Sada je: 28 ožu 2024, 13:43.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Sad je aktualna verzija debian 7,6.
Ako ga sada takvog instaliram, i dodam te testne repoe, da li će onda jednog dana na tom debianu pisati da je postao
7,7 ... 7,8 ..... verzija ? :-D
Max Bunker
Max Bunker
Da, hoće. To je Debian Stable (Debian Wheezy). Otprilike svaka dva-tri mjeseca stigne lagana nadogradnja, pa će time sad instalirana verzija 7.6 postati 7.7.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Ne, to je uvek Debian testing. Ja nisam baš Debian guru pa nisam 100% siguran, ali mislim da Debian stable, kao što je sada verzija 7, ne menja verzije kernela i osnove, nego samo radi update nekih aplikacija i sigurnosne zakrpe za osnovni sistem. Dok se za to vreme u testingu se smenjuju komplet svi paketi. U jednom trenutku će se zamrznuti svi repozitorijumi, i verzije iz testinga će se dobro istestirati i preći u stable nakon par meseci. Kada izađe novi stable, odmrzavaju se repozitorijumi i opet kreće redovni update svih paketa u Unstable i Testing repozitorijumu.

EDIT:
@rudar
On hoće da instalira Debian testing, samo ga zanima da li je to paralelno sa Debian stable naknadnim izdanjima, što nije. U testingu će uvek biti noviji paketi nego u stable repozitorijumu.
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
blast beat je napisao/la:Ne, to je uvek Debian testing. Ja nisam baš Debian guru pa nisam 100% siguran, ali mislim da Debian stable, kao što je sada verzija 7, ne menja verzije kernela i osnove, nego samo radi update nekih aplikacija i sigurnosne zakrpe za osnovni sistem. Dok se za to vreme u testingu se smenjuju komplet svi paketi. U jednom trenutku će se zamrznuti svi repozitorijumi, i verzije iz testinga će se dobro istestirati i preći u stable nakon par meseci. Kada izađe novi stable, odmrzavaju se repozitorijumi i opet kreće redovni update svih paketa u Unstable i Testing repozitorijumu.


Dobro, da ne nastane sada zabuna: ja sam pisao za Debian Stable, Debian Wheezy, a ne za Debian Testing (Debian Jessie). Debian Stable trenutno je ponuđen kao 7.6, može se kao takav instalirati. Onda poslije spomenutog roka stigne lagana nadogradnja, osuvremene se neki paketi, ali relativno malobrojni. I kernel se ne mijenja.
Zadnja izmjena: rudar; 28 srp 2014, 16:57; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
blast beat je napisao/la:EDIT:
@rudar
On hoće da instalira Debian testing, samo ga zanima da li je to paralelno sa Debian stable naknadnim izdanjima, što nije. U testingu će uvek biti noviji paketi nego u stable repozitorijumu.


U redu, ali stekao sam dojam da ga želi prethodno isprobati bez instalacije. Testing se ne može isprobati, koliko znam, tj. ne postoji LIVE verzija Testing.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
rudar je napisao/la:
blast beat je napisao/la:Ne, to je uvek Debian testing. Ja nisam baš Debian guru pa nisam 100% siguran, ali mislim da Debian stable, kao što je sada verzija 7, ne menja verzije kernela i osnove, nego samo radi update nekih aplikacija i sigurnosne zakrpe za osnovni sistem. Dok se za to vreme u testingu se smenjuju komplet svi paketi. U jednom trenutku će se zamrznuti svi repozitorijumi, i verzije iz testinga će se dobro istestirati i preći u stable nakon par meseci. Kada izađe novi stable, odmrzavaju se repozitorijumi i opet kreće redovni update svih paketa u Unstable i Testing repozitorijumu.


Dobro, da ne nastane sada zabuna: ja sam pisao za Debian Stable, Debian Wheezy, a ne za Debian Testing (Debian Jessie). Debian Stable trenutno je ponuđen kao 7.6, može se kao takav instalirati. Onda poslije spomenutog roka stigne lagana nadogradnja, osuvremene se neki paketi, ali relativno malobrojni. I kernel se ne mijenja.


testing ce ostati testing ili nece ovisno o tome kako su slozeni url-ovi u sources.list.

deb http://ftp.carnet.hr/debian jessie main prati release imena jessie, sto god on bio, dakle kad postane stable, nece vise gledati u testing repozitorije.

ali validan url je i deb http://ftp.carnet.hr/debian testing main koji ce uvijek gledati u teting repozitorije.

dakle url-ovi trebaju/mogu biti podeseni prema onome sto covjek zeli.

inace, vecina paketa se nikad ne "osuvremenjuje" u smislu da dolaze nove verzije aplikacija, radi se uglavnom o security i bug ispravkama postojecih aplikacija, povremeno se neki paket i povuce iz repozitorija ako se otkrije veci propust.
izuzetak su jedino paketi ciji je smisao da budu up-to-date, tipa anti-spam definicije i slicno.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
E sad ste me naskroz zbunili... :-)

Paralelno proucavam opensuse i debian, tražeći si pouzdano i dugotrajno rješenje za laptop namijenjen ozbiljnim radnjama tipa internet banking i odrzavanje web stranica te slično.

Ako sad instaliram trenutni debian stable 7,6 verziju, ima li laganog načina da po izlasku npr verzije 8 i taj moj debian postane verzija 8 ?? Znači da se nadogradiverzija debiana, kernela, aplikacija, drajvera.....

Zasad ga drmam u live modu i ne nudi mi mogucnost uefi instalacije i particioniranja kada kao krenem u instalaciju....
Max Bunker
Max Bunker
lagani, to prvenstveno ovisi o tvojoj hardwareskoj konfiguraciji, instaliranim aplikacijama i skillovima, upgrade moze biti vise ili manje lagan.
moras racunati da ce ti se svi paketi updatetati, cesto i sa drugacijim konfiguracijskim fileovima i slicno i stvari se mogu i ne moraju zakomplicirati. u svakom slucaju je bolje napraviti reinstalaciju ako nisi vjest u spasavanju, a gore imas stvari od neke vaznosti, pogotovo zato jer ce jessi doci sa kompletno novim init sustavom.

installer bi trebao samostalno prepoznati da se radi o uefi nacinu bootanja..
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Da pojednostavimo - ako instaliraš Debian stable, to je kao da si instlairao Ubuntu ili neki sličan distro, znači kad istekne podrška reinstalacija, ili muke sa upgrade-om. Dok ako uzmeš Debian testing ili neki distro zasnovan na njemu, biće ti rolling release, samo redovan update i to je to.
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
Aj recimo da sam zasad skonto upgrade i rolling-release tematiku.

Instaler ne ponudi uefi instalaciju jer vidim da mi predloži / i swap particije i neponudi izradu uefi boot particije kada mu dam automatikom da predloži upotrebu na cjelom disku.

Možda imam loš iso pa bum sutra skinio novi. Sa orđiđi stranice sam skinuo torent pa ga transmision nije mogao pokrenuti pa sam skinio iso sa one live debian stranice koja nije orđiđi.
Max Bunker
Max Bunker

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.