Sada je: 28 ožu 2024, 09:23.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

domy_os je napisao/la:Moje pitanje je na koji način to spriječiti? Ne bih htio ostati bez nekih podataka jer sam opalio killall ili reboot. Očito taj OOM killer ne radi dobro, samo ne znam kako to tweakati jer danas će jedna aplikacija imati memory leak, sutra druga.

Nova Fedora 34 dolazi sa systemd-oom deaemonom koji bi se trebao pobrinuti za to.
Imao sam isti problem sada na Manjaru i jedino rješenje je bilo hard reset... zaboli me duša svaki put kad napravim to :place
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
Malo sam se danas bavio kopiranjem podataka sa eksternog USB HDD-a na interni HDD (i sa USB memorije na interni HDD) i kod Fedore 34 (GNOME) prvi put nisam osjetio (i vidio) da nakon nekog vremena brzina prijenosa podataka padne bez obzira na veličinu mape koju sam kopirao i broj fajlova koji je bio u mapi i kaj se toga tiče :thmb-up za Fedoru.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
pandul je napisao/la:
domy_os je napisao/la:Moje pitanje je na koji način to spriječiti? Ne bih htio ostati bez nekih podataka jer sam opalio killall ili reboot. Očito taj OOM killer ne radi dobro, samo ne znam kako to tweakati jer danas će jedna aplikacija imati memory leak, sutra druga.

Nova Fedora 34 dolazi sa systemd-oom deaemonom koji bi se trebao pobrinuti za to.
Imao sam isti problem sada na Manjaru i jedino rješenje je bilo hard reset... zaboli me duša svaki put kad napravim to :place


Da, dobro sam proučio change log, zato sam se i odlučio na detaljan test većine popularnih DE-ova. :D I također dijelim taj osjećaj, izgubim vrijeme na troubleshoting, na kraju teška srca tipkam reboot ili stišćem power tipku. :(

bertone je napisao/la:Malo sam se danas bavio kopiranjem podataka sa eksternog USB HDD-a na interni HDD (i sa USB memorije na interni HDD) i kod Fedore 34 (GNOME) prvi put nisam osjetio (i vidio) da nakon nekog vremena brzina prijenosa podataka padne bez obzira na veličinu mape koju sam kopirao i broj fajlova koji je bio u mapi i kaj se toga tiče :thmb-up za Fedoru.


Odlična vijest, tome nisam baš pridavao previše pažnje, ali sam skužio da brzina lagano pada, mislio sam da je zbog throttleanja vanjskog SSD-a.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
bertone je napisao/la:prvi put nisam osjetio (i vidio) da nakon nekog vremena brzina prijenosa podataka padne bez obzira na veličinu mape koju sam kopirao i broj fajlova koji je bio u mapi i kaj se toga tiče :thmb-up za Fedoru.

Ovo zvuči predobro da bi bilo istinito :sokiran
Mora biti neka caka... a iskreno se nadam da je nema.
:nevin
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
kad smo već kod F34...koristite li BTRFS ili idete sa ext4....imam nekih djelova pa bih sastavio nešto i stavio F34...znači diskovi su m2 240gb i ssd 1tb e sad me zanima dali da to ide pod btrfs kao jedna particija ili podiljeliti kao i do sada /, /home, /boot_efi to me malo buni...
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
pandul je napisao/la:
domy_os je napisao/la:Moje pitanje je na koji način to spriječiti? Ne bih htio ostati bez nekih podataka jer sam opalio killall ili reboot. Očito taj OOM killer ne radi dobro, samo ne znam kako to tweakati jer danas će jedna aplikacija imati memory leak, sutra druga.

Nova Fedora 34 dolazi sa systemd-oom deaemonom koji bi se trebao pobrinuti za to.
Imao sam isti problem sada na Manjaru i jedino rješenje je bilo hard reset... zaboli me duša svaki put kad napravim to :place


Nabrzinu sam istestirao Cinnamon, GNOME, Mate i XFCE u live načinu, ovo su neka moja zapažanja što se tiče samih DE-ova, ujedno sam ih složio od meni najboljeg prema najlošijem:

1. GNOME - definitivno najljepši UI, sve na svom mjestu, solidan bundleani software, animacije štucaju (toga sam se najviše bojao i ponavlja se), smeta me silovanje zaobljenih rubova na gornjem dijelu ekrana (mogli su ih zaobliti i dole ili ponuditi mogućnost isključivanja te opcije), dosta manje resursa troši nego prije
2. Cinnamon - u ovoj verziji ima nekih bugova, tipa gnome-system-monitor se ne može otvoriti kroz terminal i kroz izbornik, nego samo preko settingsa, fontovi u Firefoxu su očaj, a svaki klik po sučelju je inicijalno popraćen zvukom što me jako nervira. UI je klasično orijentiran Windowsima (više mi nije toliko bitno), najviše opcija za prilagodbu, jedini ima integriranu mogućnost da se touchpad automatski isključi kada se spoji vanjski miš, najbolje trajanje baterije
3. XFCE - izbornici na vrhu ekrana mi se povremeno neće otvoriti, troši najmanje memorije i čini mi se najbrži, ali mi baterija nije trajala najdulje iako svuda pišu da je najbolji po tom pitanju (troši negdje kao i GNOME i Mate), solidna količina opcija za tako mršavi DE, česta promjena tema rasturi UI pa ga treba restartati
4. Mate - odvratan dizajn ikona, nisam skužio kako se mijenjaju teme (nije da sam nešto dugo tražio), kod spajanja i odspajanja punjača mi se osvjetljenje tipkovnice non-stop uključuje, jedini ima trake s gornje i donje strane koje nepotrebno oduzimaju prostor, pogotovo na manjim ekranima (mogu se sakriti, ali ostaje krivo iskorišten prostor), lagan i brz UI

Poigrao sam se memorijom, prvo sam pootvarao nekoliko stotina tabova u Firefoxu, a zatim je dodatno punio pomoću "dd if=/dev/zero of=/dev/shm/fill bs=1k count=4G". Nakon što je popunio RAM, krenuo je puniti swap. U trenutku kada je oboje bilo na 95-100%, sustav se zamrznuo na 5-10 sekundi i onda odmrznuo nakon što je ubio određen broj tabova u Firefoxu ili kompletan Firefox. Tada je i zauzeće memorije i swapa logično palo za 30-50%. Jedini način na koji sam uspio ubiti kompletan sustav je da sam mu u trenutku filanja memorije ubio swap file, ali i za to je trebalo nekoliko pokušaja jer se iznova kreirao. Sad bi to trebalo istestirati u normalnom radu...

Promjena audio servera u PipeWire je izgleda pojačala zvuk na mom T480 koji ima poprilično jadne zvučnike, ali možda je to samo subjektivan osjećaj, nemam mjerač decibela da to potvrdim, ali iako nisam koristio amplify opciju, na određenom postotku mi se glasnoća činila jednaka onoj na 33 s amplifyem.

A sad slijedi prvo upgrade na 34, a u slučaju da Cinnamon pokupi neke gore navedene bugove, instalirat ću od nule GNOME. :)

bikerbj je napisao/la:kad smo već kod F34...koristite li BTRFS ili idete sa ext4....imam nekih djelova pa bih sastavio nešto i stavio F34...znači diskovi su m2 240gb i ssd 1tb e sad me zanima dali da to ide pod btrfs kao jedna particija ili podiljeliti kao i do sada /, /home, /boot_efi to me malo buni...


BTRFS, imam dva odvojena volumena za root i home (inicijalno bude sve u jednom) i oba su mi kriptirana sa LUKS2, ali /boot i /boot/efi ti ionako nije u BTRFS-u jer ga UEFI ne podržava.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Nedostaje ti jos Plasma i Budgie :D

Cini mi se kako je nova Plasma poprilicno lagana sto se tice resursa a i vidim po forumu da je svi hvale kako je bolja za bateriju od ostalih DE-ova...

Bilo bi dobro napisati neki clanak za portal na temu usporedbe DE-ova... Sta ti kazes domy_os?
Volio bih procitati tvoje dojmove. ;)
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
domy_os je napisao/la:
bikerbj je napisao/la:kad smo već kod F34...koristite li BTRFS ili idete sa ext4....imam nekih djelova pa bih sastavio nešto i stavio F34...znači diskovi su m2 240gb i ssd 1tb e sad me zanima dali da to ide pod btrfs kao jedna particija ili podiljeliti kao i do sada /, /home, /boot_efi to me malo buni...


BTRFS, imam dva odvojena volumena za root i home (inicijalno bude sve u jednom) i oba su mi kriptirana sa LUKS2, ali /boot i /boot/efi ti ionako nije u BTRFS-u jer ga UEFI ne podržava.



e to me je zanimalo, pošto se radi o dva odvojena diska a prilikom instalacije se spajaju u jednu cijelinu....to me samo zanimalo hoće li to funkcionirati a za /boot i /boot_efi znam da nisu u btrfs...
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
domy_os je napisao/la:4. Mate - odvratan dizajn ikona, nisam skužio kako se mijenjaju teme (nije da sam nešto dugo tražio), kod spajanja i odspajanja punjača mi se osvjetljenje tipkovnice non-stop uključuje, jedini ima trake s gornje i donje strane koje nepotrebno oduzimaju prostor, pogotovo na manjim ekranima (mogu se sakriti, ali ostaje krivo iskorišten prostor), lagan i brz UI

Sve što si naveo o Mate DE-u se jako jednostavno i lako promijeni; od izgleda ikonica do micanja jednog od panela i preseljavanja svega s jednog na drugi panel. Doslovno minuta posla. Ovo s paljenjem pozadinskog osvjetljenja tipkovnice prilikom uključivanja/isključivanja punjača ne vidim kao neku veliku manu, a vjerujem da i to se da srediti kroz postavke.

Ali ima jedna stvar koju ipak zamjeram tom DE-u;
u odnosu na prve verzije, postao je jako rastrošan s resursima. KDE koji je vječno bio teži od Mate i Gnomea postao je lakši u resursima i od Xfcea! :sokiran
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
> animacije štucaju (toga sam se najviše bojao i ponavlja se)

ma da? ja imam prastaru Intel integrušu pa mi rade sasvim okej :hmm

> troši najmanje memorije

memorija je tu da se troši, IMHO. ne da se razbacuje s njom, je li, ali meni nije uopće RAM problem unazad 6-7 godina - bitno je da se s njim racionalno raspolaže.


@bikerbj
koristim btrfs i dosta sam zadovoljniji. sve mi je na jednoj particiji. laptop mi je u BIOS modeu, pa se nisam baš brinuo oko UEFI-ja.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.