Sada je: 29 ožu 2024, 06:23.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

SUSE i SSD
05 lis 2015, 21:15
Evo upravo naručio SSD (Patriot Blast 128 GB). Do sada nisam imao ozbiljnijeg kontakta s ovom tehnologijom, pa me zanima što mogu očekivati.

Odvija li se instalacija jednako kao i na običnom mehaničkom disku? Općenito kombinacija SUSE i SSD, ima li kakvih problema, nešto što bih trebao znati, dodatnog podešavanja i sl.?

Hvala.

lp,

Ivan
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
iv@n je napisao/la:Evo upravo naručio SSD (Patriot Blast 128 GB). Do sada nisam imao ozbiljnijeg kontakta s ovom tehnologijom, pa me zanima što mogu očekivati.

Očekuj boot sistema od 10-ak sekundi, gašenje od dvije i potpuno novo iskustvo u odazivu aplikacija i pristupu podacima :-D

iv@n je napisao/la:Odvija li se instalacija jednako kao i na običnom mehaničkom disku? Općenito kombinacija SUSE i SSD, ima li kakvih problema, nešto što bih trebao znati, dodatnog podešavanja i sl.?

Sad ćeš dobiti vjerojatno desetak savjeta što uključiti/isključiti no ne od mene .. ja ga koristim kao i svaki obični HDD (držim na njemu obavezno i swap) i SSD radi normalno i bez ikakvih problema.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Da, kako je bertone rekao, nema nikakvog posebnog tretmana u odnosu na HDD.

Tvoj osobni odabir je da li ćeš zasebnu /home particiju i da li ćeš nju staviti na SSD (u paraleli ćeš vjerojatno imati i HDD?). Pošto je većina postavki u /home, bilo bi dobro da ti je i ona na SSD-u. A pojedine "podatkovne" direktorije mountaj sa HDD-a (u /home ili gdje god već želiš).
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
Laptop je u pitanju, ima samo jedan 2.5" slot. Za storage imam vanjski USB disk od 250 GB pa to neće biti problem, ovih 120 će biti sasvim dovoljno - instalacija sa svim paketima je cca 6 GB + u cloudu a imam i nekoliko desetaka GB podataka + solidno brzu internetsku vezu.

Planiram samo dvije particije stavit, /root i /home, znači često korištene datoteke će bit na njemu radi bržeg pristupa. Za /swap nisam siguran - ima li ikakvog smisla trošiti GB na njega, odnosno da li je korist veća od trošenja ionako oskudnih GB?

Laptop je stariji, SATAII, pa neću dobiti maksimalne performanse ali ipak očekujem drastično ubrzanje, posebice jer je ostatak hardvera stariji.

Još jedno pitanje, btrfs ili ext4?

Hvala.

lp,
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Ja bih stavio EXT4.
BTRFS samo ako su ti bitne njegove mogućnosti..
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
iv@n je napisao/la:Još jedno pitanje, btrfs ili ext4? Hvala.lp,


Osobno sam imao velikih problema s kombinacijom Opensuse - SSD - btrfs.
Povratkom na ext4, sve se čarobno popravilo, te od tada besprijekorno fercera.
Možda je to izoliran slučaj samo kod mene, ali tako je bilo.
Slično kao kod tebe, SSD je najmlađi komad hardwarea.
Sveopće ubrzanje je znatno i primjetno, ali kod mene nema govora o 10 sekundnom bootanju.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
nemoj /root nego / samo jel,

sto se ssda tice, idi na ext4, btrfs nikako. mountaj sa discard opcijom i stavi fstrim obje particije u cron jednom dnevno, noatime dobro dode takoder,

pazi jako na alignment particija jer je to jako jako jako bitno na ssdu.

ako vec imamo pissing contest:
moj pc doma se buta od gruba do sddm-a u 3 sekunde. ssd je najveci korak naprijed kaj se tehnologije tice u dugo dugo vremena.
Postovi: 536
Postovi: 536
Pridružen/a: 13 ruj 2008, 17:35
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
+1 na devila .... SSD je fakat osjetno ubrzao i poboljšao stvari.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
devil je napisao/la:nemoj /root nego / samo jel,

sto se ssda tice, idi na ext4, btrfs nikako. mountaj sa discard opcijom i stavi fstrim obje particije u cron jednom dnevno, noatime dobro dode takoder,

pazi jako na alignment particija jer je to jako jako jako bitno na ssdu.

ako vec imamo pissing contest:
moj pc doma se buta od gruba do sddm-a u 3 sekunde. ssd je najveci korak naprijed kaj se tehnologije tice u dugo dugo vremena.


Hvala na ovim informacijama! Javim dojmove kad SSD stigne i sve instaliram i podesim.
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Quad I5 na 3,5Ghz, SSD 120 Gb Intel, od paljenja pc-a do upisa lozinke u KDE-u, cca 7 - 10 sec. (grub screen wait namješten na 1 sec).

I da, koristim btfrs i xfs (root i home particije) nemam nikakvih problema s tim, ali sam kod instalacije disejblao snapper na btfrs particiji a kod instalacije je SUSE nudio da se u fstab zapiše noatime te je nudio i dodatne parametre pa sam ja u dodatni param upisao i discard.
Postovi: 86
Postovi: 86
Pridružen/a: 19 tra 2012, 18:06
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: OpenSuse 13.1

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.