Sada je: 29 ožu 2024, 12:40.
Igranje pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav svima,

da li je itko uspio instalirati ovu windows igricu na Ubuntu-u 16.04 :hmm

...probavao sam sa onim "wine" ali bezuspješno .... probavao sam i sa nekom "crossover" aplikacijom ali isto bezuspješno.
Poslije svega sam (da bih pobrisao sve sa laptopa što ima veze sa windows-ima) napravio novu instalaciju Ubuntu-a, no eto .... to mi je nekako najjača igrica pa ako netko zna kako :kava i da li je uopće moguće ..... iskreno bih zahvalio na bilo kakvom odgovoru jer bih igrao još nešto osim šaha pface

Unaprijed zahvaljujem ::bravo
Avatar
Postovi: 105
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Uspio sam pokrenuti na Mint 18.2 x64 preko programa "playonlinux" (nadalje: pol). Ima ga u repozitoriju.

Preskočiti ću korake vezano za instalaciju pol-a, winea i sl. Pretpostavljam da su ti koraci svima jasni.
Preporučenu verziju igre sam skinio odavde: https://www.igi-2.com/download-igi2.html
Ne znam je li to službena ili fan-made stranica, no kako god...
Naglašavam ovo jer ne znam koju verziju igre imaš (cd, steam, gog, iso, origin; patchirana, ne patchirana, beta,...).

Nakon što sam skinio i ekstraktirao "setup.zip", pokrenio sam pol i instalirao program koji "nije na popisu". Izradio sam novi virtualni pogon, 32 bit, i odabrao drugu inačicu winea (uzeo sam 2.20-staging...vjerojatno će raditi i noviji). Virtualni pogon nazoveš kako hoćeš. Potom odabereš "setup.exe" i instaliraš igru sa "next->next->next->i agree" i sačekaš da ti dođu po bubreg koji si im po ToS-u dao.
Nakon toga odabereš koji ćeš exe fileove imati kao pokretačke, tu odabereš igi2.exe (opcionalno, ako želiš igrati preko neta, odabere još i onaj launcher za multiplayer...odmah da kažem, taj launcher nisam uspio upogoniti i tu ti ne znam pomoći).
Nakon toga klikneš na ikonicu unutar pol-a, i s lijeve strane odabereš "podesi". Potom ti se otvori novi prozor i odabereš karticu "wine" i klikneš na "podestei wine". Potom odeš na karticu "grafika", makneš sve ove kvačice i uključiš zadnju koja glasi "emulacija virtualne radne površine". Tu sam stavio rezoluciju 800x600. Klikneš "primjeni", ugasiš taj prozor i onda pokreneš igru unutar pol-a preko one ikonice "igi2.exe".

NAPOMENA: Prije instalacije IGI2 na pol-u skini spomenutu wine verziju tako da unutar programa pol klikneš na karticu "alati" i odabereš "upravitelj wine inačica". Dalje bi se trebao znati snaći. ;)

EDIT:
Dokaz da sam upogonio igru
slika

slika
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Pozz .... ovdje ja laik ilitiga doslovno krajnji korisnik pa ću ja ovako:

1. pol i wine sam skinuo i napravio što treba kod podešavanja wine-a

2. za virtual mi treba pomoć

3. igricu kao igricu nemam već sam ju skinuo sa onog linka kojeg si mi poslao

4. ne kužim koji si to program kojeg nema u pol-u instalirao

5. u tom virtual-u .... da li u njemu pronađem i pokrenem setup-exe ?

6. moj laptop je inače 64-bitni i da li bez obzira na to trebam odabrati 34-bitnu "ponudu"

Eto .... hvala ti na odgovoru i savjetima pa kada nađeš vremena, zamolio bih te da mi i na ove gore navode odgovoriš odnosno da vidiš gdje što i kako dalje, a ja ću sada probati sa instalacijom te virtualne (pogledat ću na you tube) .... unaprijed hvala.
Avatar
Postovi: 105
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Informatički sam pismen k`o srednjovjekovni kmet, pa onda i ne očekuj neki super jednostavan i jasan odgovor. No, dati ću sve od sebe kako bih objasnio što napraviti.

Prvo pogledaj ovaj video: https://www.youtube.com/watch?v=xl6Q1qmMIQo
a onda ponovno pročitaj moj post gdje objašnjavam kako instalirati IGI2.

I da...nema problema što imaš 64 bit linux a koristiti ćeš 32 bit wine. Ista je stvar i u mome slučaju. ;)
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
branac88 je napisao/la:I da...nema problema što imaš 64 bit linux a koristiti ćeš 32 bit wine.

Da ne bi pomislili da je to univerzalno svojstvo 64 bitnih sustava, u stvari ovisi o tome ima li određena distra instalirane biblioteke i podršku za 32 bitne programe (pod nazivima multilib, libc386, lib32...) . Neke distre dolaze s predinstaliranom podrškom a nekima se može naknadno podesiti.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:
branac88 je napisao/la:I da...nema problema što imaš 64 bit linux a koristiti ćeš 32 bit wine.

Da ne bi pomislili da je to univerzalno svojstvo 64 bitnih sustava, u stvari ovisi o tome ima li određena distra instalirane biblioteke i podršku za 32 bitne programe (pod nazivima multilib, libc386, lib32...) . Neke distre dolaze s predinstaliranom podrškom a nekima se može naknadno podesiti.



Pozdrav pozdrav :thmb-up :thmb-up

neš' vjerovat ali uspio sam sve i instalirat i igricu pokrenuti ........ 38% laičkog znanja i zaključivanja, a 62% metode pokušaja i promašaja :nee :nee :kava :lulz :lulz :lulz

Naravno, sve to uz odlične upute koje si mi poslao i koje sam kroz svaku "grešku" ponovno iščitavao :nee :nee ::bravo ::bravo
Iz pol-a sam prihvatio da mi napravi shortcut na desktop-u i otuda mi sada pokreće igricu

Jedino sam negdje u svemu tome instalirao i onaj Gdebi paket (negdi pročito na mreži) pa sad ne znam jel' mi to treba ili to mogu deinstalirati ???

Sada se moram prisjetiti postavki .....lezi, trči, pucaj, nađi grm itd itd

Ma .... to mi je stvarno najjača igrica, a igrao sam ju još dok sam imao windowse prije 10-ak godina ...... na linux/ubuntu sam prešao prije godinu i pol (tu negdje) ....... uglavnom .....puno ti hvala :bravo :thmbs-up

p.s. jedino me zanima još da li se negdje može nekako uključiti full screen, a ne ovako da mi otvori winedefault window ?

Eto .... pozdrav još jednom
Avatar
Postovi: 105
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Mateo je napisao/la:p.s. jedino me zanima još da li se negdje može nekako uključiti full screen, a ne ovako da mi otvori winedefault window ?

Ne bih znao jer sam nedugo nakon instalacije i 5 min igranja (radi provjere rada) izbrisao igru. Bilo me samo zanimalo može li se pokrenuti preko wine-a kako bih ti pomogao. Igra kao igra me ne zanima...igrao sam IGI 1 ali daaaaaaavno dok su se još cd-ovi dilali po komšiluku.

Što se tiče svih onih silnih paketa, ako ti ne smetaju, ne diraj. Wine zna zblesirati s vremena na vrijeme, stoga se bolje s takvim stvarima, ako rade i ne smetaju, ne zafrkavati. Evo npr. normalno sam instalirao i Blizzardov launcher i Starcraft 1 (na x32 virtualnom pogonu) i Starcraft 2 (x64) i sada mi se njihov launcher nakon 5 sec. sruši sam od sebe. Srećom, stignem stisnuti "play" pa mi se igra pokrene, ali tako će biti do prvog updatea. Tražio sam po netu i nisam jedini s takvim problemom, a rješenja i nema... Osim čekati novi wine.
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
OK ...

u svakom slučaju thks još jednom ......meni sve normalno radi (ništa se ne blesira). Jedinicu nisam nisam nikad igrao .... jel' slična dvojci .... jel' znaš možda koja je fps najsličnija igiju.
Ovo što se tiče wine-a sam im napisao i mišljenje /to da li se negdje može full screen uključiti/ na onoj ubuntuovoj službenoj stranici na koju te baci sa onog Ubuntu software center kad pregledava čovjek mišljenja o programima.

Pozz i svako dobro komšiluku :)
Avatar
Postovi: 105
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Ako ti hoćeš da ti igra ide preko čitavog ekrana(što ne preporučam,jer je teže izaći iz igre ako šta zapne),to radiš u postavkama:otvoriš playonlinux-označiš ikonu svoje igre-imaš gore: configuration-wine configuration-graphic-odznači: emulate a virtual desktop.
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
barbaivo je napisao/la:Ako ti hoćeš da ti igra ide preko čitavog ekrana(što ne preporučam,jer je teže izaći iz igre ako šta zapne),to radiš u postavkama:otvoriš playonlinux-označiš ikonu svoje igre-imaš gore: configuration-wine configuration-graphic-odznači: emulate a virtual desktop.


U pravu ste .... probao sam i bome "šteka na veliko" ....... u svakom slučaju, hvala još jednom na savjetu ... LP
Avatar
Postovi: 105
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.