Sada je: 29 ožu 2024, 06:17.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

The Acacia Strain je napisao/la:
Abnormal je napisao/la:
4ndY je napisao/la:
No zašto ipak neki Fedoru pokušavaju predstaviti ili kategorizirati kao userfrendly distribuciju - to zbilja ne znam :D


Fedora se sama pokušava predstaviti na taj način.


No bez obzira na to, ako je Fedora bleeding edge tehnologija, što je onda recimo Arch i slične distre?

arch, gentoo i takve su no life distribucije
tu mislim na usere koji ih koriste

nebi to baš reko za arch, uz beginners guide lagana instalacija i post instalacija,
namjestiš ga i radi ko zvono. nema previše zafrkancije oko archa, bar ja nisam imao a nesmatram se baš "no life userom" (a možda i jesam? hmm) sopak
People say nothing is impossible. But I do nothing every day.
Avatar
Postovi: 1225
Postovi: 1225
Pridružen/a: 22 lip 2009, 23:04
Lokacija: Katoličke Čaire
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Archlinux
sala decki ;)
odvlacim ljude na debian stranu :D
DebianResources
DebianHandbook
devil je napisao/la:nije neka tamo kanta pametnija od nas tu.
Postovi: 1464
Postovi: 1464
Pridružen/a: 12 kol 2008, 00:06
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
kova-ng je napisao/la:nebi to baš reko za arch, uz beginners guide lagana instalacija i post instalacija,
namjestiš ga i radi ko zvono. nema previše zafrkancije oko archa, bar ja nisam imao a nesmatram se baš "no life userom" (a možda i jesam? hmm) sopak

Ovo sam dobivao nakon resume-a iz suspend to ram-a na Archu s GNOME-om 3 i nakon nekog vremena tipkovnica je prestala reagirati i jedino rješenje je bio cold reboot.
slika

The Acacia Strain je napisao/la:sala decki ;)
odvlacim ljude na debian stranu :D


Nije greška Debiana, ali neki programi koji se vode pod stable, nisu baš stable. Iceweasel 3.5.16 mi se zna ponekad srušiti, ne znam da li je to radi puno otvorenih tabova, flasha, jave ili nečeg drugog.
FileRoller mi je jednom uspio izbrisati arhivu s diska kada sam je update-ao...
Niti stable u nazivu nekog programa ne mora značiti da će programi biti stabilni u nekim slučajevima.
Avatar
Postovi: 1481
Postovi: 1481
Pridružen/a: 07 kol 2009, 10:38
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
jesi pomislil da je možda do gnoma a ne do archa
Lutherus
Lutherus
Abnormal je napisao/la:
4ndY je napisao/la:No zašto ipak neki Fedoru pokušavaju predstaviti ili kategorizirati kao userfrendly distribuciju - to zbilja ne znam :D

Fedora se sama pokušava predstaviti na taj način.

Na to i mislim. Pod "neki" podrazumijevam i one unutar projekta Fedora. Zbilja ne znam kako je u praksi moguća userfrendly distribucija sa 6-mjesečnim ciklusom izlaženja - taman dok se dovoljno testira i dok se isprave bugovi eto nove verzije, a ova stara, stabilna je out-dated. To ne može ići na ruku ni jednom regularnom korisniku kojem je u interesu da sustav radi i da zaboravi na isti, a ne da se s njime mora "hrvati" svakih 6 mjeseci.

Abnormal je napisao/la:No bez obzira na to, ako je Fedora bleeding edge tehnologija, što je onda recimo Arch i slične distre?

Arch i slične distre također su bleeding edge zato što uvrštavaju najnovije iz svijeta FLOSS-a, ali takve distre nemaju baš manpowera za razvijanje novih tehnologija kao što to radi Fedora...
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
odin je napisao/la:jesi pomislil da je možda do gnoma a ne do archa


Prije bi bilo do Xorga i nVIDIA drivera. Budući da Arch pakira najnovije (stabilne ali nedovoljno testirane) verzije programa, nije čudno da se događaju ovakvi problemi koji mogu biti ili krivnja Arch-a ili od strane programa koji se naknadno instaliraju.
Također sam imao problema i sa KDE-om na Archu, znao mi se desktop zamrznuti i morao sam isto pribjeći cold reboot-u.

Mislim da sa minimalnom instalacijom i nekim lighweight window managerom nebi imao takvih problema.

Fedoru nisam u mogućnosti koristiti jer mi kod nje nikad multimedija nije radila kako treba.
Avatar
Postovi: 1481
Postovi: 1481
Pridružen/a: 07 kol 2009, 10:38
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Kad sam ih bio isprobavao (mada priznajem da nisam baš jako dugo) Arch mi je ostavio dojam stabilnosti dok se Fedora pokazala nestabilnom s relativno učestalim rušenjem, a oboje su bleeding edge. Osim toga Arch mi je bio i jednostavniji za administraciju (recimo bilo mi je bitno jednostavnije na Archu nešto instalirati nego na Fedori). Znači po toj logici Arch je uspješnija bleeding edge distra nego Fedora.
Mada s druge strane Fedora stvarno razvija nove tehnologije koje onda preuzimaju druge distre (uključivo Arch).
Avatar
Postovi: 445
Postovi: 445
Pridružen/a: 18 svi 2010, 22:06
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04
pingu je napisao/la:
odin je napisao/la:jesi pomislil da je možda do gnoma a ne do archa


Prije bi bilo do Xorga i nVIDIA drivera. Budući da Arch pakira najnovije (stabilne ali nedovoljno testirane) verzije programa, nije čudno da se događaju ovakvi problemi koji mogu biti ili krivnja Arch-a ili od strane programa koji se naknadno instaliraju.
Također sam imao problema i sa KDE-om na Archu, znao mi se desktop zamrznuti i morao sam isto pribjeći cold reboot-u.

Mislim da sa minimalnom instalacijom i nekim lighweight window managerom nebi imao takvih problema.

Fedoru nisam u mogućnosti koristiti jer mi kod nje nikad multimedija nije radila kako treba.


Ako imaš property drivere može biti da su oni krivi.Sa oss driverima niti od ati niti nvidie nemam problema a eto sa property za ati na laptopu rezolucija konzole mi 800x600 :twisted:
Zasad jedini problem koj primjetil je wicd jer odkad su ga splitali u 2 projekta neradi kako valja.

Konkretno gnome 3 na archu je sranje i bude još jedno vrijeme,prebrzo su ga podegnuli u repozitorije i dosta ljudi se žali na razne stvari oko gnoma 3 na archu.Treba još vremena da to ispoliraju
Lutherus
Lutherus

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.