Sada je: 28 ožu 2024, 13:51.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ave.

Nisam našao neku temu koja bi objedinjavala sve što treba početniku na početku openSUSE staze pa sam otvorio ovu temu da dobijem sve bitne informacije o tome, a te iste informacije bi mogle koristiti poslije i nekome drugome.

Nakon više godina na ubuntu-mint distrama, sada bih želio neku distru koja mi nebi zadavala previše glavobolje i posla a da se mogu na nju godinama osloniti. Razmišljao sam openSUSE ili debian, ovdje ću probati čim više saznati o openSUSE-u....

1. Da li je openSUSE dovoljno kvalitetan da može biti jedina i glavna distra na laptopu koje se koristi u ozbiljne svrhe
( internet bankarstvo, održavanje više web stranica , poslovna korespodencija ) ??

2. Da li je dovoljno optimiziran za upotrebu na laptopima ( upotreba baterije, drajveri za grafiku i procesor, pregrijavanja ) ??

3. Iako dosta toga ne dođe defaultno, vidim onu one-click install stranicu za jednostavno dodavanje codeca i sl,
pa me zanima da li ta opcija one-click dobro radi.. ?

4. Na one-click install stranici postoji i mogućnost da openSUSE jednostavnim koracima se pretvori u rolling-release,
pa me isto zanima da li je to itko isprobao na duže staze ?

5. da li openSUSE podržava uefi i gpt ??

6. Koliko dugo je podržana redovna verzija sa nadogradnjama i novim verzijama aplikacija ??

Eto, za sada toliko, a kako mi poslije bude što nepoznato, nastavit ću s pitanjima za pomoć. Savjet da odvojim dio particije i da onda isprobavam nove distre je ok, ali nemam baš vremena po par tjedana za isprobavanje svake pojedine distre, pa mislim da je ovo lakši put da mi netko prenese svoja višemjesečna ili višegodišnja iskustva na nekoj distri bez da i ja moram proći isti taj put... :-D
Max Bunker
Max Bunker
tex.vileer je napisao/la:Ave
1. Da li je openSUSE dovoljno kvalitetan da može biti jedina i glavna distra na laptopu koje se koristi u ozbiljne svrhe
( internet bankarstvo, održavanje više web stranica , poslovna korespodencija ) ??


Vozdra!
Distra kao i svaka druga. Više će ti biti bitna kompilacija softvera nego sustav ispod. KDE je KDE, Gnome je Gnome.

tex.vileer je napisao/la:2. Da li je dovoljno optimiziran za upotrebu na laptopima ( upotreba baterije, drajveri za grafiku i procesor, pregrijavanja ) ??

Ja nisam imao nikakvih problema s njime na svom laptopu. Na kraju krajeva, kernel se brine za te stvari.

tex.vileer je napisao/la:3. Iako dosta toga ne dođe defaultno, vidim onu one-click install stranicu za jednostavno dodavanje codeca i sl,
pa me zanima da li ta opcija one-click dobro radi.. ?

Radi ok, ali isto tako imaš paketni upravitelj poput Synaptica na Mintu.

tex.vileer je napisao/la:4. Na one-click install stranici postoji i mogućnost da openSUSE jednostavnim koracima se pretvori u rolling-release,
pa me isto zanima da li je to itko isprobao na duže staze ?

Koristio jedno vrijeme i radilo je ok. Ne znam za dugoročno korištenje, ali mislim da ne bi trebao imati problema. Riječ je o stabilnim paketima. Najbolje da kreneš prvo s normalni izdanjem.


tex.vileer je napisao/la:5. da li openSUSE podržava uefi i gpt ??

Da, Yast bi trebao automatski otkriti radi li se o uefiu s gpt tablicom prilikom instalacije. Imaš how-to online., za openSuse 13.1

tex.vileer je napisao/la:6. Koliko dugo je podržana redovna verzija sa nadogradnjama i novim verzijama aplikacija ??

13.1 je podržana 3 godine, tzv Evergreen support.
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce
Hvala na informacijama.

I onda nakon isteka te tri godine ( ili čak i prije ako npr izađe nova verzija ) moram opet nanovo instalirati ili
ima neka bezbolna i jednostavna radnja nadogradnje da dobijem novi opensuse na pc-u ?

Nije mi jasna situacija sa : http://en.opensuse.org/Portal:Tumbleweed , da li time postaje pravi rolling release ili me to neće spasiti od nove instalacije...
Max Bunker
Max Bunker
Na mom 5 godina starom laptopu instalacija openSUSE-ta traje okvirno 10ak minuta. Tako da ako jednom u 3 godine odvojiš pola sata za instalaciju neće nikakvog problema biti, samo drži odvojen / i /home. A i bolje će biti tako.
"Onaj koji je video kako vaskrsava mrtvac, s tim se privid neće poigrati" Danilo Kiš
Avatar
Postovi: 888
Postovi: 888
Pridružen/a: 21 lis 2012, 01:13
Lokacija: Ljubljana
Podijelio/la zahvalu: 108 puta
Primio/la zahvalu: 45 puta
Spol: M
OS: Debian 9 - Gnome
Pa nije neki problem svaki par godina ponoviti instalaciju, no ako bi postojao neki lak način da se to izbjegne..... :-D

Nekako je 3 god kratko, jer mint ima sada 5 godina podršku za LTE verzije.

Evo malo proučavam opensuse kde u live usb modu, tj live verziju sa usb sticka.
Lijepo izgleda, lijepo radi, a memorije guta oko 700 mb.

Na mintu sam samo u terminal ukucao sensors i dobio bih ispis temperatura cpu i gpu i hdd.
Na opensuse mi to zasad nije uspjelo, pa da li netko ima neki brzi savjet kako jednostavno vidjeti temperature cpu-gpu-hdd ?
Max Bunker
Max Bunker
Upali YAST i instaliraj paket sensors, nije po defaultu instlairan, nakon toga možeš u terminalu proveriti temperature. Ili imaš 1 click install - http://software.opensuse.org/package/sensors
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
Hvala blast.

Taj one click install je nekaj njihovo službeno ili to comunity drži ?

Nejasno mi je da li trebam flash player ili neki plugin instalirati, i kako.. Naime, u firefoxu uredno gledam youtube, a konqueror nemoze pokrenuti youtube video...

I java mi je nejasna: yast pokazuje da su neki paketi instalirani pa neznam jel treba javu zasebno instalirati i kako ?

Dosad je sve tvornički, nikaj nisam instaliravao niti prčkao.
Max Bunker
Max Bunker
imaš tamo temu u kojoj su tweakovi pa tu baci oko. nać ćeš korisnih stvari ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
A budem rovao po temama. Zato sam i zamislio ovu temu da i ostali opensuse početnici imaju na jednom mjestu sve detalje i jednostavna rješenja, od izrade usb-a preko instalacije pa do osnovnog podesenja i najnuznijih instalacija. Kužiš, ideja mi je bila da bez trazenja po više tema, prodjem taj put koji bi vjerujem posle mnogima bio koristan. A možda da i neki iskusan od vas napiše kvalitetan tutorijal u vidu članka, npr nešto jednostavno poput ovog

http://radar365.info/node/19

:-)
Max Bunker
Max Bunker
tex.vileer je napisao/la:I onda nakon isteka te tri godine ( ili čak i prije ako npr izađe nova verzija ) moram opet nanovo instalirati ili
ima neka bezbolna i jednostavna radnja nadogradnje da dobijem novi opensuse na pc-u ?

Imaš opciju nadogradnje unutar instalacijskog dvd-a naredne verzije. Što se tiče trogodišnje podrške - Zvuči kratko sve dok se ne zapitaš kada si zadnji puta imao jedan isti sustav 3 godine u komadu :)

Probaj što možeš pa vidi što odgovara tebi i tvojim potrebama. To će ti biti najbolji izbor.
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.