Sada je: 28 tra 2024, 17:57.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Uz veliku ogradu od niže napisanog jer sam preveliki n00b za openSUSE i KDE, ali par stvari mi nije jasno :zabrinut

  • nema Live mogućnosti isprobavanja distribucije (to ste već naveli)
  • probao sam instalaciju na dva laptopa (HP Probok 4530s i ThinkPad T420) i kod instalacije mi uredno prepozna mrežne uređaje (WiFi i LAN) no ne vidi moj router (zapravo ne vidi niti jedan preko WiFi-a), a žicu mi se nije dalo razvlačiti po stanu
  • nakon instalacije uredno prepoznaje moj router i spajanje prođe bez problema... osim...
  • ... što mi nije jasno forsiranje KDE Walleta i zašto to nije postavljeno da se uključi kao opcija već je postavljeno kao default (na Kubuntuu sam to davno znao isključiti, ovdje bogami ne pface ... ali ponavljam, to je vjerojatno do mog neznanja)
  • i za kraj, 3G modem... kod ubuntoida, uređaj biva prepoznat i u pet koraka poklikćeš kaj treba i stvar radi... ovdje mi Leap prepozna USB modem no traži ručno unošenje svih podataka (broj SIM kartice, PIN i dr.)... pa kako da to napravim kad nemam pojma gdje mi je papir s korisničkim podacima koje sam dobio uz uređaj, odnosno SIM karticu :udri_glavom
  • sve drugo (što sam stigao probati) radi super iako sam mišljenja da će mi kao početniku u openSUSE i KDE svijetu trebati toliko vremena da taman kad sve podesim... eto nove verzije :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:sve drugo (što sam stigao probati) radi super iako sam mišljenja da će mi kao početniku u openSUSE i KDE svijetu trebati toliko vremena da taman kad sve podesim... eto nove verzije :-D


Pa to je razumljivo. Sigurno ni ti nisi sve znao kada si prvi puta instalirao ElementaryOS...
Ali, sigurno je kod openSUSE-a, početno uhodavanje dosta duže... No, rekao bih, mjesec dana, a ne do sljedećeg releasea :zamisljen
Definitivno nije za početnika, sigurno ne za nekog tko nije "na ti" sa računalima... Takav dojam imam od prvog dana.
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
ofkors... zato sam post probao napisati u što šaljivijem tonu :-D ... da, tutlek sam za KDE iako mi je KDE bio prvi DE kojeg sam uopće vidio kad sam prvi put probao Linux pface ... no nema veze, ostaje za sad na HP-u i povremeno kad uhvatim vremena, lagano ću čitati i učiti pa ću se možda za koji mjesec sam sebi smijati na svoj prethodni post :-D

E da, HP na Leapu prikazuje 2-5 stupnjeva niže temperature od Ubuntoida, a da nije samo greška u mjerenju vidim po tome što je lijeva strana palmresta sad nakon dužeg rada samo blago topla (mlaka) :thmbs-up dok se kod Ubuntoida znala dobrano zagrijati... jedino je bed kaj je buka ventilatora ostala jednaka :zabrinut
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Nekoliko zadnjih postova je premješteno iz "openSUSE fun club!" teme jer se odnose isključivo na Leap 42.1
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
blast beat je napisao/la:Jesam li ja to slep ili nema Live CD-ova za ovo izdanje?



Fugu je napisao/la:I ja sam tražio.
Nula bodova.

Netko?


Live CD's


Quote sa sluzbene stranice :

Some alternative media (eg. live and rescue systems) are also available, although they are less tested and recommended for limited use only.
People disagree with me. I just ignore them.
Avatar
Postovi: 364
Postovi: 364
Pridružen/a: 30 kol 2014, 18:34
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: suse, Arch
O hvala. :thmb-up
Zapravo sam bio na SuseStudio prije 3 dana pa nije bilo ovih linkova.
Ili sam ih previdio/nisam našao.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Evo jutarnjeg izvešća. Sada vidim da FF bljeska i ne da se zatvoriti. Isto i neke druge aplkacije. Je li to do plasme i mojeg već pomalo starog računala, ili su stvari koje treba polirati. Razmišljam da pređem na GNOME i ext4. Sa KDE-om sam vrlo malo radio i bojim se da ne bih znao elementarne stvari naštelati. S druge strane ova Plasma izgleda dobro. Možda je moje računalo ispod tih zahtjeva, što se ponajviše odnosi na grafićku koja je integrirana i koristim radeon driver. Ukratko, vidi se da će to uz još poneki napor biti elegantna distra ugodna za rad. Premišljam se da li da joj dam vremena, jer me stvarno živcira kad nikakav tab ne mogu zatvoriti.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2209
Postovi: 2209
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 96 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
dupin je napisao/la:Evo jutarnjeg izvešća. Sada vidim da FF bljeska i ne da se zatvoriti. Isto i neke druge aplkacije. Je li to do plasme i mojeg već pomalo starog računala, ili su stvari koje treba polirati. Razmišljam da pređem na GNOME i ext4. Sa KDE-om sam vrlo malo radio i bojim se da ne bih znao elementarne stvari naštelati. S druge strane ova Plasma izgleda dobro. Možda je moje računalo ispod tih zahtjeva, što se ponajviše odnosi na grafićku koja je integrirana i koristim radeon driver. Ukratko, vidi se da će to uz još poneki napor biti elegantna distra ugodna za rad. Premišljam se da li da joj dam vremena, jer me stvarno živcira kad nikakav tab ne mogu zatvoriti.


Jesi probao u Yast otvoriti bootloader opcije i dodati nomodeset parametar. Trebalo bi pomoći
People disagree with me. I just ignore them.
Avatar
Postovi: 364
Postovi: 364
Pridružen/a: 30 kol 2014, 18:34
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: suse, Arch
Orkh je napisao/la:Jesi probao u Yast otvoriti bootloader opcije i dodati nomodeset parametar. Trebalo bi pomoći

Lakše mu je prilikom pokretanja u grub u liniju dodati taj parametar ili koji drugi, ako ne daje rezultate dovoljno je samo ponovo pokrenuti sustav i sve je po starom. U suprotnom podesiti za "stalno".
dupin je napisao/la:koristim radeon driver.

Na Manjaro ista stvar sa radeon driverom, koristiti opensource driver.
@bertone
Pisalo se o tome dosta, ima i slika po forumu.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
vision je napisao/la:@bertone
Pisalo se o tome dosta, ima i slika po forumu.

A znam da se pisalo no odlučio sam ući u Leap avanturu bez čitanja bilo kakvih uputa, tutorijala ili službene dokumentacije s mišlju da smo ovdje napisali da je openSuse jedna od četiri za početnike preporučljive distribucije... e pa sad... :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.