Sada je: 28 ožu 2024, 15:06.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Da, lijepo da je i to stiglo, po već ustaljenom redu. Međutim, začudio me popis mogućih problema na koje upozoravaju korisnike. Kao da LMDE pomalo gubi dah...
Kad sve to pročita, teško da bi se došljak u svijet GNU/Linuxa odlučio baš za ovu distru, iako iz osobnog iskustva mogu reći da je gotovo dosadna koliko je laka i pouzdana u svakodnevnom radu. Mirna plovidba na valovima više nego jednostavnih nadogradnji svakih šest mjeseci, uz sitne povremene korekcije, i to je to.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
LMDE ... Ta divna distra bazirana na Debianu uz najbolje stvari iz Mint svijeta. Što reći o njoj... Koristim ju sada već 2 mjeseca (čudo za mene jedva nekad skrpam mjesec dana sa nekom distrom) u cimet verziji i sa svim updateovima (latest build ako ga mogu tako nazvati). Uz standardne pakete koji su ugrađeni OOB u distru koristim i neke testing pakete (neka stoje zlu ne trebalo).
Primarni cilj zbog čega koristim ovu distru je osnovi rad na kompu (čak sam provukao M$ Office 2007 preko Winea) te pomalo web design (ima Bracket za Debian bezirane distre pa eto kad nisam na Win da i ovdje kodiram malo). Php, Apache2 i mySQL su obavezni (pokušavam se prebaciti na mysqli ali otom potom). Gaming na Debianu i posebno na ovoj distri je dobar jer postoji Para i igre koje volim zaigrati i na njoj (except par naslova za koje butam u Win).
Ako ulovim vremena napišem usporedbu svih distri koje koristim na svojem blogu. tamo ćete vidjeti raspored particija kako je što složeno i koja distra drži main GRUB meni.
Why to pay* for M$ OS when you can get everything for free on Linux.

*"Pay" via college and MSDNAA or "pay" via TPB
Postovi: 12
Postovi: 12
Pridružen/a: 06 svi 2014, 11:16
Lokacija: [marko@marko-pc-centos ~] $
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: CentOS 7, Windows 8.1
midzan21 je napisao/la:LMDE ... Ta divna distra bazirana na Debianu uz najbolje stvari iz Mint svijeta. Što reći o njoj... Koristim ju sada već 2 mjeseca


Blago tebi! Naime, punih pet mjeseci (čak! :lol: ) imam Debian Testing na laptopu kao jedinu distru i još nisam siguran da li mi odgovara ili ne :hmm !

Sve radi savršeno, Xfce mi je vremenom lijepo sjeo kao okruženje, svaka tipka dobila je svoju ulogu i mišem se koristim samo kad je to zaista neophodno, ali zato se uznemirim svaki tjedan primajući nadogradnju i pitajući se hoće li nešto poći naopako... u nevolji sam ponešto naučio o sređivanju drivera za bežičnu karticu, no strahujem da se nevolja ne ponovi. Eto, zasad je sve savršeno, Debian Jessie Xfce i Lenovo G500.

Što se pak LMDE-a tiče, treća je godina otkako ga guram na jednom desktopu, također kao jedinu distru, i sve je dobro. Jedino mislim da LMDE kao poseban fork Debiana nema budućnost i da će ga Clem i malobrojna ekipa ipak prije ili kasnije škartirati. Nisam tamo još instalirao čisti Debian samo zato što mi LMDE sjajno radi i nemam ga srca maknuti, ali doći će i taj dan...
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
http://blog.linuxmint.com/?p=3232

Radi fenomenalno,ali imam 2 problema :

1.Po defaultu svaki put kad pokrenem sustav moram pojačati zvučnik jer je na mute

2.Stara boljka :

W: There is no public key available for the following key IDs:
1397BC53640DB551
W: There is no public key available for the following key IDs:
1397BC53640DB551

Drugi je lako riješiv,ali ima li tko riješenje za prvi problem ?

Unaprijed hvala :)
HP Pavilion 15
Intel core i5 8GB
Nvidia geforce MX150 2gb
Intel HD graphics 8GB
SSD 250 GB
HD 1 TB
Windows 11 Home 64 bit
Avatar
Postovi: 97
Postovi: 97
Pridružen/a: 26 vel 2011, 16:52
Lokacija: Čađavica
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Windows 11
Zaboravih.Rješenje za drugi problem je.

Terminal :

Kod: Označi sve
sudo apt-key adv --keyserver keys.gnupg.net --recv-keys 1397BC53640DB551
 
wget -qO- https://dl.google.com/linux/linux_signing_key.pub | sudo apt-key add -
 
apt-get update
 
apt-get upgrade
HP Pavilion 15
Intel core i5 8GB
Nvidia geforce MX150 2gb
Intel HD graphics 8GB
SSD 250 GB
HD 1 TB
Windows 11 Home 64 bit
Avatar
Postovi: 97
Postovi: 97
Pridružen/a: 26 vel 2011, 16:52
Lokacija: Čađavica
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Windows 11
Prvo, pozdrav svima :hello-wave

Jao, nisam dugo postao na ovom forumu. Uzeo sam 'pauzu' od otprilike dvije godine :zzz
Anyway, je li LMDE još podržana distra, isplati li se stavljati na laptop (planiram dualboot s wins, trebat ću laptop za faks) ili da jednostavno stavim Mint 19. LMDE bi stavio jer nije baziran na Ubuntuu, ali sve mislim da ću na kraju to staviti.
Avatar
Postovi: 327
Postovi: 327
Pridružen/a: 26 srp 2013, 07:31
Lokacija:
Podijelio/la zahvalu: 20 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: Arch
coolaid je napisao/la:Anyway, je li LMDE još podržana distra, isplati li se stavljati na laptop (planiram dualboot s wins, trebat ću laptop za faks) ili da jednostavno stavim Mint 19. LMDE bi stavio jer nije baziran na Ubuntuu, ali sve mislim da ću na kraju to staviti.


LMDE nikad nije bio osobito popularan, ali podržan je i razvija se i dalje. Najavljen je skori dolazak verzije LMDE 3. Možda bi bilo dobro pričekati s instalacijom dok ne završe formalna testiranja LMDE 3 (još uvijek je beta-inačica). A može se i instalirati postojeća varijanta, LMDE 2, pa zatim nadograditi na LMDE 3; Mint ekipa obično nudi pouzdane i jasne upute kako se to radi...
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Nekoliko dana nakon što sam po prvi put u svojoj karijeri Linux korisnika odbacio debianoid kao glavnu distribuciju, odlučio sam na virtualki isprobati LMDE4. Ovo nije prvi put da se susrećem da LMDE distribucijom. Već sam ju jednom probao instalirati na jedan laptop, ali mi se nije svidjela pa sam na taj isti laptop stavio ubuntuoidni Mint.

Ja još uvijek ne kužim svrhu LMDE-a. Na Mint web-u stoji da ga razvijaju za slučaj da dođe do prestanka razvijanja Ubuntu-a pa da imaju na čemu dalje nastaviti svoj projekt. Meni kao krajnjem korisniku LMDE ne predstavlja pojam jednostavnosti (a da se razlikuje od Debiana). PPA na LMDE nisu mogući jer su proizvod Ubuntu-a, a s tim i driver manager (ili kako se to već zove na Mintu). Jedino pojednostavljenje u odnosu na Debian (koje sam primjeti) je da ima Update Manager. Kao napredniji korinik, ja bih uvijek rađe izabrao Debian.
Linux za srce i dušu.

GitHub
Twitch
YouTube
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 09 ožu 2020, 19:12
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
Pa naveo si razlog - ako se nešto desi ubuntu imaju LMDE. Ovako održavaš znanje i sposobnost.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.