Sada je: 28 ožu 2024, 09:34.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pa čuj i ja sam distrohopper ali live sesija jer jednostavno sa opensuse i derivatima nemam očito dobru podršku..trebam jednostavnost LTS i mate edition a može i xfce ali da radi outside of the box..Ubuntu i Mint su mi se zgadili a čini mi se da ću morati nabaviti neki laptop viška da imam za instalaciju i učenje svega kaj skinem
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce
meni slackware mate i debian mate i xfce rade odlično....debian je na novom laptopu i sve ok ....out of box distru je teško naći jer uvijek treba malo prilagodbe ali to su sitnice....
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
exithus lethalis je napisao/la:Pa čuj i ja sam distrohopper ali live sesija .....


Postoje i live verzije opensusea, ali to su vise demo verzije i ja nebih iz njih instalirao sistem:

https://en.opensuse.org/SDB:Live_USB_st ... LiveCD_ISO

.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
exithus lethalis je napisao/la:trebam jednostavnost LTS i mate edition a može i xfce ali da radi outside of the box..

Onda se uzmi igrati sa Leapom. TW ima bubica sa nekim updateom, a ako ne znas koristiti snapper i par komandi, onda odustani od TW.
TW je meni bolji od Leapa, nekako ugodniji ArtWork team i volim se sa njim nekada "patiti", iako je to rijetko, ali su paketi svi novi, česti updatei poprave bugove, ili eventualne nedostatke.
Postovi: 346
Postovi: 346
Pridružen/a: 26 ruj 2012, 19:13
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: OpenSuse KDE
Hvala vam na odgovorima ja sam ponovno imao mazohizam spašavanja grub-a ali bezuspješno jer sudo očito na geckolinuxu ništa ne znači..sad je opet sve za win 10 namjenjeno ionako ako šta mislim instalirati moram na USB (nije da znam :pogled_dolje ) ali trebalo bi biti jedno /,ext4, swap i fat 32 ako se ne varam..ma budem pogledal slackware ali za newbiea ovakvog kalibra nisu dovoljni svi forumi svijeta jer uvijek nešto zajebem pa čak i kad odaberem da installer na hdd sve stavi sam i izbriše win
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce
Slack za pocetnika? Sretno ti sa time:)
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
i ja sam pročital da ništa jedino napredni uglavnom skidam peppermint
samo bih zamolio sljedeće da mi objasnite postupak instalacije from live usb na usb, nije problem napraviti ga bootabilnim nego instalirati na drugi usb od 32 gb
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce
Isto kao i normalno samo odaberes usb za instalaciju a ne hard.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Isto kao i normalno samo odaberes usb za instalaciju a ne hard.


Malo je ipak kompleksnije.

Ako će na hdd imati win10, pretpostavimo i uuefi, onda će win loader i one dvije skrivene sistemske particije biti na tom hdd.

Kada će vrsiti instalaciju linuxa na usb, u jednom trenutku će morati odabrati gdje će smjestiti linuxov loader, pa ako se tu zezne i pukne ga na hdd, u drugim racunalima nebu mogso startati taj usb. A u toj opciji bi mogao imati problema i sa win ukoliko pokrene to racunalo bez umetnutog usb-a.

.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Upravo se to i dogodilo, dodijelio sam od tih 32 tri particije jedna /root,swap i home od ext4 i boot učitavač na usb i nema gruba niti odabira
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.