Sada je: 29 ožu 2024, 06:26.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Da se dodam na zadnji post. Ja sam ukinuo snapper nakon instalacije, ali jednostavno i dalje jede slobodni prostor. Nevezano je za SDD... btfrs komande balanca i slične nista ne pomažu na duže staze...
Postovi: 346
Postovi: 346
Pridružen/a: 26 ruj 2012, 19:13
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: OpenSuse KDE
pa jesi li pokrenu fstrim (npr. fstrim -v /)? ako da, i ne osolobađa ti prostor, probaj sa ncdu alatom analizirati što ti najviše zauzima prostor (ncdu /).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ubacio danas i napravio svježu instalaciju (zanimljivo, ovaj put nema nikakvih problema s tipkovničkim layoutom).

Očekivano, sustav radi drastično brže, što posebno dolazi do izražaja kod nekih specifičnosti ove distribucije, recimo Yast se uvijek otvarao nerealno dugo, a sada se pokreće instant (manje od sekunde). Za boot do punog desktopa spremnog za korištenje, sustav treba 19 sekundi, što je opet odličan rezultat i velik korak naprijed (dosta više nego duplo), a uzeti u obzir treba i zaista star laptop.

Postavio tri particije, čak i swap, iako sam ubrzo zažalio za tim, ali ok, zato sam swapiness stavio na nulu. Nisam koristio cron nego ubacio discard u fstab:

/ ext4 acl,user_xattr,noatime,discard 1 1
/home ext4 acl,user_xattr,noatime,discard 1 2

Uglavnom, jako dobro ulaganje, zadovoljan sam.
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
shrike je napisao/la:pa jesi li pokrenu fstrim (npr. fstrim -v /)? ako da, i ne osolobađa ti prostor, probaj sa ncdu alatom analizirati što ti najviše zauzima prostor (ncdu /).

Sa du -h --max-depth=1 sam provjerio zauzeće prostora. Moja greška, zaboravio sam obrisati jedan snapshot koji sam pravio, a očigledno predvidio da sam skorz onemogućio snapper. Sad je to ipak zadovoljavajuće.
Postovi: 346
Postovi: 346
Pridružen/a: 26 ruj 2012, 19:13
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: OpenSuse KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.