Sada je: 28 ožu 2024, 12:57.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Dakle, distribucija je Fedora 13, nemam root pass, GNU GRUB 0.97, u kojem nemogu u edit bez pass-a

Nakon više prisilnih gašenja, moram napraviti ručni disk consistency check. Probao sam mount-ati na USB (2GB Transcend) više varijanti recovery tool-ova (mountano sa Universal USB installer 1.9.7.0) koji mi se uredno boot-a na drugom računalu sa Win7, ali na ovom samo ostane blinkati pointer.

U BIOS-u je uključen USB Legacy (bez njega uopće ne prepozna bootabilni medij) i vidi USB po imenu.

ideas???
Postovi: 4
Postovi: 4
Pridružen/a: 12 sij 2017, 06:09
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win
Dakle, nemaš root šifru, grub šifriran a nemaš grub šifru, nemaš usb boot.
Pretpostavljam tuđi laptop (desktop?).
Pošto je grub šifriran i nemaš pristupa da ubaciš kernel parametre, moraš raditi izvana - Live dvd ili Grub repair i sl.
Imaš li dvd pogon? Ako imaš, pokreni neki Live i napravi u / (tj. u root folderu) praznu datoteku forcefsck.
To će ti pokrenuti fsck pri slijedećem rebootu.
Ako nemaš dvd pogon, izvadi hard disk, priključi na svoje računalo i napravi isto.

Inače, za takve prilike je uvijek dobro imati u pričuvi neki Live linux dvd. Ili barem jedan cd sa Plop Boot Managerom koji omogućuje USB boot na računalima koja to slabo podržavaju. Tako da ubaciš bootabilni USB stik, ubaciš u pogon Plop CD i odabereš boot sa USB-a. Plop onda učita svoje usb drivere.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Sve točno. Nije laptop, nego onaj mini desktop PC (Acer sa Atom D420) koji nema optički pogon, tako da mogu samo sa USB boot-ati.

Probao sam razne rescue/recovery/live iso-e no, kako sam gore opisao, nijedan mi se ne boota na tom računalu (na mom laptopu, primjerice, da uredno).

Ako izvadim HDD i priključim na svoj laptop na kojem je Win, neću korumpirati filesystem ili tako nešto?
Postovi: 4
Postovi: 4
Pridružen/a: 12 sij 2017, 06:09
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win
OK, došao sam do root pass-a, case closed, tj. otvaram novu temu s upitom kako instalirati certifikat
Postovi: 4
Postovi: 4
Pridružen/a: 12 sij 2017, 06:09
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win
Edit naslova & dodano na popis riješenih problema.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Dobro da si se sjetio šifre. Zašto misliš da bi se pokvario datotečni sustav kada se neki disk priključi na drugo računalo!?

Što se tiče USB-a koji neće butati, sad kad imaš root, možda bi bilo dobro da si postaviš Plop kao jednu stavku menija u GRUB-u. Tako, kad slijedeći put zatreba bootati USB a on neće, odabereš Plop odmah u grub meniju i nemaš brige.

Jednostavno je za postaviti, link: https://www.plop.at/en/bootmanager/plpb ... ml#rungrub
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Za one koji budu imali sličan problem. Izvadiš disk i na drugom računalu editiraš /etc/shadow

Jedna linija Python koda u live distri. Potrazi ovdje objašnjenje za /etc/shadow

https://www.opensource-osijek.org/dokuw ... od_u_linux
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.