Sada je: 29 ožu 2024, 10:37.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
bikerbj je napisao/la:opt ja imam mali problemčić.....instalirao sam sve programe i sve je ok osim ovog jednom koji se neće instalirat...program je kid3 i dođe do ove točke svaki put i tu stane...ima li tko kakvu ideju....

Kao što vidiš u logu, greška je u samom izvornom kodu. Izgleda da je programer zaboravio "castati" void pokazivač prije negoli ga je proslijedio kao argument funkciji. Takve stvari se događaju jer promjena koda na jednom mjestu izazove nepredviđene posljedice na posve desetom (možda update biblioteke, možda samo zaboravak). Ako te volja, možeš poslati "bug report" programeru s tim porukama o greški te verzijom gcc-a i korištenih biblioteka.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
shicy je napisao/la:meni je to distra koja me najmanje tlači s nekim ludim i nenadanim promjenama. sve je uvijek isto i sve što mi treba radi :)


ja ju skidam uz slackel ali koliko sam skužil u live enviromentu postoji ikona live-install i password koji god da probam ne štima..uz to sam isprobao u liveu slackware kde i savršeno mi se sviđa zasad da sve on prepoznahe i ovi derivati ali moram priznati da se nisam okušao u CLI instalaciji pa me malo strah jer ne želim da nešto pregazi grub/lilo..? odnosno da ne mogu bootati u sadašnji OS(voyager)..

eto sve odradim kako treba (barem mislim) i onda boota mi u voyager po defaultu a nakon sudo update..kad grub vidi salix neće bootati..baca kernel panic,vfs unable to mount root szbunjen
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce
Naš voljeni Slackware je navršio 25 godina :) 25 godina jednostavnosti korištenja i 25 godina bezbrižnosti istog :)
Što drugi kažu o dragom nam Slacku pogledajte na linku, a kako je izgledala objava Slackwarea 1.0 pogledajte ovdje
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
shicy je napisao/la:Naš voljeni Slackware je navršio 25 godina :) 25 godina jednostavnosti korištenja i 25 godina bezbrižnosti istog :)
Što drugi kažu o dragom nam Slacku pogledajte na linku, a kako je izgledala objava Slackwarea 1.0 pogledajte ovdje


nikad nisam "vozio" slack ali možda kad skupim znanja probam..neke prednosti u odnosu na ostale bazirane na debian/ubuntu..?
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce
prednost ili mana, ovisno o kutu gledanja, je to što nemaš automatsko rješavanje dependencyja. mana je to što, kad poželiš nešto instalirati, on neće povući sve što mu treba, a prednost je, recimo, kad ideš obrisati neki paket, izbrišeš samo njega :)
velika prednost je što je iznimno stabilan sustav sa modernim aplikacijama (nešto kao bsd). dakle, kernel je stabilan i provjeren, aplikacije su nove ;)
to mi trenutno pada na pamet :)

edit: prednost je i što nema ishitrenih prelazaka na nove tehnologije samo zato jer su nove...
u svakom slučaju, probaj i vidi odgovara li ti. vjerojatno će ti trebati neki vremenski period da ga "pohvataš", ali nakon toga nemaš problema :)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
ma slack je vrhunski...
same prednosti...
volim onaj install 'menu' ,ne automatic... pola stvari se da maknuti a da radi
sto se tice dependency https://slackbuilds.org/
u slacku je najbolje manualno graditi pakete, barem meni... odem na ovu stranicu, upisem ime paketa...pise sta mu treba od dep...
skinem, odarhiviram, podesim flagove za procesor i no-debug u slackbuild i kompajliram... prebaci ga u /tmp i tamo instaliram
vrlo jednostavno i efikasno
slackware ima jedan od najjednostavnijih nacina gradnje paketa..

slika

..dobar stari slacky
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
e pa mene opet nešto hvata nostalgija za slackom....imam jedan komp koji sam sastavio od viška dijelova pa se sad dvoumim između 14.2 ili currentt opcije....hoće li current biti dovoljno stabilan za svakodnevnu upotrebu...inače slackware mi je bio najdugovječnija distra koju sam koristio na kompu bez ikakvih problema ali crko komp i tako odonda više isti nisam koristio.....
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
Gle, u currentu su sad učestale nadogradnje pa pretpostavljam (lako moguće krivo) da će uskoro nova verzija. Osobno koristim current i skroz je stabilan, ne ruši se niti išta. Zna jedino bit problem kad se upgradeaju neki libovi i onda ne radi Libreoffice ili tako nešto, ali onda skineš sa alienbobove stranice binar i instaliraš, ali i to je rijetkost :)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
prije sam koristio mate desktop ali sad vidim da ima i cinnamon pa bih probao sa njim, vjerujem da će sve biti ok....javim kako je prošlo kad sve podesim....
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
mali problemčić....zašto mi poslije nadogradnje više ne vidi tipkovnicu i nemogu se ulogirati onda u sustav.....probao sam 14.2 i current i na oba mi je isto...
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.