Sada je: 29 ožu 2024, 05:46.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

jurastublic je napisao/la:
Pa kada smo već u ovoj priči, problem je i bio u mojoj pretpostavci o postojanju samo jednog GRUB menia, tj. da nova instalacija prekriva staro stanje,


...pa onda moraš iz te nove distre raditi konfiguraciju a ne iz prve što si ti vjerojatno želio i činio.
...

Zadržati ću se samo na ovom djeliću tvoga odgovora, jer sam ovdje upao u problem i nije išlo sve tako glatko.
Ovo: 'raditi konfiguraciju', jeli to znači:
Kod: Označi sve
sudo update-grub
, a ja sam upravo to radio iz stare, osnovne konfiguracije, kako si i pretpostavio.

Ovoga puta je to bila distribucija LMDE3 (Cindy), kao temeljeno je na Debianu, poput MX Linux 18.2, koji također u ovom GRUB-u pravi društvo... Bilo je lagane panike, jer se u komandnoj liniji baš ne snalazim, za razliku od nekadašnjeg DOS-a...

Neću duljiti u opisivanju kako sam se izvlačio iz ovoga, bilo je tu i Grub customizera koji ne prepoznaje novu instalaciju, uz ostalo... Morati ću pažljivije iščitati tvoje odgovore, a bilo bi zgodno da ti ili neki drugi znalac složi uputstvo u kratkim koracima, kako postupati u ovakvim situacijama...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Morat ću i ja pažljivije čitati tvoje postove, jer da jesam, uočio bih ono što je NoMaam vidio - da su grubovi na različitim diskovima. Samo promijeni boot order diskova u biosu kako ti je NoMaam napisao (da bude stari deb prvi). Jer bios boot order ima prevagu nad grub boot orderom. Ako i dalje ne radi kako treba, tek onda provjeri konfiguraciju, GRUB_DEFAULT itd.

Ja sam ono pisao s pretpostavkom (koja je majka svih zajeba), da je sve na jednom disku. Ovako svaka distra na svom disku može imati svoj grub na početnom sektoru, a koji će grub startati ovisi samo o boot orderu u biosu.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:...
Inače, kad instaliraš dodatne distre, na njima isključi instaliranje bootloadera i nakon instalacije odi u glavnu distru koja drži grub i tamo napravi update gruba.


Ovo se kosi sa ovim što sam prije shvatio, ili sam mislio da sam shvatio i napisao... sačekati ću da se stvari malo slegnu...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Uf Optimus nisam dobro ni ja vidio pface .Moja greška. Iz nekog razloga mi se učinilo da piše da je debian 9.9 na "sdb" disku a debian 10 na "sda" disku :nee . Svakako stani na loptu i malo sačekaj da ne bi nešto zbrljao.

MX Linux ima dobar alat za uređenje grub izbornika ali ne znam dali ti može pomoći u ovoj situaciji. Također u Debianu( npr. 9.9) kod botanja u "naprednim mogućnostima" bi trebala biti opcija za reparaturu grub-a ali isto ne znam dali bi to pomoglo.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
NoMaam je napisao/la:Uf Optimus nisam dobro ni ja vidio pface .Moja greška. Iz nekog razloga mi se učinilo da piše da je debian 9.9 na "sdb" disku a debian 10 na "sda" disku :nee . Svakako stani na loptu i malo sačekaj da ne bi nešto zbrljao.

MX Linux ima dobar alat za uređenje grub izbornika ali ne znam dali ti može pomoći u ovoj situaciji. Također u Debianu( npr. 9.9) kod botanja u "naprednim mogućnostima" bi trebala biti opcija za reparaturu grub-a ali isto ne znam dali bi to pomoglo.

Pozz

Da krenemo ponovo, pa kada dođe na red...
Kod: Označi sve
[optimus@debian ~]$ lsblk -p
NAME        MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT

/dev/sda      8:0    0 223,6G  0 disk   Patriot_Burst   SSD
├─/dev/sda1   8:1    0  31,8G  0 part /Debian 9.9
├─/dev/sda2   8:2    0    10G  0 part /boot
└─/dev/sda3   8:3    0 181,9G  0 part /home

/dev/sdb      8:16   0 223,6G  0 disk   KINGSTON_SA400S3   SSD
├─/dev/sdb1   8:17   0  35,8G  0 part /Debian 9.9
├─/dev/sdb2   8:18   0  10,1G  0 part /boot
├─/dev/sdb3   8:19   0 169,9G  0 part /home
└─/dev/sdb4   8:20   0   7,8G  0 part [SWAP]

/dev/sdc      8:32   0 298,1G  0 disk   WDC_WD3200AAJS    HDD
├─/dev/sdc1   8:33   0   100M  0 part    Windows7
├─/dev/sdc2   8:34   0 176,4G  0 part

├─/dev/sdc3   8:35   0  21,9G  0 part /MX 18.2 Continuum
└─/dev/sdc4   8:36   0  99,7G  0 part /home

/dev/sr0     11:0    1  1024M  0 rom 


Ovo je trenutno stanje, a dodatni Debian 9.9 na /dev/sdb, je iz razloga moga načina oporavka sustava koji je krahirao. Ovdje, (na /dev/sdb) želim ponovo postaviti LMDE3 (Cindy), tako da početnu priču kompletiram do kraja. Dvojbu mi izaziva poredak diskova iz ovog prikaza:

Kod: Označi sve
Drives:    HDD Total Size: 800.2GB (5.2% used)
           ID-1: /dev/sdc model: WDC_WD3200AAJS size: 320.1GB
           ID-2: /dev/sdb model: KINGSTON_SA400S3 size: 240.1GB
           ID-3: /dev/sda model: Patriot_Burst size: 240.1GB


u odnosu na to kako je postavljeno u BIOS Boot SETUP UTILITY.

slika

slika

Kod: Označi sve
[optimus@debian ~]$ systemd-analyze && inxi -SCGDm
Startup finished in 1.957s (kernel) + 2.337s (userspace) = 4.294s
System:    Host: debian Kernel: 4.9.0-9-amd64 x86_64 (64 bit)
           Desktop: Cinnamon 3.2.7  Distro: Debian GNU/Linux 9 (stretch)
CPU:       Dual core Pentium E5400 (-MCP-) cache: 2048 KB
           clock speeds: max: 2700 MHz 1: 1603 MHz 2: 1603 MHz
Memory:    Using dmidecode: you must be root to run dmidecode
Graphics:  Card: Intel 4 Series Integrated Graphics Controller
           Display Server: X.Org 1.19.2 drivers:
        modesetting (unloaded: fbdev,vesa)
           Resolution: 1680x1050@59.95hz
           GLX Renderer: Mesa DRI Intel G41 GLX Version: 2.1 Mesa 13.0.6


Dakle, ako je /sda – Patriot Burst u BIOS-u prvi, te na njemu instaliram GRUB, važi li i dalje pravilo, preme kome u slučaju instalacije LMDE3 na /sdb, preskačem instalaciju GRUB-a na /sdb, odnosno da ga obnovim (sa sudo update-grub) u vodećoj instalaciji Debian 9.9 na /sda.
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Ako ti je svaki OS na svom disku (i samo je jedan OS po disku) onda je najjednostavnije da kod svake instalacije OS-a odradiš instalaciju sa GRUB-om (kod Windowsa instaliraš njegov bootloader).

Nakon instalacije odrediš u BIOS-u/UEFI-u koji je disk prvi i nakon podizanja OS-a odradiš "update-grub" i to je to... pisao sam o tome ovdje, odnosno da kod instalacije treba pripaziti kamo stavljamo GRUB (24. slika i tekst iznad slike).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Dakle, ako je /sda – Patriot Burst u BIOS-u prvi, te na njemu instaliram GRUB, važi li i dalje pravilo, preme kome u slučaju instalacije LMDE3 na /sdb, preskačem instalaciju GRUB-a na /sdb, odnosno da ga obnovim (sa sudo update-grub) u vodećoj instalaciji Debian 9.9 na /sda.


Važi svakako, ali imanje samo jednog gruba nije nikakvo pravilo, mislio sam da bi ti bilo tako lakše ako imaš samo jedan. Da ponovim, kako rekoh i ja i bertone, ako imaš više diskova, možeš imati na svakom instaliran grub, koji će se grub pokretati ovisi samo o boot poretku u biosu. To nije loše za slučaj da ti glavni disk prdne na rosu, pa imaš spreman butabilni rezervni sustav samo promjenom boot poretka u biosu. Međutim, zbog kustomizacije je dobro znati koji je OS gazda trenutno aktivnog gruba (obično i piše na vrhu grub izbornika), jer možeš raditi razne preinake i update-grub na svima ali samo jedan "diskovni grub" od njih će se pokretati.
("diskovni" kažem zato jer možeš imati grub instaliran i na svakoj diskovnoj particiji posebno tako da u tom slučaju skačeš iz izbornika "diskovog gruba" na izbornik "particijskog gruba" pa tek iz njega u odabrani sustav ali to je sada nebitna priča).

Kao i većina stvari u linuxu, nije to nikakva mudrolija, samo kad ti sjedne. Ako si radio u DOS-u, ovo ti je lakše od AUTOEXEC.BAT i CONFIG.SYS-a.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:
Dakle, ako je /sda – Patriot Burst u BIOS-u prvi, te na njemu instaliram GRUB, važi li i dalje pravilo, preme kome u slučaju instalacije LMDE3 na /sdb, preskačem instalaciju GRUB-a na /sdb, odnosno da ga obnovim (sa sudo update-grub) u vodećoj instalaciji Debian 9.9 na /sda.


Važi svakako, ali imanje samo jednog gruba nije nikakvo pravilo, mislio sam da bi ti bilo tako lakše ako imaš samo jedan. Da ponovim, kako rekoh i ja i bertone, ako imaš više diskova, možeš imati na svakom instaliran grub, koji će se grub pokretati ovisi samo o boot poretku u biosu...


Zabavljajmo se i dalje...

slika
I rezulat nakon reboota... nedostaje LMDE 3 Cindy

slika

Koji mi među-korak fali?
U tijeku instalacije LMD3 kućica instal grub, ostala je prazna,
ili da sam je označio i ovo riješio sa... SET_DEFAULT=2, ili koji već red?
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Zato ja direktno editiram grub.cfg jer os-prober kojeg update-grub komanda koristi ne radi uvijek kako treba. dto imas vise oseva to ce ih vise preskakati, i meni se desavalo isto

uradi ovako:

logiraj se u terminal sa rootom i mountaj particiju sa cindy:
komande:

1.
Kod: Označi sve
cd
da ti izadje u root direktorij (da kasnije ne trzis mountanu particiju ako se ne snalazis)
2.
Kod: Označi sve
mkdir foo

3.
Kod: Označi sve
mount /dev/sdb1 foo

4.
Kod: Označi sve
nano foo/boot/grub/grub.cfg


tu ces imati grub.cfg kojeg je generirao Cindy
malo listaj taj cfg za dolje i vidjet ces dugu liniju koja pocinje sa
"menu entry "Cindy ...... { ....
.....
....
...
..
}


sve oznaci misem od pocetka (menu entry )do kraja (prvoga znaka { u zadnjem redu)
otvori drugi terminal i upisi

1
Kod: Označi sve
nano /boot/grub/grub.cfg


vidjet ces iste takve menu entry koji pocinju sa "menu entry" i zavrsavaju sa znakom { nakon par redova
svaki od sustava ce biti tamo
sve sto trebas je doci misem do zadnjeg znaka { do bilo kojeg od njih preci znak strelicom i lupit eneter za novi red i tu klikni srenji klik misa da ti kopira oznaceno
znaci pestas misem da ti izgleda ovako

menu entry "Debian....... { .....
....
...
...
{

menu entry " Cindy ..... { ....
....
...
..
{

menu entry "....
....
...


zeleno je sve ono staro, crveno je ono sta si pestao... boje su zato da obratis paznju na znakove }

nek ti terminali budu u full screenu jer neces uspijeti oznacit cijeli red misem, nakon sto to kopiras tamo vrati se ponovo u terminal s prvim fileom i strelicom idi na kraj prve linije od menu entry kojeg si oznacio, tamo ce biti znak $
sto znaci da se linija produzuje, nastavi strelicom za dalje i oznaci opet ostatak reda kojeg nisi oznacio i kopirao u prvom oznacavanju te ga normalno kopiraj opet srednjim klikom misa na pripadajuce mjesto u drugom terminalu...
jednostavno....

sejvaj i izdji i nemoj vise pokretati update-grub, samo restartaj
kopiraj taj novi grub negdje ako ti se apdejta da samo vratis stari:

Kod: Označi sve
cp /boot/grub/grub.cfg /home/bla


ako ga kasnije izgubis samo obrises novi grub.cfg i bla kopiras na njegovo mijesto

(rm /boot/grub/grub.cfg)
(cp /home/bla /boot/grub/grub.cfg)
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
normalno obrisi te znakove $ na kraju reda jer ce se i oni kopirati kad oznacis, mozda budu strelice umjesto njih kao i kod mene

evo ovako:



ja sam samo poduplao menu entry u grubu, jer ih nemam dva kao ti, ti iz jednog kopiraj u drugi na isti nacin....
kao sto vidis, ja direktno editiram grub.cfg i imam ga na usb spremljenog za slucaj da mi ga nesto apdejta i promijeni...
pod menu entry, inace mozes upoisati sta hoces, kao i obrisati ako ti se ne svidja grub menu mozes maknuti GNU/Linux i pustit samo Debian unutar menu entry navodnika ili maknuti sav menu entry do zadnjeg } za advanced options for debian ako ti ne treba u grubu... i one sve advanced menu entry gluposti.... menu entry ti je "ime onog sto ces vidjeti u grubu" a sve izmedju { ... } je bitno i to je ono sto grub cita da bi pokrenuo os, to pazi da ostane isto kao i kod cindy
mozes si i staviti prije svih menu entry-a kod za wallpaper u grubu kao sto je kod mene.... ako zelis finese, i rezoluciju mozes podesiti, fontove....
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.