Sada je: 28 ožu 2024, 10:00.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

bertone je napisao/la:Nisam nikad imao problem sa autoremove (iako se i ne sjećam kad sam zadnji put to koristio) ali koliko se sjećam pročitanog po raznim mjestima, hoće autoremove s*ebati sistem, pogotovo ako korisnik ima dualboot sistem ili više DE-a na jednom sistemu.

Pozitivno je u vašem slučaju kaj je vikend pa imate (vjerojatno) pola sata vremena za dići novi OS :-D


ne samo pola sata nego nažalost sam distrohopper..my name is Nikola and i am distrohopper :hihi

sad sam odlučio ostati samo i isključivo na LM mate 18.3 i da naučim kak spada nešto, nadam se da bude to obećanje sebi trajalo..barem pol sata pface
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce
@ bikerbj

Zna autoremove srušiti sustav. Možeš umjesto toga koristiti

Kod: Označi sve
sudo apt-get autoclean


Vidi nakon te naredbe nudi li još autoremove. Ne bi trebao. Što radi autoclean pogledaj u

Kod: Označi sve
man apt-get


;)
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
bertone je napisao/la:Nisam nikad imao problem sa autoremove (iako se i ne sjećam kad sam zadnji put to koristio) ali koliko se sjećam pročitanog po raznim mjestima, hoće autoremove s*ebati sistem, pogotovo ako korisnik ima dualboot sistem ili više DE-a na jednom sistemu.

Pozitivno je u vašem slučaju kaj je vikend pa imate (vjerojatno) pola sata vremena za dići novi OS :-D

Uoči da je on koristio apt koji je još nov, dok si ti/ja i dosta druge ekipe zaglavili i dalje na apt-get/aptitude.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Uoči da je on koristio apt koji je još nov, dok si ti/ja i dosta druge ekipe zaglavili i dalje na apt-get/aptitude.

apt je pokušaj da se pod jedan kišobran objedine apt-get, apt-cache i dpkg-query da se konsolidira razjedinjenost komandi koje se bave istom stvari.

@dupin: clean/autoclean i autoremove su posve različite komande. clean briše preuzete .deb datoteke i tako oslobađa prostor a autoremove deinstalira iz sustava pakete koji su bili instalirani kao pripomoć drugim programima kojih sada više nema pa su i sami postali suvišni.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
bikerbj je napisao/la:e pa ja sam baš baksuz....ima li još tko da je koristio apt autoremove komandu i pobrisao pola sustava....e pa ja danas jesam pface

sad opet ispočetka....


Ja sam tako prošao kad sam iz terminala sa "purge" išao deinstalirati neki program, ne sječam se koji ali mislim da sam negdje ovdje to i spomenuo. Doslovno sam sebe obrisao :-D . Sada redovno za sve te navedene stvari koristim SYNAPTIC. Odličan program za održavanje sustava.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
[/quote]
@dupin: clean/autoclean i autoremove su posve različite komande. clean briše preuzete .deb datoteke i tako oslobađa prostor a autoremove deinstalira iz sustava pakete koji su bili instalirani kao pripomoć drugim programima kojih sada više nema pa su i sami postali suvišni.[/quote]


makne ono i pakete koji su još instalirani a ne samo zaostale pakete...ali šta je tu je...
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
bikerbj je napisao/la:makne ono i pakete koji su još instalirani a ne samo zaostale pakete...ali šta je tu je...


Da, svašta on makne, često i stvari koje trebaju i koriste se. Zato uvijek pažljivo čitati što se miče.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
bikerbj je napisao/la:makne ono i pakete koji su još instalirani a ne samo zaostale pakete...ali šta je tu je...

Dakako da autoremove sklanja instalirane programe. To i jest smisao deinstaliranja. Ali mislim da ste preskočili jednu stepenicu u zaključivanju. A to je da autoremove radi to što radi zato što su ti pomoćni programi VEĆ OZNAČENI kao suvišni.
Postali su označeni, ne prilikom pokretanja autoremove, već prilikom PRETHODNOG KORAKA, tj. deinstaliranja onog programa čije su to bile ovisnosti. Zato kako svi kažu, uvijek treba provjeravati što neki program povlači prilikom deinstalacije istoga, ne (samo) naknadno kod autoremove već ranije prilikom apt remove ili purge svakog programa.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Dakako da autoremove sklanja instalirane programe. To i jest smisao deinstaliranja. Ali mislim da ste preskočili jednu stepenicu u zaključivanju. A to je da autoremove radi to što radi zato što su ti pomoćni programi VEĆ OZNAČENI kao suvišni.
Postali su označeni, ne prilikom pokretanja autoremove, već prilikom PRETHODNOG KORAKA, tj. deinstaliranja onog programa čije su to bile ovisnosti. Zato kako svi kažu, uvijek treba provjeravati što neki program povlači prilikom deinstalacije istoga, ne (samo) naknadno kod autoremove već ranije prilikom apt remove ili purge svakog programa.


Ponuditi će ti autoremove uklanjanje paketa kada radiš update, pa onda ne postoji taj korak deinstalacije. Mene je ta naredba zeznula nekoliko puta. Mislim da bi se to moralo bolje riješiti, jer se znaju dogoditi ovakve stvari da briše i što treba i što ne treba.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
dupin je napisao/la:Ponuditi će ti autoremove uklanjanje paketa kada radiš update, pa onda ne postoji taj korak deinstalacije. Mene je ta naredba zeznula nekoliko puta. Mislim da bi se to moralo bolje riješiti, jer se znaju dogoditi ovakve stvari da briše i što treba i što ne treba.

Misliš na upgrade da budemo jasniji, jer u tom apt slengu update je samo ažuriranje indeksa. Da, ako koristiš apt-get dist-upgrade (full-upgrade u aptu), onda smije obrisati pakete koje smatra suvišnima ali ako koristiš samo upgrade onda to nije dopušteno i to koriste oni kojima je bitna stabilnost.
E sad, sigurno ima razlike kako je koji od tih silnih frontendova za apt/dpkg podešen i koliko sam primijetio, jedan ne zna, niti želi znati, što drugi radi i to bi trebalo nekako standardizirati. Evo, na Lubuntu 17 test-distri nekidan, UpdateManager frontend se ruši i kaže "apt daje nepopravljivu grešku tu i tu" a iz terminala apt-get radi kao podmazan.
Kod: Označi sve
upgrade
           upgrade is used to install the newest versions of all packages
           currently installed on the system from the sources enumerated in
           /etc/apt/sources.list. New package will be installed, but existing
           package will never removed.

full-upgrade
           full-upgrade performs the function of upgrade but may also remove
           installed packages if that is required in order to resolve a
           package conflict.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.