Sada je: 29 ožu 2024, 05:41.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Silverblue
13 svi 2020, 14:19
Pozdrav kolege,

vidim da nitko ne piše o Fedori Silverblue pa ću ja imati tu čast (osjećam se kao neki od onih Jehovinih svjedoka). pface

SB (Silverblue) je vrlo vjerojatno budućnost Linuxa. Zašto? Vrlo jednostavno, ima dosta prednosti u odnosu na klasične distribucije a i čini se kako je RedHat ozbiljno zagrizao za nju. Princip rada je takozvani immutabilni sustav.

Silverblue se prije nazivao Atomic Workstation i cijeli sustav se bazira na "slikama". Laički rečeno, imate temelj sustava koji kada dođe nova verzija doslovno zamijenite novom "slikom" (novom verzijom). Na sličnom principu već funkcioniraju MacOS, Android i ChromeOS.

Koje su prednosti ove tehnologije (tehnologija se zove os-tree)?
Developerima je lakše pronalaziti pogreške i rješavati ih jer svi korisnici imaju istu "sliku" operativnog sustava koja je read-only. Korisnicima je dosta teže uništiti sustav jer je cijela /root particija zaštićena. Upravo ta mogućnost nam donosi još sigurniji sustav.
Ukoliko nekim čudom ipak nešto zeznemo (mi ili developeri), onda se vraćamo na staru "sliku" vrlo jednostavno: preko terminala s jednom naredbom ili prilikom pokretanja računala u bootloaderu. Vaši dokumenti koji su na /home particiji ostaju gdje jesu iako ste se vratili "unazad/unaprijed", jer moguće je vršiti downgrade ili upgrade. Valja napomenuti kako je moguće instalirati "slike" i ostalih sustava koji se baziraju na os-tree principu poput CentOS-a (nisam osobno probao ali vidio sam online kako je to moguće).

Ovo je vrlo zgodno i u praksi funkcionira savršeno. Toliko savršeno da sam prestao koristiti Timeshift i slične backup opcije.


Ako je /root particija read-only kako onda mogu instalirati programe?
Vrlo jednostavno, SB je hibridna distribucija koja omogućava instalaciju aplikacija na tri načina:
- Flatpaks (najbolji i najsigurniji način). Flatpaks su totalno neovisni o samome sustavu tako da nema problema s dependencijima ili brigom da će nešto od njih srušit cijeli sustav. Također, Flatpakovi su u vlastitiom sanboxu gotovo pa totalno osigurani od sustava (ili sustav od njih). Najveća mana im je to što zauzimaju dosta slobodnog prostora;
- toolbox. Ukratko to mogu objasniti kao pojednostavljeni podman. Da ne ulazim previše u detalje jer bi to moglo potrajati...recimo kako možemo instalirati aplikacije pomoću package managera unutar posebne "slike/kontejnera/poda". Ovakav način ima puno prednosti jer je također sve u sandboxu a nakon što odradite posao, ukoliko to želite, možete jednostavno izbrisati cijeli kontejner i napraviti novi/nove. Mana ovoga je što također zauzima dosta prostora;
- treći način i način koji bi se trebao izbjegavati je klasično instaliranje aplikacija na sustav pomoću rpm-ostree install naredbe. Umjesto da se aplikacije instaliraju u sustav kao kod drugih distribucija, kod SB-a se aplikacije instaliraju kao layer na sustav. Te aplikacije se mogu instalirati skupa s ostatkom sustava ali mogu biti uzrok problema jer na ovaj način pretvaramo naš immutabilni sustav u klasični....

Možda bi bolje bilo da napravim recenziju na ovu temu jer materijala stvarno ima a i moje iskustvo je super pozitivno.
Sad me samo zanima kome da se javim za to?
roc1nante270
roc1nante270
roc1nante270 je napisao/la:
Možda bi bolje bilo da napravim recenziju na ovu temu jer materijala stvarno ima a i moje iskustvo je super pozitivno.
Sad me samo zanima kome da se javim za to?


Imaš ovdje temu za to (malo ispod i upute).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Imaš ovdje temu za to (malo ispod i upute).


Hvala. Još se snalazim :thmb-up
roc1nante270
roc1nante270
@roc1nante....

Već u najavi mi članak djeluje uzbudljivo i napeto tako da podržavam. Zanima me sve o prednostima i manama, te koliko je realno da to zaživi i proširi se Linux ekosistemima....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Opa, nisam se ni usudia probat tu distru uopce jer mi se cinila prekomplicirana.

Cini mi se kako je forum malo ozivio, bit ce clanaka haha
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.