Sada je: 28 ožu 2024, 09:21.
Audio, video, codeci...

Moderator/ica: Moderatori/ce

audio driver
03 lip 2018, 08:06
Pozdrav,

imam HP 250G laptop na kojem sam imao spojen subwoofer i dva zvučnika. To više ne radi i sada zvuk dobivam preko hardwer-skog audio drivera. Zvuk je bljak bljak pa me zanima koje drivere ili tome slično bi mi preporučili da download-am, u stilu nekog equilazer-a :hmm

Bio sam na hp-ovoj stranici no budući da sam "softwear-ski polupismen/nepismen", unaprijed bih zahvalio na savjetima :thmbs-up
Avatar
Postovi: 105
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Oprosti, ali ja ne razumijem napisano :hmm ... odnosno, što si opisao, hardverski ili softverski problem szbunjen
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
... dobro da sam priznao nepismenost svoju :) :) :)
...dakle.. zvuk imam ali nakon što su mi zvučnici "gecrk" ....zvuk na lap-u je tvornički "tup" .... nema onu "dubinu" ..... u Sys-Setting/sound "piše" : /Speakers-Built in audio/. Tu mogu samo ono osnovno .... pojačati izlaznu snagu ....

To je pisalo i prije ali je zvuk bio puno kvalitetniji (kada su zvučnici radili). Gledao sam na YouTube-u za te hp audio drivere ... otišao na hp stranicu i kao što rekoh .... budući da nisam baš toliko informatički pismen , obratih se ovdje jer na tim hp-ovim stranicama mi izbaci "milion" audio drivera.

Na YouTube-u sam,nadalje, vidio par programa gdje se može kvaliteta zvuka poboljšati (BO -bang&olafsen- i još neki) i prikazani su kao ekvilajzer(i) ..... Obzirom na sve navedeno i izrečeno ... eto ... obratih se za pomoć ovdje na forumu ako može neki link za te audio drivere.

Uglavnom, mislim da je to softverski (tvornički) jer da je u pitanju hardver, zvuka uopće ne bih imao .....
Avatar
Postovi: 105
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Mateo je napisao/la:... dobro da sam priznao nepismenost svoju :) :) :)
...dakle.. zvuk imam ali nakon što su mi zvučnici "gecrk" ....zvuk na lap-u je tvornički "tup" .... nema onu "dubinu" ..... u Sys-Setting/sound "piše" : /Speakers-Built in audio/. Tu mogu samo ono osnovno .... pojačati izlaznu snagu ....
...
Uglavnom, mislim da je to softverski (tvornički) jer da je u pitanju hardver, zvuka uopće ne bih imao .....

Ja mislim da je baš hardverski problem jer ne možeš uspoređivati zvuk s malih zvučnika u laptopu s velikim vanjskim + subwoofer. Navikao si se na dobar zvuk i sad ti se ovo čini lošim, normalno. BTW, te vanjske zvučnike obično nije problem ni popraviti.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Ok, idemo po redu.

Nisi napisao koji G model imaš pa ću komentirati ono što sam imao prilike čuti, a to je HP 250 G4 model.
Zvučnici ugrađeni u laptop i nisu tako loši (za laptop), ali su prigušeni. Da li postoji kakav dodatni softver za DTS pod Linuxom koji bi išao na tvoj laptop ne znam, ali možeš probati pustiti neku glazbu sa VLC playerom pa u njemu kroz postavke podesiti boju zvuka prema svom afinitetu ili vrsti glazbe koju slušaš, ali ne očekuj neki veliki napredak.

Postavke za zvuk u VLC-u ćeš naći pod ikonom7gumbom u najdonjem redu:

slika

Što se pak tiče pokvarenih zvučnika moram pitati da li si probao audio izlaz iz laptopa sa recimo slušalicama ili drugim zvučnicima jer možda ne radi samo autio izlaz (može biti blokiran u softveru ili pokvaren).
Ako izlaz na druge zvučnike/slušalice radi onda je možda kvar samo u kablu, a ne i u samim zvučnicima (probaj sa drugim kablom ako nije fiksiran za neki od zvučnika).

Ako su ipak zvučnici otišli, za ne previše novaca si uzmi 2.0 sistem i to u jeftinijoj varijanti Genius SP-HF800A ili skupljoj Genius SP-HF2020.
Isprobavao sam dosta zvučnika (2.0 i 2.1 sistema) u cjenovnom razredu do 1k kn i ova dva su pri vrhu u odnosu cijena/kvaliteta/dobiveno (i da, izražena snaga je po RMS-u tako da te ne brine da nisu dovoljno jaki i da neće neku normalnu prostoriju od 20-25 m2 ispuniti zvukom).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
...thks na odgovoru ... zaboravih reći (a ti si to dobro opisao) ... imao sam 2+1 logitech ... i onaj jack koji ide iz zvučnika u woofer se strgao (znači, taj kabl je fiksiran za same zvučnike odnosno onaj jedan na kojem se zvučnici pale i gase). Onaj metalni dio tog kabla (koji se utakne u woofer je ostao u wooferu :) :) :) Izvukao sam ja to i probao spojiti to malo bolje (jer se vremenom i rasklimao .... poravnao one pipke od jack-a ali nula bodova.

Uglavnom, hvala na korisnom odgovoru .... budem probao to sa VLC-om pa ak budem zadovoljan super, a ak' ne onda ću si kupiti nove zvučnike jer nisu ni previše skupi ..... a inače, osim glazbe i zvuk u igrici je tak' "prazan" ....... samo da dobijem tu kvaliteniju boju zvuka .... malo više bas-a kojeg uopće nema sada.

Hvala još jednom i pozz :)
Avatar
Postovi: 105
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
jurastublic je napisao/la:
Mateo je napisao/la:... dobro da sam priznao nepismenost svoju :) :) :)
...dakle.. zvuk imam ali nakon što su mi zvučnici "gecrk" ....zvuk na lap-u je tvornički "tup" .... nema onu "dubinu" ..... u Sys-Setting/sound "piše" : /Speakers-Built in audio/. Tu mogu samo ono osnovno .... pojačati izlaznu snagu ....
...
Uglavnom, mislim da je to softverski (tvornički) jer da je u pitanju hardver, zvuka uopće ne bih imao .....

Ja mislim da je baš hardverski problem jer ne možeš uspoređivati zvuk s malih zvučnika u laptopu s velikim vanjskim + subwoofer. Navikao si se na dobar zvuk i sad ti se ovo čini lošim, normalno. BTW, te vanjske zvučnike obično nije problem ni popraviti.


... skužih sada .... da imam PC znao bih u stilu da li mi je riknula samo zvučna ili baš nešto na matičnoj tako da, no sada imam laptop pa ..... Slažem se da je to ipak hardverski ..... i čuj, znaš kak' se kaže ....lako je sa magarca na konja, ali teško sa konja na magarca :lulz :lulz :bravo :thmbs-up
Avatar
Postovi: 105
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Imo sam (ili barem privremeno koristio) nekoliko 2.1 sistema od Logitecha i Creativea, sve plastični zvučnici do 100€ i na kraju si za PC odabrao HF-SP800A.

Drveni zvučnik jednostavno daje bolju boju i dubinu zvuka od bilo kojeg plastičnog, a i basova imaš dovoljno za prostoriju od 20m². Sad su prilično jeftini (prije su bili oko 50€) i mislim za za današnjih cca 250kn nemreš naći bolje PC zvučnike kod nas.

Ako ti je kod postojećeg 2.1 Logi sistema problem samo u potrganoj žici i lošem lemu bilo koji serviser ti to može popraviti za pivo i ćevape pa i ne moraš kupovati nove ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
..kad sam već ovdje .... probao sam ono sa VLC-om ..... to funkcionara samo kod glazbenih cd-ova i tomu slično, ne za sys sound (što i ima logike). Nadalje, to sa lemom je i meni prošlo kroz glavu ... budem se vidio kod susjeda ... on je sa elektronikom na ti ...... a voli i pivo i ćevape :) :) :) U svakom slučaju hvala još jednom svima na savjetima !

pozz
Avatar
Postovi: 105
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.