Sada je: 28 ožu 2024, 09:39.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Buduci je portage vrlo slozen i napredan mogucnostima, pisan je u pythonu i sve to i svi ti falagovi ga cini malo sporijim od recimo sorcery na source mage koji je obicna bash skripta i nema ni cetvrtinu portageovih mogucnosti
(inace source mage je slican gentoo, samo mu je dokumentacija nikakva i sve je na korisniku, repozitorij prahistorijski pa cete vise manje morati sve manualno trazit source i kompajlirat) ... nije rolling release kao gentoo.
dovoljno je reci da u release 2018 dolazi kernel 3.4 verzija....(ali jako dobra distribucija, otvorit cu jednom temu za intro u nju kad budem nasao vremena)
Tako da ce neke aplikacije uzeti i sate da se iskompajliraju, duze nego bi na source mage ili lfs , npr firefox na mome i3 procesuru sa dvije jezgre + dvije virtualne, treba oko 3 do 4 sata da se iskompajlira.
Gcc treba oko sat i nesto, glibc oko 2 sata...

kad se sve to skupa zbroji + flagovi kojih neke aplikacije imaju i po 50 ili vise (i koje treba sve provjerit jer jedan flag moze znaciti dvije totalno razlicite stvari razlicitim aplikacijama) dan, dva i zavrsit cemo svoj gentoo desktop ali onda cemo i uzivat

pazite kod tih aplikacija sa paralelnim kompilacijama (-jX) da vam se ne bi desilo da se srusi nakon 1h kompajliranja pa morate ispocetka...
Na svom procesoru sve kompajliram sa -j4, na cemu mi se gcc rusio kojeg sam morao smanjiti na -j2, glibc na -j3 kao i friefox, dok recimo llvm se rusio na svemu osim na -j1 ne sjecam se ali mislim i da se gdmb rusio na
-j4 pa uzmite to u obzir tokom instalacije postivajuci svoj procesor.

Takodjer cete naici na aplikacije koje vam trebaju a nisu u repozitoriju, za to postoji layman kojim cete dodati lokalne repozitorije u ebuild skripte portage.a i zatim instalirati normalno aplikaciju
https://wiki.gentoo.org/wiki/Layman
Ali neke overlaye (lokalne repozitorije) layman nece podrzavati... npr ako zelimo cairo-dock koji je u sabayon i pinkbite overlayima.. tu nam ni wiki ni handbook nece pomoci
u tom slucaju cemo izguglati tu aplikaciju za gentoo :
https://gpo.zugaina.org/x11-misc/cairo-dock/ChangeLog
i pod download nekog od repozitorija skinuti njen .ebuild file
zatim cemo slijediti sto pise u naslovu overlaya (vidite u linku x11-misc/cairo-dock), to znaci da cemo u /usr/locale/ direktoriju napraviti /portage direktorij u kojem cemo napraviti /x11-misc direktorij i na kraju u njemu cairo-dock direktorij:
Kod: Označi sve
/etc/locale/portage/x11-misc/cairo-dock/

i u /cairo-dock direktorij cemo kopirati vec skinuti cairo-dock.ebuild file, uci cemo u /cairo-dock direktorij
i unutar njega (kad je file u njemu) pokrenuti digest:
Kod: Označi sve
ebuild cairo-dock-X.X...ebuild digest

sto ce napraviti manifest file iz kog ce emerge kad pokrenemo sljedecu komandu:
Kod: Označi sve
ebuild cairo-dock-X.X...ebuild merge

instalirati aplikaciju jer manifest je patch emerge ebuild skripti koji sadrzi podatke kako instalirati aplikaciju i sa koje web adrese, dok nasi direktoriji govore gdje instalirati. Ako ne napravimo ispravnu lokaciju, emerge ce reportirati error.
Naravno, emerge ne prikazuje nikakve use flagove ni dependencye u ovakvim slucajima, useflagovi se pronadju kod info overlaya gdje skidamo kao i dependency. Trebat ce nam i cairo-dock-plugins pa cemo sve isto napraviti ali paziti na lokaciju citajuci naslov u linku:
https://gpo.zugaina.org/x11-plugins/cairo-dock-plugins
Kod: Označi sve
/usr/locale/portage/x11-plugins/cairo-dock-plugins

tu cemo kopirati skinuti .ebuild i ponoviti isti postupak

i na kraju kad se instalira, ako ne radi, pokrenut cemo cairo-dock iz terminala koji ce nam ispisati upozorenja ili errore, koji ce nam reci zasto ne radi i sto mu fali (mozda jos neki dep / lib)
gentoo overlay je nesto kao archev aur, a layman je nesto kao nekadasnji archev yaourt
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Ne razumijem ni slova, ali kada bi znao desetinu ovoga, vec bi napisao clanak za nasu naslovnicu.
Pogledaj nasu temu "draft". Mislim da bi sve ovo moglo ici tamo i nastavis uređivati do finalne verzije.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
ne izgleda mi bas clanak-like... vise sam napisao za nove korisnike da se lakse snadju u gentoo ili da ne odu iz njega razocarani ako su samo po handbooku instalirali pakete bez konfiguracija s flagovima,
ali bi se mogle malo presloziti recenice da bude jasnije.. zato sam i koristio gentoo defaultne boje (zeleno-aplikacija, plavo-nepodrzana podeska, crveno-podrzana) gentoo bi bez boja u konzoli bio neupotrebljiv.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Vl@do je napisao/la:Ne razumijem ni slova, ali kada bi znao desetinu ovoga, vec bi napisao clanak za nasu naslovnicu.
Pogledaj nasu temu "draft". Mislim da bi sve ovo moglo ici tamo i nastavis uređivati do finalne verzije.


Di je ta tema ?
Evo nisam dugo pa bi trebao osvijeziti gentoo
emerge --sync
emerge -uDN @world
revdep-rebuild
i onda ciscenje...

pa bi mogao to pokriti u temi, tako bi se portage i use flagovi jako dobro objasnili nekom ko nije na ti sa gentoo...
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
viewforum.php?f=44
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Gentoo u 2023 - i dalje se drzi i dobar kao i uvijek
U prilogu instalacija kroz Ubuntu chroot sa paralelnim zadacima

https://ibb.co/4SSPj1k

Svidja mi se sto je Gnome sada zvanicno podrzan u OpenRC, u kombinaciji sa F2FS, boot traje sekundu, brze od systemd.

Konfa je Ryzenka 2600 na B450 Mortar Max ploci s R9 290 Tri-X grafom, nativno radi bolje nego na Windowsu, igram dosta graficki zahtjevnih igara bez problema s amdgpu driverom.
Avatar
Postovi: 19
Postovi: 19
Pridružen/a: 08 svi 2019, 12:51
Lokacija: Sarajevo
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: macOS/Linux

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.