Sada je: 28 ožu 2024, 09:20.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

@l4k1

mislio sam stavit particije ovako:
1. /boot ext4 1gb
2. swap 2gb
3. /root btrfs 50 gb
4, /home xfs ostatak od nekih 580gb

inače imam 8 gb ram-a ... moram nešto smislit za glavni komp da mi je ok i da nemoram stalno čeprkat po njemu...pošto sam nakon dosta dugo vremena sa jednom naredbom shebao debian ....
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
Sasvim ok.
Ja nemam /boot particiju, jer koliko znam ona je za sistema sa UEFI firmware
openSUSE
Linux For Open Minds
Avatar
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 23 stu 2015, 21:58
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: openSUSE-Leap 42.3
budem poslijepodne vidio pa možda napravim instalaciju a za particije budem vidio....dovoljno je i /, swap i /home
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
Već jedno godinu ili godinu i pol na svim strojevima koji imaju 8 ili 16 RAM-a nemam swap i nemam nikakvih problema u radu. Bez swap-a radi i sleep (što mi je bitno), a jedno što bi moglo predstavljati problem je hibernacija (no nju ne koristim pa mi nije ni bitno)... tako da možeš probati i bez swap-a (odnosno napravi samo root i home).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
ma taj swap stavljam samo zbog virtualki ako pofali....moram imat windowse zbog specifičnih programa a vezanih uz auto tehnologiju...
nego isprobavam danas gecko distru live i sviđa mi se...upravo suse kakav želim...probao sam deinstalirati program pa zatim zypper dup i vid vraga ....nevraća mi opet isti program natrag kao kad instaliram suse sa standardnim iso-m .... svugdje piše da je opensuse 42.3 a ne gecko...e sad hoće li to biti ok što se tiče udatea i ostalih zakrpa od strane suse-a....
i sviđa mi se što već ima dodan skype repo kao i chrome repo što znači da će se isti i nadograđivati pomoću zypper-a .... to je jedna od rijetkih distri koju nisam isprobao...
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
Ovde su lepo objasnjene razlike:

How Is This Different From openSUSE?

GeckoLinux comes as an offline installable live DVD / USB image for Static and Rolling editions, whereas openSUSE has a non-live DVD / USB installer, a net-installer image, or Tumbleweed live DVD / USB with net-installer options.
GeckoLinux offers customized editions optimized for different desktop environments, whereas openSUSE requires the user to know how to install patterns and packages for different desktop environments.
GeckoLinux comes pre-installed with common niceties such as proprietary media codecs, whereas openSUSE for legal reasons requires users to know how to add additional repositories and which packages to add.
GeckoLinux prefers packages from the Packman repo when they are available, whereas some of openSUSE's default packages don't work with patent-restricted features even if the features are installed from other sources.
GeckoLinux comes pre-configured with what many would consider to be good font rendering, whereas many users find openSUSE's default font configuration to be less than desirable.
GeckoLinux does not force the installation of additional recommended packages after system installation, whereas openSUSE pre-installs patterns and automatically installs recommended package dependencies, thus causing many additional and possibly unwanted packages to be installed the first time the package manager is used.
GeckoLinux's desktop programs can be uninstalled with all their dependencies, whereas openSUSE's patterns often cause uninstalled packages to be automatically re-installed.

http://geckolinux.github.io/


Mada ja vise preferiram bazne distribucije nego derivate.
openSUSE
Linux For Open Minds
Avatar
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 23 stu 2015, 21:58
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: openSUSE-Leap 42.3
a imam vremena idem probati pa ako mi se ne svidi uvijek stavim origigi suse....
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
bikerbj je napisao/la:a imam vremena idem probati pa ako mi se ne svidi uvijek stavim origigi suse....


Pitam iz neznanja ali nije li suse zapravo komercijalna distribucija..?
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce
SUSE Linux Enterprise, Da

openSUSE Leap i Tumbleweed, Free
openSUSE
Linux For Open Minds
Avatar
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 23 stu 2015, 21:58
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: openSUSE-Leap 42.3
exithus lethalis je napisao/la:
bikerbj je napisao/la:a imam vremena idem probati pa ako mi se ne svidi uvijek stavim origigi suse....


Pitam iz neznanja ali nije li suse zapravo komercijalna distribucija..?


moja isprika mislio sam na opensuse leap.....
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.