Sada je: 28 ožu 2024, 09:48.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Into the Void
17 sij 2023, 09:51
Koristi li ko ovu distru?
Snimih je bas da vidim kako se ponasa u kombinaciji musl+runit (bez systemd+glibc)
Zasad mi se svidja, jer je jako jednostavno struktuirana, instalacija putem chroot okruzenja je s ukljucenim rootfs cas posla (savjetujem arch-chroot, genfstab i arch-installer-scripts alate za laksu instalaciju pod Ubuntu okruzenjem ili nekim drugim koji se vrti na drugom disku ili USB), no moze biti pegla podesavanje grafickog okruzenja i drivera.
Dracut mi je pomalo konfuzan pa sam ga zamijenio sa mkinitcpio kao na Archu, snimio sam sve vezano za amdgpu i vulkan te pratio Arch wiki za iskljucivanje radeon drivera.
Krajnji rezultat: radi sve, jako je brzo, igrao Frostpunk preko Lutris-a. Mana je nedostatak multilib podrske, nesto se moze preko Flatpak, ali neke stvari jednostavno nece moci raditi.
Gentoo isto ima musl, ali je muka sve sloziti, Arch nema uopste, samo kao paket, Slackware isto, s tim da bih izmedju Slackware-a i Gentoo-a prije odabrao Gentoo zbog vece podrske, bolje dokumentacije i vise paketa. Void je izmedju negdje, stura dokumentacija, ali ima dosta toga opisanog. Npr. meni je bila prava muka skontati da dbus nije u /var/service i da zato ne moze da se Gnome pokrene, jer sam mislio da ce se to podesiti kroz instalaciju. Uglavnom, u Void-u se nista ne podrazumijeva, nema dependency resolving sistem kao na Archu i moracete se malo pomuciti, ali dosta manje nego na Slackware-u recimo.
To je otprilike moje distrohopersko iskustvo s Void-om, odavno sam ga zelio probati, ali po svemu sudeci mozda i ostanem na njemu :-D
Avatar
Postovi: 19
Postovi: 19
Pridružen/a: 08 svi 2019, 12:51
Lokacija: Sarajevo
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: macOS/Linux
O distri Void pisalo se već na forumu, prije četiri godine otvorena je tema http://www.linuxzasve.com/forum/viewtop ... id#p265965
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.