Sada je: 18 tra 2024, 20:18.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Kako da na ovaj popis dodam aplikaciju koja mi otvara *.pdf datoteke.
Trenutno mi direktno otvaranje *.pdf, forsira otvaranje sa Inkscape ImageMagick (color depth=q16)
i bez reakcije na: Desni klik – Svojstva – Otvori pomoću – Postavi kao zadano.
slika
Kod: Označi sve
System:    Host: debian10 Kernel: 4.19.0-16-amd64 x86_64 bits: 64 Desktop: Cinnamon 3.8.8 Distro: Debian GNU/Linux 10 (buster)
Machine:   Type: Desktop System: Hewlett-Packard product: Compaq 500B Microtower v: N/A serial: <root required>
           Mobo: FOXCONN model: 2A8Ch v: 1.0 serial: <root required> BIOS: American Megatrends v: 5.13 date: 03/03/2010
CPU:       Topology: Dual Core model: Pentium E5400 bits: 64 type: MCP L2 cache: 2048 KiB
           Speed: 1482 MHz min/max: 1203/2700 MHz Core speeds (MHz): 1: 1907 2: 1758
Graphics:  Device-1: NVIDIA GF106 [GeForce GT 440] driver: nouveau v: kernel
           Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa resolution: 1920x1080~60Hz
           OpenGL: renderer: NVC3 v: 4.3 Mesa 18.3.6

Na drugom disku na kojemu se vrti Debian Bullseye/sid 11.0 sve je na svojmu mjestu, imam PDF izbor, kao što je i Firefox predstavljen sa svojom prirodnom ikonom, šta ovdje nije slučaj...
Zadnja izmjena: Optimus; 20 svi 2021, 15:18; ukupno mijenjano 2 put/a.
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
A to pitanje nije moglo ići u ovu temu (ili je jednostavno nisi mogao preimenovati u ovu sadašnju?

PS. Vidio sam tvoje pitanje u toj drugoj temi kad si ga napisao no odgovor mi nije poznat jer koristim drugu verziju Cinnamona i kod mene postoji nativno, a istraživati odgovor nisam imao vremena.
Ono što mi pada na pamet (ovak na brzinu) je da kaj nemaš u Debianu mogućnost da nakon desnog klika na PDF odabereš popis programa (znači ne da ideš odmah na 1-2 ponuđena) i da iz popisa svih instaliranih programa odabereš onaj kojim ćeš otvoriti PDF i da postaviš da se ubuduće isti tip datoteke otvara isključivo tim programom (ako ima onda ne moraš ništa dodavati na popis Željenih aplikacija).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:A to pitanje nije moglo ići u ovu temu (ili je jednostavno nisi mogao preimenovati u ovu sadašnju?

PS. Vidio sam tvoje pitanje u toj drugoj temi kad si ga napisao no odgovor mi nije poznat jer koristim drugu verziju Cinnamona i kod mene postoji nativno, a istraživati odgovor nisam imao vremena.
Ono što mi pada na pamet (ovak na brzinu) je da kaj nemaš u Debianu mogućnost da nakon desnog klika na PDF odabereš popis programa (znači ne da ideš odmah na 1-2 ponuđena) i da iz popisa svih instaliranih programa odabereš onaj kojim ćeš otvoriti PDF i da postaviš da se ubuduće isti tip datoteke otvara isključivo tim programom (ako ima onda ne moraš ništa dodavati na popis Željenih aplikacija).

Ma da, oprosti ako malo forsiram, iako nema prevelikog razloga, pdf otvorim, ovako ili onako...
Evo da ilustriram... Izbor - Postavi kao zadano, ne seli Preglednik dokumenata u Zadane aplikacije, ostaje stanje kao na slici, ali da se ne zamaram previše sa ovim i zaključim ovu temu...
slikahttps://postimages.org/
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Pa jesi li probao označiti Preglednik dokumenata i kliknuti na "Postavi kao zadano" ili pak kliknuti na "Vrati zadano sustavom" jer Inscape sigurno nije bio zadana aplikacija za otvaranje PDF dokumenata?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Pa jesi li probao označiti Preglednik dokumenata i kliknuti na "Postavi kao zadano" ili pak kliknuti na "Vrati zadano sustavom" jer Inscape sigurno nije bio zadana aplikacija za otvaranje PDF dokumenata?


Upravo tako, zbog toga sam možda pomalo i naporan, pogađaš u sridu, jer ne vjeruješ upravo u ono što ti govorim i šta ni sam ne vjerujem, a šta i meni nije jasno, da je Inscape zadana aplikacija za pdf...

I radim ponovo na *.pdf file, desni klik, Svojstva, Otvori pomoću, Preglednik dokumenata, Postavi kao zadano... klik, i nema više, zadana ostaje ImageMagick (color depth=q16) ???

Zavirio sam u /usr/share/applications/x-cinnamon-mimeapps.list, ali tu se ne usuđujem intervenirati, jer iskreno neznam šta i kako.
Negdje je ovo mimeapps.list, negdje defaults.list, evdje u debianu je to što je, x-cinnamon-mimeapps.list...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
I to se događa sa svim PDF dokumentima ili samo sa onima koje si iz nekog razloga uređivao?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:I to se događa sa svim PDF dokumentima ili samo sa onima koje si iz nekog razloga uređivao?

Rijetko, ili nikada ne uređujem pdf dokumente, eventualno ponekad transfer iz nekog teksta ili tablice... To su najčešće računi ili nešto drugo što stigne sa weba...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Ne razumijem te jer izvlačim riječi iz tebe.
Dakle, imaš na računalu bilo koji PDF (račun, manual, strip/knjigu) kojeg si prenio na računalo sa weba, donio si na e-mail, presnimio sa USB-a ili DVD-a i kad klikneš na dokument svaki put ga otvori Inscape ili ne - to pitam.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Upravo iz ovakvih razloga neke ljude stavljam na crnu listu.
Neki ljudi si ne mogu pomoći, jednostavno su energetski vampiri. :pogled_dolje
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
bertone je napisao/la:Ne razumijem te jer izvlačim riječi iz tebe.
Dakle, imaš na računalu bilo koji PDF (račun, manual, strip/knjigu) kojeg si prenio na računalo sa weba, donio si na e-mail, presnimio sa USB-a ili DVD-a i kad klikneš na dokument svaki put ga otvori Inscape ili ne - to pitam.

Ne otvori ga, pokuša ga otvoriti, direktno - dvoklik, kao rezultat toga imam sliku u prilogu... i to je to...
Ok, mogu ga otvoriti sa: - Desni klik, Otvori sa... Ali prvi glavni izbor je na Inscape... i taj default ne mogu promjeniti...
slika
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.