Sada je: 29 ožu 2024, 08:59.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

EDITED BY MODERATOR
vision je napisao/la:Službena tema za nadolazeću verziju...

slika

https://en.opensuse.org/openSUSE:Roadmap

Novosti:
https://news.opensuse.org/tag/42-2/

openSUSE Leap 42.2 dolazi sa KDE Plasmom 5.8 LTS

Download (Beta*)
https://software.opensuse.org/developer ... =developer



Jučer pokušao instalirati s USB štapa Leap 42.2 beta. Pri kraju instalacije fail. Kaže 'Failed to initialize the software repositories.' Navodno mora ići preko DVD-a, da li je to istina?

http://imgur.com/a/xOSgR
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
Ja tek sad vidim da je riječ o 42.2 - valjalo bi otvoriti novu temu (moderatori) - da se ne miješa.

@hrvooje
Nisam probao, ali dali si dobro internet podesio?
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
vision je napisao/la:Ja tek sad vidim da je riječ o 42.2 - valjalo bi otvoriti novu temu (moderatori) - da se ne miješa.

Evo, rješeno :thmb-up
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
Isprobao sam Leap 42.2 Beta 2 Plasma 5.8 (Beta).

Instalirao sam preko Net install-a (ISO = 95MB), i prošlo je bez problema. Nakon podizanja sustava zauzeće memorije je ~ 420 MB.

Problem je sa KMail-om koji ima par bagova, ruši se kod gašenja (LOL) i gladan je resursa + akonadi (jedno bez drugog ne ide). Tako da sam prestao koristiti KMail a akonadi sam onemogućio.

Sa Packman-a sam instalirao codece – za sada nema za 42.2 ali se da iskoristiti od 42.1 i malo editiranja .ymp datoteke (1 click install). Tu je problem samo kod reproduciranja videa – ostalo radi.

KDE Plasma se nije rušila što god radio, nema random nestajanja conky-a kao u verziji 5.7.4, discovery pronalazi sve pakete (u 5.7.4 ne prikazuje) i to je to. Beta 3 bi trebala izaći za par dana.



slika slika

slika slika
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
vision je napisao/la:Ja tek sad vidim da je riječ o 42.2 - valjalo bi otvoriti novu temu (moderatori) - da se ne miješa.

@hrvooje
Nisam probao, ali dali si dobro internet podesio?


Nisam, jer imam Broadcom BCM43228 wifi koji koristi vlasnički wl modul. Na Ubuntu i sličnim ga instaliram s bcmwl-kernel-source paketom. Ali ... instalacija je uredno prošla kad sam iso spržio na DVD što znači da nije do interneta.
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
dakle, mene znate kao jako zagrizenog Kubuntu fana :D e sad, pošto zaista sa zadnja dva izdanja Kubuntua ne da nisam zadovoljan, nego sam skroz razočaran. Dakle potpuno neozbiljno urađena izdanja s njihove strane (puno toga ne radi kako valja i neke greške se ponavljaju od ranije), zanima me kakva je situacija ovde? Vredi li instalirati i dugotrajno koristiti? Ozbiljno pitam.
Da li i dalje treba dodavati vise desetina repoa da bi sve radilo kako valja ili osnovne stvari dolaze u paketu nakon instalacije?
posle određenog vremena, nakon par dana, da li i dalje radi glatko, ili počinje pokazivati znake umora (da tako kazem) pa sve krene pomalo usporavati?
Kakav je za održavanje?

MIslim pitam sve ovo, jer zaista duze vreme nisam koristio openSuse, a s druge strane vidim po inostranim forumima da su u openSuseu promenili malo filozofiju i pristup, da su ga ucinili vise userfrendli (napominju da je slican Ubuntuu). dakle, da napomenem samo da ga nisam koristio zadnje 3 ili 4 godine. Trenutno skidam DVD pa cu da probam Live, ali dok ne dobijem konkretne odgovre ipak se plasim da ga instaliram posto nemam ni jedan slobodan racunar.
I da, ukoliko neko zna, cisto informativno (mada je meni jako bitno) posto je meni Home folder na zasebnoj particiji a Kubuntu na zasebnoj, hoce li moci da se spoji opet na postojecu Home (i citati i pisati podatke u nju) ili moram da pravim novu Home particiju?
Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium
Live? openSUSE ne podržava live DVD... već dosta dugo.
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
Nema Live???? aaaa ... pa onda nista da prekinem skidanje. Dakle, neozbiljnost i ovde na delu. Znaci moze samod a se proba takos to se instalira? E sad su me debelo razocarali. A ja vec na pola skidanja :D
Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium
Probaj openSUSE Tumbleweed Live:

https://en.opensuse.org/openSUSE:Tumble ... stallation
openSUSE
Linux For Open Minds
Avatar
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 23 stu 2015, 21:58
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: openSUSE-Leap 42.3
eQuivalent je napisao/la:Nema Live???? aaaa ... pa onda nista da prekinem skidanje. Dakle, neozbiljnost i ovde na delu. Znaci moze samod a se proba takos to se instalira? E sad su me debelo razocarali. A ja vec na pola skidanja :D


Probaj Antergos sa KDEom, nema live modea doduše osim za Gnome, ja sam nedavno isprobavao razne KDE distribucije, Kubuntu 16.04 i 16.10, OpenSuse, OpenSuse Tumbleweed, Manjaro KDE i Antergos KDE i ovaj zadnji mi je najbolji. Koristi Arch Linux repositoryje i sve je uvijek svježe od softvera, a user friendly je skoro kao Ubuntu, za sve imaš GUI, OpenSuse Tumbleweed je sličan jer je isto rolling ali kod njega je problem ako trebaš proprietary drivere za grafičku karticu i ako trebaš VirtualBox. Samo isključi Baloou indeksiranje, meni je ubilo laptop sa loadom preko 8 pface Onda sam ga podesio da indeksira samo filenames i sve je ok. Za sada mi radi odlično i ima najnoviji kernel, KDE, X.org i sve ostalo.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.