Sada je: 28 tra 2024, 07:40.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ave ekipi na ovoj temi. Da li će mi se biti teško snaći sa debianom nakon par godina rada na ubuntu-mint distrama ? Koji je defaultni DE, hoće mi prepoznati i od prve postaviti sav hardwer kojeg mint iz kutije odradi glatko .... ?
Max Bunker
Max Bunker
Na ta pitanja ćeš najlakše dobiti odgovor tako da odvojiš jednu particiju diska za probne distre i tamo instaliraš ono što te zanima. Prethodno možeš pogledati na jutubu ili isprobati live verzije raznih DE-ova na koje si bacio oko. A sa virtualnom mašinom, iako gubiš vezu sa stvarnim hardverom, dobra je za isprobavanje instalacijskog postupka.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
A budem ja to i napravio. Ali volim uvjek malo spoznati i tudjih iskustava i preporuka. Nekako nevolim metodu pokušaja i pogrešaka jer se zna odužiti :-)
Max Bunker
Max Bunker
Default je GNOME 3, ali mislim da beše u toku instalacije ima negde opcija da se stavi drugi DE ako hoćeš. Ono što je najveća razlika jer što nemaš neki alat tipa jockey kao Ubutnu što ima, tako da ćeš morati "peške" da instaliraš vlasničke drajvere ako budeš hteo. Ali ne brini, nije ništa teško, postoje detaljna uputstva. ;) E sad šta će kod tebe odmah prepoznati od hardvera a šta ne, to već ne znam. Možeš skinuti Debian live CD, pokrenuti ga i videti kakvo je stanje.
http://live.debian.net/
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
Za isprobavanje preporučujem sljedeći link:

http://live.debian.net/cdimage/release/ ... so-hybrid/

Izabrati okruženje po volji, tu je ponuđeno sve, a pritom je i manje muke s namještanjem drivera koji nedostaju...
Zadnja izmjena: rudar; 28 srp 2014, 08:47; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
A taj live.debian.net nije oficijelna službena stranica projekta pa neznam tko stoji iza toga. Gavrilović ?? Hehheee... Ma nebih ni išao prema vlasničkim drajverima jer znaju kvalitativno oscilirati od verzije do verzije. Ovaj put trebam stabilnost i dugorocnost dok traje hardwer. Debian je ili nije rolling-release ?
Max Bunker
Max Bunker
https://www.debian.org/releases/
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 07 ruj 2012, 16:12
Lokacija: BIH
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 12 puta
Spol: M
OS: Debian - Win7
tex.vileer je napisao/la:A taj live.debian.net nije oficijelna službena stranica projekta pa neznam tko stoji iza toga. Gavrilović ?? Hehheee... Ma nebih ni išao prema vlasničkim drajverima jer znaju kvalitativno oscilirati od verzije do verzije. Ovaj put trebam stabilnost i dugorocnost dok traje hardwer. Debian je ili nije rolling-release ?

Debian može biti rolling release i to u svojim verzijama "testing" i "unstable". Naime, radi se o tome da taj sustav jednom instaliraš i samo ga nadograđuješ. Ali, za koristiti "testing" ili "unstable" ipak trebaš biti napredniji korisnik koji će jednostavnije rješavati probleme kad iskrsnu, a iskrsnut će.
Ako kak želiš siguran i stabilan OS, onda gledaj Debian stable (trenutno Wheezy) koji ima podršku 3 godine, ili gledat neku distru baziranu na testingu tipa LMDE.
Zadnja izmjena: shicy; 27 srp 2014, 17:51; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Za unstable možda bude problema, ali na testingu ja nisam nailazio na neke probleme. E sad ko zna, možda sam bio srećne ruke. :)
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
Nekako mi se čine malo te 3 godine za stable debian. Mint i ubuntu kad su LTS imaju 5 godina ciklus podrške. A kako taj testing debian postaviti da bude rolling-release ?
Max Bunker
Max Bunker

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.