Sada je: 28 ožu 2024, 09:18.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

I tako, potrošio efektivno jedno 12 sati, kroz dva dana, jerbo, ja to mogu, ja to hoću. Na kraju stavio Mint. :)

Please elaborate, reći ćete.

Htio staviti Fedoru XFCE 32-bit na neki jeftini ADATA SSD, 120GB, koji bi išao u neki netbook koji nema ni CD ni bootabilni USB, pa sam morao preko laptopa. No to nije problem, to je samo okvir.

Predmetni laptop je prastara (13g) Toshiba Satellite P770, kojoj CD drive malo valja, malo nevalja. Ne valja ni 2/4 USB utora, ni punjač baterije, ali to isto nije problem. Također ima dual grafičku, Intel+nVidia. OS je Fedora 29. Uglavnom, raspad od laptopa, ali još radi. Zadatak je bio staviti dual boot Windoze+Linux. Prvo sam "mudro" napravio sam particije, primarna za Windoze, extended s tri logičke (Fedora+swap+data) i stavio Windowse. To particioniranje je bila jedna od grešaka, ali to ću si oprostiti. :)

Problem 1: Instalacija s DVD-a ne radi jer ne valja CD-drive pa počne zapinjati. Par puta je čak i prošlo, ali se smrzla Anakonda na 56%, pa na 84%. Onda sam uzeo LiveUSB. Zašto nisam odmah preko USB-a, pitate? Ne pitajte.

Problem 2: Stavio image preko "dd". Nije mogao bootati. Provjerio sam i postavio boot flag na particiju, stavio msdos particije tj. MBR i opet ništa. Uzeo GNOME Disks i kopirao ISO image i opet neće bootati. Na kraju pročitao upute Fedore, uzeo liveimage-creator i USB mi je proradio.

Problem 3: Anakonda se smrzla na "Installing boot record." Restartao sam, ušao nadobudno u grub konzolu i potrošio pola sata, ali bez uspjeha. Nije mogao naći initrd. Bah.

Problem 4: Bootao sam LiveUSB i pokušao izraditi grub2 preko chroot. Neće. Smrzne se grub2-mkconfig, jedno 20 minuta, i ispali da je "Device or resource busy". Nakon 2 restarta i 2 pokušaja, skužio da se žali na USB, tj. na "osprobe-linux-sdb". Izštekao USB netom prije grub2-mkconfig i prošlo je! No međutim...

Problem 5: Boot se smrzne na GSSProxy service - ne može ga startati. Otvorio konzolu sa strane. Ne radi ni jedan login. Root je zaključan! Ekipa na netu kaže, disejblaj GDM servis. Nema ga!? Valjda zato što je XFCE. Opet u LiveUSB

Problem 6: Pobrisao sve particije i napravio jednu primarnu da bar uspijem instalirati linux pa ćemo vidjeti dalje. Anakonda se smrzne na "Installing software 100%". Pustio ju 10 minuta. Otvorio terminal i nešto čačkao i sve se smrzlo, miš, tastatura, ekran, kabel. :) Odlučio ponovno staviti Windowse, jer mi trebaju, jer ne radim ovo za sebe. Skužio da su ovaj put Windowsi napravili sistemsku particiju od 100MB. Pa to je to! Zato se grub2 zablesira! Jeee, superrrr. Idemo dalje.

Problem 7: Anakondica se smrzla na 7%. Vidim u terminalu da se puni root tj. /dev/mapper/live-rw. Našao log, Xorg.0.log koji se u ovoj iteraciji paralelnog svemira odlučio puniti log bezveze. Kaže da ne može nešto, ne sjećam se, GBM nešto... Popizdio! Išao skinuti Mint XFCE 32-bit live-image. Stavio na stick preko GNOME Disks. Označio "make legacy bootable".. Haha, pogađate...

Problem 8: Neće bootati! Ehej, ali ovaj put znam da trebam čitati upute na webu! Skinuo neki Etcher, ako se ne varam, kopirao image i sad, naravno, hoće bootati. Krene boot, ispisuje on neke ACPI greške, warninge, nešto da treba recovery sda3, sda5.... Ne vidim dobro, brzo ide, a još nije prebacio rezoluciju...

Problem 9: Sve stane! Pustim ga 5 minuta i restartam. Mislim, možda ako nađem neki on-line mrežni server pa da isprobam net-install... Kod pokušaja br 2 slučajno skužim da Mint u installeru ima neki "compatibility mode". Probam to i sve....


...prođe


...ok.
Postovi: 92
Postovi: 92
Pridružen/a: 17 lis 2015, 01:40
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora Gnome
Zabavan tekst za pročitat, ali pola problema si mogao izbjeći da si išao redom :hihi
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Htio sam zapravo reći dvije stvari:
- Mint ima installer s "compatibility mode", a Fedora nema. Ne znam ima li Ubuntu?!
- Anakonda je u totalnoj banani. Potvrdio sam to dok sam guglao.
Postovi: 92
Postovi: 92
Pridružen/a: 17 lis 2015, 01:40
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora Gnome
Fedora je testing platforma.

Kad izadje npr. verzija 29, onda se radi upgrade sa 27 na 28. Fedora je dosta zahtijevna i ne radi na svakakvom smecu.
Postovi: 158
Postovi: 158
Pridružen/a: 06 svi 2012, 11:59
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora, Fedora server
Smola je napisao/la:Htio sam zapravo reći dvije stvari:
- Mint ima installer s "compatibility mode", a Fedora nema. Ne znam ima li Ubuntu?!
- Anakonda je u totalnoj banani. Potvrdio sam to dok sam guglao.

"Compatibility mode" je samo par promijenjenih kernelovih parametara u liniji bootloadera.
Evo, na mom liveusb-u umjesto "quiet splash", mint ima "xforcevesa noapic noacpi nosplash irqpoll".
Da si koji od tih parametara (ili čak sve) stavio u fedorinu boot liniju, vjerujem da bi se pokrenula (ali pazi, kerneli različitih distri obično nemaju sve parametre jednake - ovisno o patchevima itd. Ali ovi gore su uglavnom univerzalni.) Tako da, ako zeza video kartica pomoglo bi vjerojatno xforcevesa. Ako zeza ACPI, pomoglo bi "noapic noacpi", itd...
Možda je baš nvidia bila problem pa bi vjerojatno pomoglo "nomodeset".
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jorgovan je napisao/la:Fedora je testing platforma.

Može se tako reći da, ali ništa loše nema u tome. Iskreno, manje problema imam s Waylandom i Fedorom nego što sam imao s Ubuntoidima i Xorgom :zvizdi

jorgovan je napisao/la:Kad izadje npr. verzija 29, onda se radi upgrade sa 27 na 28.

Čuo sam dosta ljudi kako se drži ovoga i siguran sam kako to dobro funkcionira, pogotovo u zadnjih dva mjeseca prije isteka podrške te verzije kada su repositoriji miruju :) Na Fedori sam od verzije 25 i dobro se sjećam određenih mušica...ali od verzije 28 toga više nema. Slobodno se može ići na najnoviju verziju.

jorgovan je napisao/la:Fedora je dosta zahtijevna i ne radi na svakakvom smecu.

Ima tu nešto i istine.
Naime, malo je manje zahtjevna od Ubuntua (definitivno je "teža" od Archa i ostalih minimalističkih distribucija).
Što se tiče podrške za hardver rekao bih kako je odlična. Ipak je isti kernel kod većine distribucija, jedina razlika je što Fedora ne instalira neke egzotične proprietary drivere "out of box" (rijetke mrežne kartice i slično). Danas je podrška za nVidiu jedan klik udaljena zbog gnome-softwarea.

Slažem se sa svim što si rekao iako smatram kako to danas više nije toliko važno. Fedora napreduje solidnim tempom i jedino je taj open source mentalitet koči da zagrabi veliki dio tržišta Ubuntu-u. Ali baš taj open source dio mi je i najdraži :bravo
roc1nante270
roc1nante270

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.