Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.
Odgovori

Re: SUSE i SSD

07 lis 2015, 11:36

Da se dodam na zadnji post. Ja sam ukinuo snapper nakon instalacije, ali jednostavno i dalje jede slobodni prostor. Nevezano je za SDD... btfrs komande balanca i slične nista ne pomažu na duže staze...

Re: SUSE i SSD

07 lis 2015, 12:00

pa jesi li pokrenu fstrim (npr. fstrim -v /)? ako da, i ne osolobađa ti prostor, probaj sa ncdu alatom analizirati što ti najviše zauzima prostor (ncdu /).

Re: SUSE i SSD

08 lis 2015, 20:38

Ubacio danas i napravio svježu instalaciju (zanimljivo, ovaj put nema nikakvih problema s tipkovničkim layoutom).

Očekivano, sustav radi drastično brže, što posebno dolazi do izražaja kod nekih specifičnosti ove distribucije, recimo Yast se uvijek otvarao nerealno dugo, a sada se pokreće instant (manje od sekunde). Za boot do punog desktopa spremnog za korištenje, sustav treba 19 sekundi, što je opet odličan rezultat i velik korak naprijed (dosta više nego duplo), a uzeti u obzir treba i zaista star laptop.

Postavio tri particije, čak i swap, iako sam ubrzo zažalio za tim, ali ok, zato sam swapiness stavio na nulu. Nisam koristio cron nego ubacio discard u fstab:

/ ext4 acl,user_xattr,noatime,discard 1 1
/home ext4 acl,user_xattr,noatime,discard 1 2

Uglavnom, jako dobro ulaganje, zadovoljan sam.

Re: SUSE i SSD

10 lis 2015, 10:57

shrike je napisao/la:pa jesi li pokrenu fstrim (npr. fstrim -v /)? ako da, i ne osolobađa ti prostor, probaj sa ncdu alatom analizirati što ti najviše zauzima prostor (ncdu /).

Sa du -h --max-depth=1 sam provjerio zauzeće prostora. Moja greška, zaboravio sam obrisati jedan snapshot koji sam pravio, a očigledno predvidio da sam skorz onemogućio snapper. Sad je to ipak zadovoljavajuće.
Odgovori