Sada je: 19 ožu 2024, 08:53.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

pandul je napisao/la:Nedostaje ti jos Plasma i Budgie :D

Cini mi se kako je nova Plasma poprilicno lagana sto se tice resursa a i vidim po forumu da je svi hvale kako je bolja za bateriju od ostalih DE-ova...

Bilo bi dobro napisati neki clanak za portal na temu usporedbe DE-ova... Sta ti kazes domy_os?
Volio bih procitati tvoje dojmove. ;)


Znam, ali KDE mi je od ranije ostao u lošem sjećanju zbog nelogičnih izbornika i postavki za postavke od postavki. Možda su novije verzije bolje jer sam također našao da su vrlo lagane. Ajde isprobam ga kroz koji dan... Osobno mi je Cinnamon do sada bio broj 1, ali me u Fedori 34 malo razočarao pa sam zato stavio GNOME na prvo mjesto.

Vjerujem da bi bilo dobro sve detaljno usporediti, ali trenutno imam premalo vremena za tako nešto. :( Inače sam prevelika picajzla i doslovno svaki komadić DE-a gledam i ako ne prođem sve detaljno, onda neću ni pisati nikakav review. Ono gore sam isprobao nabrzinu uz kavicu jer nisam imao više vremena. Svakako imam to na umu...

bikerbj je napisao/la:e to me je zanimalo, pošto se radi o dva odvojena diska a prilikom instalacije se spajaju u jednu cijelinu....to me samo zanimalo hoće li to funkcionirati a za /boot i /boot_efi znam da nisu u btrfs...


Da me ne shvatiš krivo, kod mene su dva BTRFS volumena na jednom disku. Po defaultu bude sve u jednom, ali mi je nekako sigurnije ovako. Ti bi htio spojiti oba diska u jedan volume ili odvojeno?

Cooleech je napisao/la:Sve što si naveo o Mate DE-u se jako jednostavno i lako promijeni; od izgleda ikonica do micanja jednog od panela i preseljavanja svega s jednog na drugi panel. Doslovno minuta posla. Ovo s paljenjem pozadinskog osvjetljenja tipkovnice prilikom uključivanja/isključivanja punjača ne vidim kao neku veliku manu, a vjerujem da i to se da srediti kroz postavke.

Ali ima jedna stvar koju ipak zamjeram tom DE-u;
u odnosu na prve verzije, postao je jako rastrošan s resursima. KDE koji je vječno bio teži od Mate i Gnomea postao je lakši u resursima i od Xfcea! :sokiran


Kao što rekoh, nisam trošio previše vremena na UI jer me to osvjetljenje tipkovnice bilo izludilo. Prvo se uključivala svaki puta kada bih je taknuo nakon minute-dvije mirovanja, tu opciju sam našao i isključio. Spojim punjač, opet se uključi, ali tu opciju nisam nigdje našao. Smeta me to svjetlo dole jer u tipkovnicu ne gledam okomito nego pod kutem pa mi onda previše blješti ispod tipki. Sigurno se nešto može napraviti preko terminala ili kroz conf fileove, ali takav pristup mi se ne sviđa. Cijeli DE ima dosta malo opcija, a kako volim imati sve vidljivo i pod kontrolom, odustao sam od daljnjeg igranja jer tko zna što bi još isplivalo. Tu je još i taj problem s resursima, kao što si napisao. Nije me ni na jedan način privukao da mogu reći e ovo mi je super kao što mogu kod ostalih DE-a.

EDIT: Da, isprobao sam ono mijenjanje pozadine u Caji što je kolega Rudar spominjao u drugoj temi. Mogu se stavljati i razne oznake na foldere. OK da postoji tako nešto, pridobit će određene korisnike, ali meni ni najmanje nije potrebno. Koristim primarno Double Commander i jedne te iste postavke selim iz jedne u drugu distru.

iweb je napisao/la:> animacije štucaju (toga sam se najviše bojao i ponavlja se)

ma da? ja imam prastaru Intel integrušu pa mi rade sasvim okej :hmm

> troši najmanje memorije

memorija je tu da se troši, IMHO. ne da se razbacuje s njom, je li, ali meni nije uopće RAM problem unazad 6-7 godina - bitno je da se s njim racionalno raspolaže.


I kod mene je Intelova integruša i svako malo vidim da UI trza, kao da frame rate padne na par fps.

Memorija je da se troši, slažem se, ali ako neki DE uzima pola GB manje memorije, to mi je pola GB više za ostale aplikacije. Iako imam 16 GB, često poželim imati puno više jer me mrzi zatvarati aplikacije i jer se volim igrati virtualkama.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
budem stavio sve na jedan disk od 240gb a ovaj 1tb ću stavit posebno u ext4 kao zasebni pogon....znači / i /home idu na ovaj manji disk...
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
Upgradeao konačno na Fedoru 34 Cinnamon i problem sa gnome-system-monitorom ostaje, ne može se pokrenuti normalnim putem, treba čekati sljedeću verziju.

https://bugs.archlinux.org/task/70120

Pojavio mi se još jedan problem, a to je disconnectanje TeamViewera nakon 18-20 s, to trenutno debuggiram pa javim ako uspijem nešto riješiti.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
pandul je napisao/la:Nedostaje ti jos Plasma i Budgie :D

Cini mi se kako je nova Plasma poprilicno lagana sto se tice resursa a i vidim po forumu da je svi hvale kako je bolja za bateriju od ostalih DE-ova...


Evo pokrenuo sam konačno i live izdanje Fedore s Plasmom. Kao što rekoh ranije, DE je i dalje nabacan svim i svačim, sumnjam da će i advanced useri trebati tu armiju postavki i izbornika. Ne kažem da je to nužno loše, dapače, sve ovisi o korisniku. Ono što želim reći, Plasma i GNOME su kao nebo i zemlja, ne mogu se usporediti, GNOME ide na jednostavnost, Plasma na prilagodljivost, ali oba DE-a su u tome ekstremi. Cinnamon, XFCE i MATE bih smjestio negdje između ta dva.

Ono što mi se sviđa kod Plasme (izuzev dobre prilagodljivosti), animacije su jako fluidne i ništa mi nije zaštekavalo kao kod GNOME-a. Budući da je broj procesa nešto manji u odnosu na Cinnamon (245 vs 260), CPU je nešto smireniji pa cijeli sustav troši otprilike 0.2-0.3 W manje što bi trebalo biti kojih 15-20 min više na bateriji u mom slučaju. RAM usage je otprilike isti (1 GB). Kod prijave se može birati između Waylanda i X11, ne sjećam se da sam to vidio na GNOME-u, ispravite me ako sam u krivu. I šećer na kraju, Firefox bez problema reagira kada klikam po rubu prozora što nije slučaj ni na jednom drugom DE-u!

Da ne bi bilo sve divno i krasno, ne sviđa mi se hrpetina bundleanog i mnogima nepotrebnog softwarea. To je prvo što ću krenuti čistiti kada ga jednom instaliram. Drugo, tu i tamo imam neke glitcheve sa sjenama kada dođem mišem iznad neke opcije. Može biti da je samo u live načinu, vidjet ću, ali ne može proći neopaženo. Neke druge anomalije nisam uočio.

Upravo se pripremam reinstalirati Fedoru i probati neki drugi DE, ali neću reći koji. Cinnamon mi je malo dosadio i nešto se sporo razvija. :)
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Je li netko mijenjao GRUB na novoj Fedori? Nakon promjene i updatea preko "grub2-mkconfig -o /boot/efi/EFI/fedora/grub.cfg" mi u bootu daje poruku da nedostaje file /EFI/fedora/grubenv, ali boot ide dalje. Ono što sam skužio, grub2-mkconfig ne napravi nikakvu promjenu u grub.cfg fileu nego napravi dodatni backup file grub.cfg.rpmsave i obriše taj grubenv. Daljnjom istragom sam skužio da su novi grub.cfg i grubenv fileovi napravljeni u /boot/grub2 directoryu, a tu ne bi trebali biti. Prebacio sam ih u /boot/efi/EFI/fedora, a u /boot/grub2 napravio symlinkove prema njima i greške više nema i promjene u GRUB-u se naravno vide. Ne znam je li glupost samo kod mene ili općenito na verziji 34?
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
domy_os je napisao/la:Je li netko mijenjao GRUB na novoj Fedori? Nakon promjene i updatea preko "grub2-mkconfig -o /boot/efi/EFI/fedora/grub.cfg" mi u bootu daje poruku da nedostaje file /EFI/fedora/grubenv, ali boot ide dalje. Ono što sam skužio, grub2-mkconfig ne napravi nikakvu promjenu u grub.cfg fileu nego napravi dodatni backup file grub.cfg.rpmsave i obriše taj grubenv. Daljnjom istragom sam skužio da su novi grub.cfg i grubenv fileovi napravljeni u /boot/grub2 directoryu, a tu ne bi trebali biti. Prebacio sam ih u /boot/efi/EFI/fedora, a u /boot/grub2 napravio symlinkove prema njima i greške više nema i promjene u GRUB-u se naravno vide. Ne znam je li glupost samo kod mene ili općenito na verziji 34?


Stvarno čudno. Mijenjao sam neke postavke u GRUB-u nekoliko puta na novoj Fedori 34 i nikakvih problema još. Sve promjene sam radio u /etc/default/grub a nakon toga bi pokrenuo
Kod: Označi sve
sudo grub2-mkconfig -o /boot/efi/EFI/fedora/grub.cfg
:shou!
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
Ona dva i po čovjeka kaj je koriste znaju, za ostale Fedora 35 je službeno vani :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11316
Site Admin
Postovi: 11316
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 654 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Ona dva i po čovjeka kaj je koriste znaju, za ostale Fedora 35 je službeno vani :-D

Svježe instalirana :ljubav
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
bertone je napisao/la:Ona dva i po čovjeka kaj je koriste znaju, za ostale Fedora 35 je službeno vani :-D

Vidio.. mogla bi u virtualku na testiranje KDE izdanja. Na Archu, nadogradnjom na 5.23 (tako nešto) izbačena je kocka i još par kul efekata. :place
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6723
Moderator
Postovi: 6723
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.