Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.
Odgovori

SUSE i SSD

05 lis 2015, 21:15

Evo upravo naručio SSD (Patriot Blast 128 GB). Do sada nisam imao ozbiljnijeg kontakta s ovom tehnologijom, pa me zanima što mogu očekivati.

Odvija li se instalacija jednako kao i na običnom mehaničkom disku? Općenito kombinacija SUSE i SSD, ima li kakvih problema, nešto što bih trebao znati, dodatnog podešavanja i sl.?

Hvala.

lp,

Ivan

Re: SUSE i SSD

05 lis 2015, 21:56

iv@n je napisao/la:Evo upravo naručio SSD (Patriot Blast 128 GB). Do sada nisam imao ozbiljnijeg kontakta s ovom tehnologijom, pa me zanima što mogu očekivati.

Očekuj boot sistema od 10-ak sekundi, gašenje od dvije i potpuno novo iskustvo u odazivu aplikacija i pristupu podacima :-D

iv@n je napisao/la:Odvija li se instalacija jednako kao i na običnom mehaničkom disku? Općenito kombinacija SUSE i SSD, ima li kakvih problema, nešto što bih trebao znati, dodatnog podešavanja i sl.?

Sad ćeš dobiti vjerojatno desetak savjeta što uključiti/isključiti no ne od mene .. ja ga koristim kao i svaki obični HDD (držim na njemu obavezno i swap) i SSD radi normalno i bez ikakvih problema.

Re: SUSE i SSD

06 lis 2015, 07:12

Da, kako je bertone rekao, nema nikakvog posebnog tretmana u odnosu na HDD.

Tvoj osobni odabir je da li ćeš zasebnu /home particiju i da li ćeš nju staviti na SSD (u paraleli ćeš vjerojatno imati i HDD?). Pošto je većina postavki u /home, bilo bi dobro da ti je i ona na SSD-u. A pojedine "podatkovne" direktorije mountaj sa HDD-a (u /home ili gdje god već želiš).

Re: SUSE i SSD

06 lis 2015, 10:58

Laptop je u pitanju, ima samo jedan 2.5" slot. Za storage imam vanjski USB disk od 250 GB pa to neće biti problem, ovih 120 će biti sasvim dovoljno - instalacija sa svim paketima je cca 6 GB + u cloudu a imam i nekoliko desetaka GB podataka + solidno brzu internetsku vezu.

Planiram samo dvije particije stavit, /root i /home, znači često korištene datoteke će bit na njemu radi bržeg pristupa. Za /swap nisam siguran - ima li ikakvog smisla trošiti GB na njega, odnosno da li je korist veća od trošenja ionako oskudnih GB?

Laptop je stariji, SATAII, pa neću dobiti maksimalne performanse ali ipak očekujem drastično ubrzanje, posebice jer je ostatak hardvera stariji.

Još jedno pitanje, btrfs ili ext4?

Hvala.

lp,

Re: SUSE i SSD

06 lis 2015, 11:26

Ja bih stavio EXT4.
BTRFS samo ako su ti bitne njegove mogućnosti..

Re: SUSE i SSD

06 lis 2015, 11:29

iv@n je napisao/la:Još jedno pitanje, btrfs ili ext4? Hvala.lp,


Osobno sam imao velikih problema s kombinacijom Opensuse - SSD - btrfs.
Povratkom na ext4, sve se čarobno popravilo, te od tada besprijekorno fercera.
Možda je to izoliran slučaj samo kod mene, ali tako je bilo.
Slično kao kod tebe, SSD je najmlađi komad hardwarea.
Sveopće ubrzanje je znatno i primjetno, ali kod mene nema govora o 10 sekundnom bootanju.

Re: SUSE i SSD

06 lis 2015, 12:05

nemoj /root nego / samo jel,

sto se ssda tice, idi na ext4, btrfs nikako. mountaj sa discard opcijom i stavi fstrim obje particije u cron jednom dnevno, noatime dobro dode takoder,

pazi jako na alignment particija jer je to jako jako jako bitno na ssdu.

ako vec imamo pissing contest:
moj pc doma se buta od gruba do sddm-a u 3 sekunde. ssd je najveci korak naprijed kaj se tehnologije tice u dugo dugo vremena.

Re: SUSE i SSD

06 lis 2015, 12:19

+1 na devila .... SSD je fakat osjetno ubrzao i poboljšao stvari.

Re: SUSE i SSD

06 lis 2015, 15:02

devil je napisao/la:nemoj /root nego / samo jel,

sto se ssda tice, idi na ext4, btrfs nikako. mountaj sa discard opcijom i stavi fstrim obje particije u cron jednom dnevno, noatime dobro dode takoder,

pazi jako na alignment particija jer je to jako jako jako bitno na ssdu.

ako vec imamo pissing contest:
moj pc doma se buta od gruba do sddm-a u 3 sekunde. ssd je najveci korak naprijed kaj se tehnologije tice u dugo dugo vremena.


Hvala na ovim informacijama! Javim dojmove kad SSD stigne i sve instaliram i podesim.

Re: SUSE i SSD

07 lis 2015, 08:35

Quad I5 na 3,5Ghz, SSD 120 Gb Intel, od paljenja pc-a do upisa lozinke u KDE-u, cca 7 - 10 sec. (grub screen wait namješten na 1 sec).

I da, koristim btfrs i xfs (root i home particije) nemam nikakvih problema s tim, ali sam kod instalacije disejblao snapper na btfrs particiji a kod instalacije je SUSE nudio da se u fstab zapiše noatime te je nudio i dodatne parametre pa sam ja u dodatni param upisao i discard.
Odgovori