Sada je: 28 ožu 2024, 09:55.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

eQuivalent je napisao/la:
Apsolutno se slažem s tobom. I ovo sve i jeste na neki način ispitivanje tržišta i za šta su ljudi zainteresovani i dal su uopšte i zainteresovani.
Trenutno sam i sam u nedoumici jer postoje dve varijante. Ova konfiguracija koju sam naveo i koja mislim (siguran sam) da ima optimalnu konfiguraciju za EQuilibrium IV a cenovno je jako prihvatljiva. Ili da se vratim na premijum segment (prvobitna ideja), gde bi cena bila 5x višlja imao i7 procesor 16gb ram preklopivi ekran na dodir itd ... i imao višak snage kao i memorije koju korisnik ne bi imao gde da potrosi jos narednih 5 godina ...
Vrlo verovatno ova konfiguracija koja je navedena, bi bila pre proizvodnje nadograđena na nešto aktuelno u tom momentu, ali koje bi bilo sličnih karakteristika.
Evo direktno pitanje za tebe (ništa loše): Dal bi dao za EQbook 350 dolara sa prosečnim hardverom ili 1500 dolara sa vrhunskim hardverom? Pitanje je ozbiljno. Ti kao korisnik da treba da ideš da kupiš sutra sa trenutnim mogućnostima (to je ideja kojom se vodim) na šta bi se odlučio. (EQbook nije namenjen gejmerima, već prosečnim korisnicima koji su skoro celo vreme online)


Možda najjači adut IPS ekran na tako jeftinom laptopu, za pohvalu što nije NT, toga su pune trgovine.
Kao i aluminijsko kućište super, i bilo bi lijepo da se kućište ne uvija na dodir između tipki i da nije samo imitacija aluminija (plastika).

Pitanje je da li bi uspio na tržištu, većina ljudi bi ipak odabrala neki poznatiji brand (da ne napišem pouzdaniji). S toga možda da se navede garancija dvije-tri-pet-deset godina :)

Šablona je da jeftini prijenosnici idu u crnoj i crnim nijansama i manje u bijeloj boji (osobno nisam vidio nikoga da ima bijeli, niti bih ikada kupio). Crna je opet problem za masne otiske.
Ta boja aluminija što si odabrao je dobra, izgleda skuplje i da je nijansiraš tamnije bi bilo odlično. A što ne nježnija nijansa bakrene, boja šampanjca, možda željezno siva najbolje :) (Lenovo boje laptopa koje su mi odlične).
Nije mi jasan trend crnog obruba ekrana (vizualno manji) i zašto bezel ne naprave u istoj boji kućišta što je elegantnije.

Što proizvođači ne uštede na prostoru i da se prijenosnik ne puni kroz USBC i izbace stari način.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
eQuivalent je napisao/la:Apsolutno se slažem s tobom. I ovo sve i jeste na neki način ispitivanje tržišta i za šta su ljudi zainteresovani i dal su uopšte i zainteresovani.
Trenutno sam i sam u nedoumici jer postoje dve varijante. Ova konfiguracija koju sam naveo i koja mislim (siguran sam) da ima optimalnu konfiguraciju za EQuilibrium IV a cenovno je jako prihvatljiva. Ili da se vratim na premijum segment (prvobitna ideja), gde bi cena bila 5x višlja imao i7 procesor 16gb ram preklopivi ekran na dodir itd ... i imao višak snage kao i memorije koju korisnik ne bi imao gde da potrosi jos narednih 5 godina ...
Vrlo verovatno ova konfiguracija koja je navedena, bi bila pre proizvodnje nadograđena na nešto aktuelno u tom momentu, ali koje bi bilo sličnih karakteristika.
Evo direktno pitanje za tebe (ništa loše): Dal bi dao za EQbook 350 dolara sa prosečnim hardverom ili 1500 dolara sa vrhunskim hardverom? Pitanje je ozbiljno. Ti kao korisnik da treba da ideš da kupiš sutra sa trenutnim mogućnostima (to je ideja kojom se vodim) na šta bi se odlučio. (EQbook nije namenjen gejmerima, već prosečnim korisnicima koji su skoro celo vreme online)


Osobno ti nisam mjerilo što bi ljudi kupili, ali neka tvoje pitanje upućeno meni bude i pitanje za ostale članove foruma pa ćeš (nadam se) dobiti berem jednu stranu priče što bi korisnici kupili, još ako i obrazlože zašto nešto žele ili ne žele, još bolje.

Što se mene tiče prije kupio skuplji (ne nužno hardverski jači) ako bih imao mogućnost odabira komponenti koje će biti ugrađene u laptop i zato je početna cijena od cca 350 eura ili dolara ok, no vjerojatno bi ljudi više kupovali skuplje iako opet kaže ne nužno i hardverski jače laptope.

Da pojasnim, ako će osnovna konfiguracija recimo imati:
  • i3 CPU
  • 8 GB RAM-a
  • 128 GB SSD
  • 15" FHD IPS (250 nita)
  • bateriju od recimo 45 Wh

i da nudiš mogućnost nadogradnje (CTO konfiguracije), odabrao bi:

  • i3 CPU
  • 8 GB RAM-a
  • 512 GB SSD
  • 15" FHD IPS (500 nita)
  • bateriju od recimo 90 Wh

Znači, konfiguracija bi što se tiče hardverske snage (procesor i radna memorija) bila identična, ali bi cijena bila barem duplo veća, ako ne i više od toga. Dodaj još na to da početni model (ulazni) model ima običnu tipkovnicu, ali da se može naručiti i backlit tipkovnica, pa izbor WiFi kartice, 3/4 G modema, mjesta za ugradnju dodatnog diska i slično cijena raste no mislim da bi ljudi to kupovali ako im se objasni što kupuju.

Za kraj još jedna bitna stvar je lokalizacija tipkovnice, odnosno u ponudi bi trebala biti lokalizirana i internacionalna jer mi je to osobno jedna od najvećih zamjerki tvrtkama kako što su System76, Entroware i sl. i tu bi imao barem u našim krajevima određeni krug kupaca.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Možda mali propust u Equilibrium, miješa se čirilica i latinica, npr. na desktopu kad pređeš mišem preko kalendara iskoči pop up na čirilici, i još nekim mjestima, a odabrao sam jezik hrvatski.
Inače izgledom dotjeran OS ali postoji problem nakon instalacije na Acer aspire. Kako pri instalaciji nema opcije za napraviti secure boot pasword, ne znam kako podići sustav. Nije samo ovaj Os u pitanju, ima ih još. Dok ubuntuidi to imaju sređeno.

Možda je problem u mom neznanju ali gdje ispatkariti.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:Možda mali propust u Equilibrium, miješa se čirilica i latinica, npr. na desktopu kad pređeš mišem preko kalendara iskoči pop up na čirilici, i još nekim mjestima, a odabrao sam jezik hrvatski.
Inače izgledom dotjeran OS ali postoji problem nakon instalacije na Acer aspire. Kako pri instalaciji nema opcije za napraviti secure boot pasword, ne znam kako podići sustav. Nije samo ovaj Os u pitanju, ima ih još. Dok ubuntuidi to imaju sređeno.

Možda je problem u mom neznanju ali gdje ispatkariti.


Primetio sam i ja da meša ... ali iskreno mislio sam da je samo lokalno i da je samo do kalendara, pošto npr kad se priprema EQuilibrium (priprema za pakovanje) kompletno se radi na engleskom.
Što se tiče secure boota, mora da se u biosu isključi. Hvala na ovom obaveštenju, da na novom izdanju rešim taj problem.


... e sad što se tiče novog izdanja EQuilibrium IV

Evo mali uvid u novo izdanje (video) ... dostupan će biti za preuzimanje negde polovinom juna, dok se još sve ispolira i iskristalizuju neke stvari. Detaljniji opis uskoro ( u principu kao i prethodno izdanje biće baziran na Kubuntuu ali sad na verziji 20.04 LTS ... )


Link ka vesti koja najavljuje novo izdanje http://equilibriumos.com/news/equilibrium-iv-beta-20200517
Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium
eQuivalent je napisao/la:
...
Što se tiče secure boota, mora da se u biosu isključi. Hvala na ovom obaveštenju, da na novom izdanju rešim taj problem.


... [/url]

A nije mi to opcija, možda da ne mjenjaš normalan postupak instalacije ubuntu. Jer tamo ima korak gdje naredim lozinku za secure boot. Čim označim da želim i vlasničke softvere instalirati odmah iskoči prozorčić za napraviti secure boot lozinku.
Tako barem funkcionira za Acer.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Evo i zvanične najave za EQuilibrium IV
http://equilibriumos.com/news/equilibrium-iv

Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium
EQuilibrium V
Ovih dana bi trebao da bude dostupan za preuzimanje. Inače reč je o neplaniranom izdanju. Ali zbog nekih problema vezanih za EQuilibrium IV i Chromium ... ovo je bio najlogičniji potez.
http://equilibriumos.com/news/equilibrium-v-soon

slika slika
Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium
EQuilibrium V

Link za download https://sourceforge.net/projects/equilibrium-v/files/latest/download

Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.