Sada je: 28 ožu 2024, 08:58.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ovisno o tome imash li pristup internetu na toj mashini na kojoj cesh montirati Debian, odogovor moze biti razlichit.
Ako nemash internet, onda je razumljivo da morash skidati bar prvi instalacioni CD od nekud. E sad.. kod mene je situacija bila drukchija.. i na poslu i u kuci sam imao istu verziju Debiana pa sam (napominjem.. tad u kuci nisam imao internet). Ovisno koje desktop okruzenje budesh htio.. i za to ima rijeshenje. Prvi instalacioni cd podrazumijeva GNOME, a pogledaj dole na listi da postoje i XFCE i KDE. Kasnije samo svlachish pakete koji su ti potrebni.. Ipak.. 4 DVD je preveliko, a vecina toga ti zaista nece biti potrebno.
Ako imash solidan pristup internetu onda ti je dovoljan Netinst (180 MB) koji ce ti instalirati osnovni sistem, a kasnije, kada definishesh miror za apt (mjesto sa kojeg se skidaju paketi), uvijek ti je lako odluchiti shta cesh instalirati, a shta ne.

Moje iskustvo ima ovaj redoslijed (sada kada imam pristup internetu):
1. netinstal cd
2. xorg
3. openbox (minimalistichko grafichko okruzenje, chisto da bi sljedeci program Synaptic mogao funcionisati)
3a. Synaptic (naravno i Aptitude moze to da radi.. ali ipak je ovo elegantije)
4. Kad imash ovo.. imash slobodnu volju da sebi birash shta i kako zelish.. tada ti volja GNOME, KDE ili bilo shta drugo
Zadnja izmjena: karibo; 09 kol 2008, 12:51; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 25
Postovi: 25
Pridružen/a: 08 kol 2008, 00:47
Lokacija: Banja LUka
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: Debian GNU/Linux
Po meni je najbolej skinuti sva 3 DVD-a i onda fino sa toga raditi. Razlog je jednostavan. Brže je instalirati sa DVD-a nego sa neta, jer čisto sumnjam da vam je veza na net brža od prijenosa podataka na relaciji DVD-hard disk. I drugo, mnogo bitnije, ako nešto pođe po krivu i izgubite vezu na net, a ispostavi se da treba neki paket instalirati koji ste možda izbrisali, onda je nezgodno imati net instalaciju. U svakom slučaju, ovo neka vam bude filozofija: nadajte se najboljem, ali očekujte najgore.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
A nije da nisi u pravu. Potpuno se slazem da je to zaista najbolje jer imati kod sebe sve uskladishteno nije ni malo losha opcija. Josh bolje je kada se koristi jigdo opcija pa su ti slike DVD-a uvijek frishke. Ja lichno sam od skora pocheo koristit netinstal jer mi je konekcija dosta brza, a miror deb http://ftp.hr.debian.org/debian/ lenny main mi radi na 120KB/s.
Dobro, ja koristim testnu verziju tako da mi je update relativno chest, ali i na Etch zna biti veoma mnogo toga novog. Iskren da budem.. imam toliko poprzenih dvd-a, da ni sam ne znam gdje cu s njima. Ovako mi je bar chista situacija. Josh samo da mi je skuziti kako na kraju balade kada sam potpuno zadovoljan sistemom to sve poprzim na jedan dvd (ali da bude instalacioni) onda cu biti zaista zadovoljan. AptOnCd mi je na Lenny-ju sachuvao pakete, ali kao shto rekoh.. doskora se sve tako chesto mijenjalo.
Avatar
Postovi: 25
Postovi: 25
Pridružen/a: 08 kol 2008, 00:47
Lokacija: Banja LUka
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: Debian GNU/Linux
Zato jer ne koristiš stable distru. Za testing i Sid naravno da se sva mijenja, ali tada je mudro imati i drugi OS, čisto za svaki slučaj.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Zato jer ne koristiš stable distru. Za testing i Sid naravno da se sva mijenja, ali tada je mudro imati i drugi OS, čisto za svaki slučaj.

Zanimljivo je čitati ovu vašu Debian povjest... :bravo
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.