju odradili spojeni na internet putem WiFi mreže, OS je zapamtio na koji ste se router spojili kao i password... kod 16.04 to nije tako i odmah nakon ulaska u sistem morate ponoviti proces povezivanja na vašu bežičnu mrežu... nije problem, ali je nepotrebna gnjavaža.


slika

slika

slika

Ovaj dio sam morao staviti iako na prvu izgleda bez veze no u brzopletosti, ushićenju novog korisnika što je instalacija prošla dobro i želje da se što prije krene dalje, vrlo lako ga je previdjeti, a veza na internet nam je potrebna za nastavak.




Nadogradnja sistema (update & upgrade)

Iako je Ubuntu 16.04 objavljen tek nedavno, ipak je potrebno odmah nakon instalacije provjeriti da li ima novih nadopuna, a isto tako poželjno je uključiti i dodatne izvore ili samo promijeniti server s kojeg će se nadogradnje preuzimati... pa lijevi klik na prvu ikonu u vašem "Launcheru" (ili super tipku na tipkovnici - win tipka) i otvoriti će se "Dash" u kojem ćemo u polje za pretragu početi upisivati "up..." i već će vam se pojaviti sažetak dostupnih aplikacija među kojima je u "Nadopunitelj softvera"

slika

Nakon lijevog klika na ikonu "Nadopunitelj softvera", aplikacija će pretražiti dostupne nadogradnje:

slika

... nakon čega će dopune biti pronađene (kao na slici ispod) ili ćete dobiti obavijest da nema novih nadogradnji.

slika

Ovdje nemojte odmah odabrati opciju "Instaliraj odmah" već odabetite "Postavke" i prođite malo kroz ponuđene opcije te po potrebi uključite dodatne izvore, promijenite server s kojeg ćete nadogradnje preuzimati ili provjerite da li vašem sistemu treba vlasnički driver za hardver.

slika

slika

slika

Nakon što se napravili izmjene, lijevi klik na "Ponovno učitaj" i pustite da aplikacija odradi svoje:

slika

slika

Sad možete potvrditi na "Instaliraj odmah", upisati svoj password kako bi ovjerili zadanu radnju:

slika

... i pričekajte da se nadopune instaliraju:

slika

... nakon čega ponovno napravite reboot OS-a:

slika

... i time ste s prvim dijelom gotovi.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Sasvim je normalno da novom korisniku koji dolazi iz Windows okruženja, prvi, drugi pa i peti susret s Linuxom može izazvati grč jer gotovo ništa nije onakvo na kakvo je navikao (iako je zapravo bolje i jednostavnije), a zapravo je sve udaljeno samo jedan ili dva klika mišem i brzina snalaženja zapravo ovisi samo o novom korisniku i njegovoj želji za istraživanjem :-D I zato, upoznajte vaš OS.

Postavke sustava

Ovdje ćete naći sve potrebno za jednostavno podešavanje ponašanja, rada i izgleda vašeg OS-a.

slika

Otvorite svaku, pregledajte i proučite opcije (nema tu neke atomske fizike) i prilagodite OS svojim potrebama ;)




Ubuntu Softwer

Ubuntu Softver je novost u Ubuntuu 16.04 i zamjenjuje dosadašnji "Ubuntu Software Center".

slika

Sama aplikacija je dio koji će početnicima u Linux svijetu biti dobrodošlo osvježenje jer na jednostavan način, s par klikova, mogu pronaći i instalirati softver koji ne dolazi predinstaliran - nema više traženja aplikacija po internetu, skidanja istih, pokretanja klikom na .exe nakon kojeg ih je čekalo još malo klikanja po raznim ELUA-ma, pa next, next, nex... onda još pokojeg pitanja da li smo baš sigurni da želimo instalirati aplikaciju (o korištenju i aktiviranju nelegalnih - piratskih aplikacija ovom prilikom neću).

Aplikacije možete pretraživati po grupama ili jednostavnim upisivanjem imena aplikacije (dovoljno je i samo prvih par slova) nakon čega je dovoljno kliknuti na "instaliraj" i navedeno potvrditi upisivanjem svog passworda.

No tu dolazimo i do jednog od problema koji ću objasniti na primjeru instalacije GiMP-a.
Naime, nakon što smo upisivanjem imena aplikacije potražili GiMP, dobili smo popis na kojem možemo odmah kliknuti na "Instaliraj":

slika

... ili proširiti prikaz informacija o aplikaciji kako bi saznali malo više i vidjeli da li je baš to tražena aplikacija.

slika

Sve super... no u prijašnjoj verziji "Ubuntu Software Centera" ispod opisa aplikacije dostupni su bili i razni dodaci za odabranu aplikaciju (kao što su dodatni kistovi ili plugin "Save for Web" u slučaju GiMP-a).
Ovdje toga nema i korisnik ostaje (trenutno) uskraćen za jednostavan način proširivanja mogućnosti odabrane aplikacije... zato je i dalje bolji način instaliranja aplikacija putem terminala (ipak je on i otac i majka Linuxa) no o tome ću u četvrtom poglavlju ovog malog vodiča.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Terminal (CLI = Command-line interface)

Da se razumijemo u startu, i u Windowsima postoji cmd no vjerujem da većina Windows korisnika nikad nije čula za njega, a još manji broj ga je koristio (osobno sam ga koristio u vrijeme Windowsa98 i bio je nezaobilazan alat kod WindowsaME pface no nakon toga mislim da sam možda svega nekoliko puta bio prisiljen koristiti ga pod Win7)... i ne, ne želim sad uspoređivati Linux terminal i cmd već ovo shvatite kao mali uvod u konzolu od koje većina novih korisnika ma koliko im konzola bila privlačna - zazire.

I ne, neću vam sada navoditi što terminal sve može i kako raditi njime jer korisnih informacija, uputa, naredbi ili kako kombinirati više naredbi odjednom imate na ovom forumu dovoljno za par mjeseci proučavanja i učenja.

Da bih pojasnio prednost i brzinu rada, te da bi dobili sliku koliko je terminal zapravo prijateljski alat koji vam može pomoći u svakodnevnom radu iskoristit ću primjer instalacije GiMP-a kojeg sam naveo u prethodnom opisu ne baš sretno složenog "Ubuntu Softwera".

Rekli smo da GiMP možemo instalirati doslovno s 2-3 klika iz GUI-a (Graphical user interface ili po našem Grafičko korisničko sučelje) no da smo tom prilikom uskraćeni za instalaciju dodataka. Terminalom možemo napraviti isto to, ali uz manje klikanja i sve odjednom (uključujući i dodatke).

Pritisnemo CTRL+ALT+T i na ekranu našeg monitora će se pojaviti terminal u koji potom upišemo:

Kod: Označi sve
sudo apt-get install gimp gimp-data gimp-plugin-registry gimp-data-extras


slika

... nakon čega potvrdimo tipkom ENTER i u novo otvorenom retku upišemo svoj password (password nećete vidjeti dok ga upisujete jer to tako i treba biti) i ponovno potvrdimo s ENTER... i nakon par desetaka sekundi (ovisi o brzini vaše internet veze) na računalu imate instaliran GiMP s svim dodacima... možda izgleda teže no zapravo je jednostavnije i brže :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ubuntu-restricted-extras

Za nesmetano korištenje multimedije, fontova i sl. koji su pokriveni vlasničkom licencom nužan će vam biti paket pod nazivom: ubuntu-restricted-extras.
Ovaj paket sam odabrao namjerno jer traži potvrdu EULA-e što je novim korisnicima često problem jer ne znaju kako se kretati kroz ponuđene izbore (kursorske strelice ili miš ne rade).

slika

Dakle, instalaciju pokrenete jednostavno upisivanjem ili kopiranjem naredbe u terminal:
Kod: Označi sve
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

.. upišete svoj paswword kad terminal to zatraži i kad vam se otvori okvir EULA-e kroz ponuđene izbore koristite lijevi TAB

slika

... dok potvrdu odabranog potvrđujete klasično pritiskom na tiku ENTER.

****

Toliko za sad, možda će biti još, a možda i neće... a tema o podešavanju Ubuntua ili drugih distribucija imate po forumu pa potražite malo, a ako baš ne ide, slobodno pitajte pa ćemo nepoznanice ubaciti u temu :zamisljen

slika
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
U slučaju AMD grafike, nije loše znati koje su opcije
http://askubuntu.com/questions/815591/u ... d-graphics
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
Sviđa mi se što se na Ubuntu gotovo sve naredbe mogu postaviti na tipkovnicu. Može se i u mnogim drugim računalnim operacijskim sustavima, ali tema je Ubuntu. Pa ću ovdje navesti par korisnih prečaca i objasniti kako ih napraviti.
Evo primjer za gašenje računala:

Odite mišem na gornji desni kut i kliknite na ikonu, koju sam označio strelicom na slici, (neka vas ne buni što imam tamnu temu, a ne original Ubuntu):
slika
Zatim u otvorenom izborniku odaberete treću opciju "postavke sustava...", i otvorite "tipkovnica" kao na slici:
slika
Odaberite "prečaci":
slika
Zatim odaberite zadnju opciju "prilagođeni pre..." , koja je označena na slici (u mom slučaju plavom bojom):
slika
Kliknite plus, označen na slici:
slika
I tu vam se otvori prozor da napišete naziv i naredbu za prilagođeni prečac. Kao primjer napišite: "isključi računalo".
( Vi možete upisati što god vi želite. Kako je ovo primjer za isključivanje računala, napišite nešto kao "isključi", "utrni", "power off"... čisto da se znate orijentirati o čemu se radi).

A u "naredba" se napiše naredba koja funkcionira u "terminalu". Napišite "poweroff"
(Ako ne znate što je terminal, http://wiki.open.hr/wiki/Naredbeni_redak_u_Linuxu).
Izvolite sliku kako treba da izgleda izbornik kada upišete naziv i naredbu:
slika
Kada upišete naziv i naredbu potvrdite sa "primijeni", (zaokruženo na slici):
slika
Ako ste sve napravili ispravno, naredba bi se trebala prikazati u izborniku, pod nazivom koji ste napisali. Na slici označeno plavo i u nastavku treba da piše "Onemogućen".

Sada kliknite mišem gdje piše "onemogućen" (zaokruženo na slici):
slika
Sada umjesto onemogućen piše "novi pokretač", što vam je znak da računalo čeka da upišete prečac na tipkovnici koji će se koristiti za izabranu naredbu. Ja sam odabrao kombinaciju tipki "Ctrl+Alt+End", a vi možete neku drugu kombinaciju, koja vama ima više smisla, ili samo jednu tipku. (Inače ako netko ne zna, "+" plus u kombinaciji tipki znači da se tipke pritisnu zajedno). Imajte na umu da se na tipkovnici već koristi mnogo prečaca, a popis prečaca možete vidjeti držeći tipku "win", koja se nalazi između tipki "Ctrl" i "Alt". I bez straha, računalo će vas upozoriti ako se odabrana kombinacija tipki već koristi, i neće dozvoliti promjenu. I ako pogriješite, ili želite drugu kombinaciju tipki, u svakom trenutku ju možete promijeniti klikom na mjesto gdje je pisalo "onemogućen", a sada piše "Ctrl+Alt+End". Kao na slici ispod.
slika

I to je to, računalo isključujemo izravno s tipkovnice s jednom kombinacijom, Ctrl+Alt+End.

Ako želite napraviti i prečace kao na slikama, za otvaranje privatnog prozora u Firefox. Samo ponovite postupak. Stavite naziv koji želite, a u "naredba" upišite:
Kod: Označi sve
firefox -private-window &

Upišite vaš prečac na tipkovnici, i pritiskom na taj prečac otvarate odmah privatni prozor u Firefoxu.

Za reset računala naredba je:
Kod: Označi sve
reboot


Imate mnogo terminal naredbi, za svaku moguću aplikaciju, pa si potražite na internetu ako želite.

Što smo postigli s ovime, skratili smo dosta koraka koji nas inače frustriraju. Recimo kod mene je monitor namješten da se isključi kada ne diram računalo neko vrijeme. Tada ako trebam isključiti računalo, napravim to uz pomoć prilagođenih prečaca s tipkovnice. Ne moram uključiti monitor, pa mišem ići skroz gore i desno na ikonu, pa klik, pa mišem dolje, pa odabrati...
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.