Sada je: 29 ožu 2024, 06:07.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ne, ne moraš ulaziti u UEFI/BIOS svaki put.
U UEFI-u postaviš da je disk sa Linuxom bude primarni kod boota i onda u GRUBU odrediš koji će se OS prvi dizati i po potrebi za OS-om biraš onaj drugi kad ti zatreba.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Kako Bertone kaže, ali dobro ti logika radi Darko0 :). Ako prije instaliranja iskopčaš Windows disk a tek poslije ukopčaš, GRUB ga neće pronaći prilikom instaliranja i u boot izborniku neće biti stavke s Windowsima. To je lako rješivo, samo odeš u linux i ažuriraš grub. Na suseu, kako vidim, to ide s:
Kod: Označi sve
grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

Kasnije se može podesiti u grub konfiguraciji koji OS želiš podizati kao default.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Mislio sam da se update gruba nakon spajanja drugog diska sa drugim OS-om podrazumijeva no hvala @juri na dopuni ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Mislio sam da se update gruba nakon spajanja drugog diska sa drugim OS-om podrazumijeva no hvala @juri na dopuni ;)


Kod mene se ništa ne podrazumijeva pa zato hvala obojici na savjetu. :-D
Sada je glavi zadatak udobrovoljiti informatičare da dopuste instalaciju nekog tamo linuxa. Možda ih obrazloženje da bih se htio baviti i znanstveno-istraživačkim radom 'urazumi'. Ah zlatna vremena 98-ice koju sam bez problema ( i bez pitanja za dozvolu) združio s RH 6.0 pa i kasnije XP sa suse 9.1. A sada je era računala 'na domeni', UEFI-ja, fast boota, ...
Postovi: 7
Postovi: 7
Pridružen/a: 17 srp 2017, 15:12
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Windows 10
Realno, ako su ti informatičari kao moji u firmi onda možeš imati dodatni HDD u kompu i da oni i ne znaju da imaš još jedan OS samo što onda primarno postaviš disk sa win da bude prvi, a sa F12 (ili nekom drugom tipkom koja već je) nakon paljenja otvaraš boot izbornik i odabireš drugi disk sa Linuxom.

Mali problem je spajanje na domenu jer će te naći po fiksnoj IP adresi... i to se da riješiti ali nije baš sasvim legalno pa je bolje probati ispregovarati sa informatičarima.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Konačno sam razgovarao sa suvislim informatičarem koji mi je rekao ovako: ugradnja dodatnog hard diska na koji bi se stavio Linux nije opcija jer to bi značilo otvaranje računala koje je pod garancijom.
On predlaže ovako: instalaciju Linuxa na 'virtual-machine' pomoću VMWare softvera. Nemam iskustva s tim. Koliko to može biti manje stabilno i/ili sporije za rad u Lunuxu, u odnosu na dual-boot rješenje?
Postovi: 7
Postovi: 7
Pridružen/a: 17 srp 2017, 15:12
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Windows 10
Imaš informatičare u firmi kao i ja u svojoj :-D Jednom sam ih tražio da mi očiste računalo od prašine pa je odgovor bio isti "ne smije se otvarati jer je pod garancijom", a na upit kako će se znati da je računalo otvoreno kad nema sigurnosnih naljepnica na šarafima ili poklopcu kućišta nije odgovorio ništa... prevedeno, ne da mi se ništa raditi pa ću svoj nerad pokriti pričom o garanciji jer to kod svakog šefa prolazi.
Računalo sam na kraju očistio sam.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Darko0 je napisao/la:On predlaže ovako: instalaciju Linuxa na 'virtual-machine' pomoću VMWare softvera. Nemam iskustva s tim. Koliko to može biti manje stabilno i/ili sporije za rad u Lunuxu, u odnosu na dual-boot rješenje?


Ukratko, sporije jest ali koliko ti to znači ovisi o upotrebi. Stabilnost ovisi o o Vboxu programu i o Windowsima.

Izbori ovisi o tebi i tvojim potrebama i zahtjevima. Pojednostavljeno, Virtualbox je nešto poput emulatora - dakle, program - virtualna mašina - unutar windows hosta u tvom slučaju. Operativni sustavi instalirani unutar Virtalboxa ne vide pravi hardver. Hardver je virtualni, grafička, mrežna, usb, itd. i u pozadini se pomoću VBox-a spaja preko windows drajvera na hardver računala, što znači da nije isto kao original. Nakon instaliranja OS-ova je dobro pokrenuti VB extension pack s dodatnim VB drajverima (ugl. poboljšana grafa i usb - nekad se to zvalo "Guest additions").

VB je dobra stvar ako se želiš na siguran način upoznati s OS-om, instalirati svoje programe, raditi stvari za koje ne treba puni kapacitet računala i gdje ti ne smeta što nemaš puni pristup instaliranog OS-a svom hardveru. Većina web servera danas radi unutar virtualnih mašina.
U VB ne moraš particionirati nego samo odabereš količinu prostora (10-tak GB) i on napravi .vdi datoteku na Win disku koja će virtualnom OS-u služiti kao glavni disk. Možeš odrediti i koliko procesora i memorije VB smije uzeti windowsima za korištenje - uvijek ostavi dovoljno za Win.

Dakle, pomoću VBoxa možeš isprobavati različite operativne sustave, koristiti njihove programe, bilo linux distre, Win inačice, android x86, BSD-ove i sl. i imati ih uvijek spremne.

Ali, računaj da sve to sjedi unutar Windowsa. Win se kvare, ntfs zbrlja, fragmentacija, virusi zašifriraju disk i sto drugih načina da ode sve k vragu.

I baš je to meni razlog zašto volim imati pravi dual boot gdje god bili windowsi. Ako crknu, tj. kad crknu, imam odmah pričuvni OS za spašavanje podataka, antivirusnu pretragu, popravak diska, pristup internetu i sve ostalo.

Ispričavam se, sad tek vidim da nije Vbox nego VMWare ali je praktički isto i sve i dalje stoji.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Samo da javim kako sam konačno uspio instalirati Linux na slobodnu particiju već postojećeg diska. Sve je prošlo OK. Samo iz nekog razloga nisam uspio podesiti swap veći od 4 GiB. Uglavnom GRUB radi OK i podiže po volji izabrani OS. Na moju radost već nakon instalacije Linuxa mi je radio Internet, youtube video je imao i sliku i ton. Amarok mi je svirao muzičke CD-e. Imam i pristup Windows particiji i fajlovima. Lokalni printer sam isti uspio instalirati bez problema. Jedino za reprodukciju mp3-ica sam morao instalirati VLC player (koristeći Packman repozitorij).
Jedino što mi još ne radi je slušanje online streaming audio-a, tj. omiljenih Internetskih radio stanica. Ne znam što i kako treba podesiti u Firefoxu da to proradi, ili još neki programi/pluginovi fale.
U svakom slučaju hvala svima koji su mi pomogli savjetima do sada.
Postovi: 7
Postovi: 7
Pridružen/a: 17 srp 2017, 15:12
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Windows 10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.