Sada je: 29 ožu 2024, 07:19.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Kod: Označi sve
[optimus@debian ~]$ screenfetch
         _,met$$$$$gg.           optimus@debian
      ,g$$$$$$$$$$$$$$$P.        OS: Debian 9.9 stretch
    ,g$$P""       """Y$$.".      Kernel: x86_64 Linux 4.9.0-9-amd64
   ,$$P'              `$$$.      Uptime: 1h 13m
  ',$$P       ,ggs.     `$$b:    Packages: 1617
  `d$$'     ,$P"'   .    $$$     Shell: bash 4.4.12
   $$P      d$'     ,    $$P     Resolution: 1680x1050
   $$:      $$.   -    ,d$$'     DE: Cinnamon 3.2.7
   $$\;      Y$b._   _,d$P'      WM: Muffin
   Y$$.    `.`"Y$$$$P"'          WM Theme:  (TraditionalGreen)
   `$$b      "-.__               GTK Theme: Adwaita [GTK2/3]
    `Y$$                         Icon Theme: hicolor
     `Y$$.                       Font: Sans 9
       `$$b.                     CPU: Pentium Dual-Core CPU E5400 @ 2.7GHz
         `Y$$b.                  GPU: Mesa DRI Intel(R) G41
            `"Y$b._              RAM: 1561MiB / 3921MiB
                `""""           
                               
[optimus@debian ~]$

Na /dev/sda vrti se Debian 9.9 Stretch, i to mi je osnovni OS i radni prostor.
Na drugom disku i particiji /dev/sdb instalirao sam Debian 10 Buster te je
promjenjen GRUB meni, koji sada izgleda ovako:
(uz dodatak nekih detalja, zbog razumijevanja svega skupa)
Kod: Označi sve
Index
0   Debian GNU/Linux buster    on /dev/sdb1   # Buster 10
1   Napredne mogućnosti...
2   Debian GNU/Linux stretch   on /dev/sda1   # Stretch 9.9
3   Napredne mogućnosti...
4   Windows 7                 on /dev/sdc1
5   MX 18.2 Continuum (18.2)    on /dev/sdc3
6   Napredne mogućnosti...

Budući sam želio da mi Debian 9.9 pri pokretanju računalai i nadalje bude vodeći sustav, to sam pokušao riješiti na slijedeći način:
Kod: Označi sve
sudo nano /etc/default/grub
...
GRUB_DEFAULT=2
GRUB_TIMEOUT=6
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""
...


sudo update-grub je nakon spremanja to obavio kako slijedi:
Kod: Označi sve
Generating grub configuration file ...
Found background image: /usr/share/images/desktop-base/desktop-grub.png
Found linux image: /boot/vmlinuz-4.9.0-9-amd64
Found initrd image: /boot/initrd.img-4.9.0-9-amd64
Found Debian GNU/Linux buster/sid on /dev/sdb1
Found Windows 7 on /dev/sdc1
Found MX 18.2 Continuum (18.2) on /dev/sdc3
done


Međutim bez rezultata, Debian 10 Buster i dalje je vodeći u GRUB meniu.
Iako nerado probao sam instalirati grub-customizer, ali ni to mi nije pošlo za rukom.
Znam da ovo mogu riješiti sa ponovnom instalacijom Debian 9.9, ali želio sam to riješiti kako spada, nažalost bezuspješno. Ima li netko možda riješenje, ili dodatno pitanje.
Hvala!
Zadnja izmjena: Optimus; 29 lis 2019, 21:35; ukupno mijenjano 2 put/a.
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Probao si grub-install?
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:Probao si grub-install?

Da, probao sam ga, nakon tvoga savjeta, a gdje ga nađe, nemam pojma... Pogurao je Stretch na prvo mjesto, ali to je izgleda imalo svoju cjenu, dali zbog toga ili je nešto drugo u pitanju... Sa desetak sekundi podizanja popeo sam se na 3 m i 33 s ...

Kod: Označi sve
[optimus@debian ~]$ systemd-analyze critical-chain
The time after the unit is active or started is printed after the "@" character.
The time the unit takes to start is printed after the "+" character.

graphical.target @1min 38.138s
└─multi-user.target @1min 38.138s
  └─anacron.service @1min 50.882s
    └─basic.target @1min 30.386s
      └─paths.target @1min 30.386s
        └─cups.path @1min 30.386s
          └─sysinit.target @1min 30.380s
            └─sys-fs-fuse-connections.mount @1min 32.527s +8ms
              └─systemd-modules-load.service @143ms +49ms
                └─systemd-journald.socket @134ms
                  └─-.slice @118ms
[optimus@debian ~]$ systemd-analyze
Startup finished in 32.916s (kernel) + 3min 629ms (userspace) = 3min 33.545s
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
ma samo promijeni redoslijed entry-a u grub.cfg i nemoj pokretati update grub i grub install. mozes i sejvati taj grub.cfg negdje ako kasnije budes radio update
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Ako si pri instalaciji novog Debiana bustera odredio da instalira i grub, u tome je stvar.
U tom slučaju si dobro napravio prvi put sa GRUB_DEFAULT=2. Problem je što si to napravio u pogrešnom grubu od starog debiana jer sad imaš dva i onaj koji je zadnji instaliran je "gazda" te je samo izmjena njegovog konfiga vidljiva.
Imaš dvije opcije - ili da iz starog ponovo instaliraš grub s onom izmijenjenom GRUB_DEFAULT linijom (sudo grub-install /dev/particija_od_starog_debiana), ili da promijeniš GRUB_DEFAULT u konfigu novog debiana i ostaviš ga da bude glavni (tj. instaliran i dalje).
Što se tiče izmjene grub.cfg, iako je najdirektnije, nije nikako preporučljivo jer će apt kod novog softverskog updatea gruba automatski prebrisati stari .cfg i to ne možeš spriječiti makar nikad ne pokretao update-grub ručno.

Inače, kad instaliraš dodatne distre, na njima isključi instaliranje bootloadera i nakon instalacije odi u glavnu distru koja drži grub i tamo napravi update gruba.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Ako si pri instalaciji novog Debiana bustera odredio da instalira i grub, u tome je stvar.
U tom slučaju si dobro napravio prvi put sa GRUB_DEFAULT=2. Problem je što si to napravio u pogrešnom grubu od starog debiana jer sad imaš dva i onaj koji je zadnji instaliran je "gazda" te je samo izmjena njegovog konfiga vidljiva.
Imaš dvije opcije - ili da iz starog ponovo instaliraš grub s onom izmijenjenom GRUB_DEFAULT linijom (sudo grub-install /dev/particija_od_starog_debiana), ili da promijeniš GRUB_DEFAULT u konfigu novog debiana i ostaviš ga da bude glavni (tj. instaliran i dalje).
Što se tiče izmjene grub.cfg, iako je najdirektnije, nije nikako preporučljivo jer će apt kod novog softverskog updatea gruba automatski prebrisati stari .cfg i to ne možeš spriječiti makar nikad ne pokretao update-grub ručno.

Inače, kad instaliraš dodatne distre, na njima isključi instaliranje bootloadera i nakon instalacije odi u glavnu distru koja drži grub i tamo napravi update gruba.

Da, razumijem logiku, inače se nisam usudio ne-instalirati grub u novu instalaciju, a u stvari glavna distribucija sve rješava... A iskreno, kada sam ušao u grub.cfg, s njime zbilja ne bih znao šta da radim te sam ga zatvorio brže bolje...
Ovaj tvoj post prepisujem u svoju teku-priručnik.
Hvala!
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Nema na čemu! Vidim mali previd u svom postu pa samo da se ispravim. Kad ponovo preinstaliraš grub iz starog debiana, nema potrebe mijenjati GRUB_DEFAULT liniju (ostavi na nuli), jer trenutni sustav iz kojeg instaliraš grub sebe stavlja na prvo mjesto po defaultu, a tebi je cilj taj stari debian kao zadani.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
@Optimus koliko vidim imaš tri hdd-a "sda", "sdb" i "sdc". Meni se čini da ti je hdd s debianom 10 podešen da se pokreče prvi, pa zatim da njegov grub dalje vrši pokretanje " svega i svačega".
Dali si pokušao promijeniti redoslijed pokretanja hdd-a u biosu, da na prvo mjesto staviš hdd s debianom 9.9.
Pa onda vidjeti na čemu si.


Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
jurastublic je napisao/la:Nema na čemu! Vidim mali previd u svom postu pa samo da se ispravim. Kad ponovo preinstaliraš grub iz starog debiana, nema potrebe mijenjati GRUB_DEFAULT liniju (ostavi na nuli), jer trenutni sustav iz kojeg instaliraš grub sebe stavlja na prvo mjesto po defaultu, a tebi je cilj taj stari debian kao zadani.

Pa kada smo već u ovoj priči, problem je i bio u mojoj pretpostavci o postojanju samo jednog GRUB menia, tj. da nova instalacija prekriva staro stanje, a ako sam sve dobro povezao, sada u GRUB_DEFAULT nema potrebe intervenirati ako nisam instalirao grub loader u novoj distri... Kada se vratim u osnovnu instalaciju, sa update-grub samo prihvatim novi sustav u postojeći, stari GRUB meni i stvari bi trebale ostati nepromjenjene... odnosno samo jedna ili dvije linije više nove instalacije... Jeli govorimo o istoj stvari.
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Pa kada smo već u ovoj priči, problem je i bio u mojoj pretpostavci o postojanju samo jednog GRUB menia, tj. da nova instalacija prekriva staro stanje,

Nova instalacija i prekriva staro stanje ali pritom preuzima kontrolu nad stvarnim bootloaderom na disku te sebe stavlja kao default u izbornik, pa onda moraš iz te nove distre raditi konfiguraciju a ne iz prve što si ti vjerojatno želio i činio.
Jer grub možeš imati instaliran u svim distrama i svaka će imati svoje grub konfig datoteke ali samo zadnje instalirani grub zauzima stvarno mjesto kao bootloader i samo distra iz koje je taj zadnji instaliran ima utjecaja na ono što vidiš.

a ako sam sve dobro povezao, sada u GRUB_DEFAULT nema potrebe intervenirati ako nisam instalirao grub loader u novoj distri... Kada se vratim u osnovnu instalaciju, sa update-grub samo prihvatim novi sustav u postojeći, stari GRUB meni i stvari bi trebale ostati nepromjenjene... odnosno samo jedna ili dvije linije više nove instalacije... Jeli govorimo o istoj stvari.

Tako je. Problem je što jesi instalirao grub u novoj distri pa moraš ponovo iz prve distre postaviti grub na početni sektor boot diska, tako da stara preuzme kontrolu jer tek tada update-grub ima efekta.
Onda možeš u novoj distri deinstalirati grub ako želiš. Ako deinstaliraš u novoj prije nego si postavio u staroj, ostat ćeš bez bootloadera pa bi morao to postavljanje iz stare odraditi chrootom iz LiveCD-a.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.