Sada je: 28 ožu 2024, 14:09.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Spider je napisao/la:CentOS na VPS bez GUI-a (igram se s VPS-om jer mi nije gušt imati lokalno pa uzeo za par dolara VPS

Isprike što upadam u temu!
Spider, što ti je najbolje za taj centos? Screen, tmux ili nešto treće?
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Isprike što upadam u temu!
Spider, što ti je najbolje za taj centos? Screen, tmux ili nešto treće?


Spojim se Puttyem na server ako trebam nešto poinstalirat ili napraviti update i to je to... Inače gore imam jednu onu free domenu tk te stavljen centos web panel. Na njemu samo isprobavam php mysql skripte :) Uglavnom ništa za javnost :)
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
Ja sam par dana eksperimentirala Manjaro ali me nije oduševio. Zatim sam probala Ubuntu, međutim nisam bila posve zadovoljna. Ono što sam tražila pronašla sam u rolling distribuciji Solus Budgie. Sve mi je tu super. Osim toga, nakon nedavnog velikog problema kad je osnivač Solusa iznenada napustio projekat, ne samo što je grupa developera pokazala sposobnost nastaviti istem putem, već je suprotno svim očekivanjima čitava zajednica naglo porasla. Uglavnom sa Solusom nemam nikakvih kvarova, super je jednostavan i funkcionalan, svakog petka ili subote stižu ažuriranja najnovijeg karaktera :)
Avatar
Postovi: 12
Postovi: 12
Pridružen/a: 23 sij 2019, 16:43
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Ž
OS: Solus Budgie
Solus...
zivi ubuntu
Bas sam ga instalirao i pozalio sam sto nisam butstrapao... bloutan sa svim i svacim.... ocu maknut libbluray, on bi automatski maknuo, mate-session, firefox i ko zna sta... gledam i ne vjerujem
evo bas mu se kompajlira kernel pa sam dosao vidjet na forum sta ima o solusu...
iskreno distibucija je uzas... to sto je rolling release je u jednu ruku dobro ali u drugu lose... kad jednom to sve pocistim na njemu i sredim ga, bolje mi je da ga vise nikad ne apdejtam jer ce mi apdejt unistit sav trud, morat cu manualno..
onaj gui package manager mu je katastrofa... odem na install da vidim sto imam instalirano, kliknem na aplikaciju i umjesto da bude "remove" tamo je "install" ... znaci, instalirano mogu samo opet instalirati, ne obrisati... ali ajde koristi za sada, mogu vidjeti sto je sve instalirano pa u drugom prozoru u terminalu brisati, ali pola bitnih aplikacija je iskompajlirano sa nepotrbnim podrskama tako da nsu bitne aplikacije ovisne o nebitnima i ne moze se ocistiti na jednostavan nacin...
morat cu obrisati cijeli xorg i mate desktop environment i onda instalirati manualno dio po dio, a aplikacije koje vuku nepotrbne dependency, kompajlirati koristeci solus build system (nisam ga jos probao ali izgleda jednostavan).
kernel mu je isto ocajan... 10Mb kernel + 20MB initrd slika :sokiran
neke distribucije bez initrd imaju totalno fukcionalan kernel od 10Mb,
ako koriste initrd, kernel im nema sta bit veci od 6Mb
tipicnom korisniku je dovoljan 4Mb kernel bez initrd slike... Mislim da je 6MB kernel + 10 Mb initrd sasvim dovoljna genericna kombinacija za sve moderne potrebe.

malo da se zabavljam, ali inace distribucija je.... nadao sam se necem boljem
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
slika

wuah
preporodio sam se kad sam butao svoj kernel... odmah bolje sve radi, compiz efekti klize (prije su se vukli ko konj)...
vise mate desktop ne zdere resurse...
predzadnja komanda u prvom terminalu je nest najpametnije sto u ovakvim distribucijama mozemo napraviti
... obrisat im kernel :lulz
jos malo da systemd sredim i bit ce to dobar sustav na kraju...
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
fibra je napisao/la:nakon nedavnog velikog problema kad je osnivač Solusa iznenada napustio projekat, ne samo što je grupa developera pokazala sposobnost nastaviti istem putem, već je suprotno svim očekivanjima čitava zajednica naglo porasla.


Zajednica je naglo porasla i ne pokazuje znakove usporavanja. Cijeli tim je na kormilu broda te su se odlično snašli u situaciji. Čak bih se usudio reći kako su sada stvari dosta bolje, a nadam se da će uskoro riješiti i suradnju s "Software Freedom Conservancy" koji će im pomoći u transparentnosti prilikom financiranja od strane korisnika (Patreon, donacije, itd.).

abnettaa je napisao/la:malo da se zabavljam, ali inace distribucija je.... nadao sam se necem boljem

U ovom trenutku, na osobnom laptopu, imam instaliran Arch i Solus a moram priznati kako mi daleko manje problema zadaje upravo Solus. Njihov izbor predinstaliranih aplikacija mi odgovara a distribucija jednostavno radi kao podmazana. Naravno da ima i svojih "mušica" ali trenutačno nemam dovoljno vremena zafrkavati se kao kod Archa za neke "osnovne" stvari. Iako je moja izvorna ljubav Arch, moram priznati kako svima savjetujem da pokušaju Solus...pogotovo jer bi uskoro trebali ispeglati neke od dječjih mana poput package managera, instalera, nepotrebne količine dependencija (upravo ono što si i spomenuo)... bili živi pa vidjeli :hihi

Ali....Arch mi je i dalje primarna distra. Izvorna ljubav tako da čekamo što će Solus donijeti u budućnosti.
niingu
niingu

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.