Sada je: 29 ožu 2024, 05:46.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Void Linux
14 vel 2019, 20:01
Da otvorim temu ovoj distribuciji koja ju itekako zasluzuje.
Jucer sam za probu instalirao i distribucija me odusevila.
Ne znam kakav je instaler, instalirao sam manualno iz druge distribucije sto bi svakom preporucio jer na taj nacin imamo mogucnost biranja sto zelimo u sustavu i jednostavno je... skinemo minimal susatav, obicno 150-250Mb (ovisno od distre) napravimo particiju, mountamo je, ekstraktiramo sustav u nju. mountamo proc, sys i dev, chrootamo i nastavimo instalirati samo ono sto nam treba, serivise, xorg i desktop po zelji....

Ono sto mi se jako svidja kod Void Linuxa je Runit koji je puno stabilniji i sigurniji od Systemd, jednostavniji je i manji i ne trosi gotovo nista memorije. Cini mi se cak da je i brzi od Systemd...
Druga stvar je LibreSSL kojeg Void koristi za razliku od drugih distribucija koje su na OpenSSL. Na LibreSSL me osobno navikao SourceMage Linux i od tada izbjegavam OpenSSL koji je nesigurniji i komplicirianiji od Libre.
LibreSSL je zapravo unaprijedjeni OpenSSL...
Takodjer ima i dobru podrsku za musl libc ali navikao sam na glibc pa sam i ostao na njemu, ne bih znao sto po defaultu korsiti od tog dvoje ako se koristi instaler

slika

400 paketa (iako nije mjerilo jer svaka distra drugacije racuna pakete) ali je odlicno za jedan minimal install koji mi trenutno zauzima 1,2Gb, u sto je uracunato vise manje sve sto koristim, browser, file manager, media playeri, gimp ...
xbps package manager je odlican, podsjeca me na archev pacman (-S, -Syu, -R, -Rs,..) kao i po brzini, zaista je brz... mozda cak i brzi od pacmana, nisam testirao...
takodjer ima i xbps-src build system kao i arch svoj pkgbuild i kao i u archu, jednostavan je za gradnju paketa.
Void kao rolling distra dolazi sa novijim verzijama kernela kao i arch, sto mi se svidja za razliku od distribucija koje apdejtaju kernele u zaostatku od pola godine... mozda cekaju da se dovoljno istestiraju.. ali osobno iskustvo mi govori da su uvijek novije verzije kernela bile bolje i brze... (npr, na debianu imam 4.20.7 kernel koji se brze buta od 4.20.3 kernela na archu, a oboje su vanilla kerneli i ako nisam nista fulao, koristim iste postavke konfigurtacije na oba..)
Zato volim rolling release distribucije kao sto je i Void, uvijek su najnovije inacice paketa dostupne korisniku ako ih zeli...
Kernel radi zaista brzo kao i archev generican kernel koji je dosad bio najbrzi po mom iskustvu... ali dat cu si truda naporavit svoj kernel, tek sam instalirao...

slika

Inace, stavio sam i3 windows manager da probam jer ga nisam nikad koristio i sve pohvale... zapravo je puno bolji (barem meni) od awesome wm koji je isto tiling.
Awesome po defaultu ima floating mod pa treba mijenjati konfiguraciju ili tipkati mod+space.. dok i3 dolazi defaultno kao tiling ali ima i floating support i jednostavniji je za konfiguiranje...ima jednostavan konfiguracijski file za razliku od awesome kojeg treba konfiguirati u lua jeziku (nije tezak ali trazi vremena... i3 sam si podesio za 1h sve..)
xcompmgr za transparentnost windowsa... i eto jedan minimalan, produktivan i lijep desktop
i naravno, urxvt terminal... nista bez njega

Sve u svemu, Void me ugodno iznenadio. Topla preporuka svima koji zele probati nesto novo ili nesto slicno arch linuxu bez systemd... po defaultu je vise slican manjaru jer ima neki instaler ali ako ga manualno instaliramo...slican je archu i ono najbitnije ne koristi systemd
Nije fork, originalan je, ali kao da su developeri bili arch korisnici...iako kazu da je inspiriran BSD...
Odlicna distribucija po mom misljenju, koristim je tek 1 dan i vec mi je jedna od najboljih...mislim da mi je i od archa bolji..
..i stvarno jer brz, radi ko sat cak i ovakav generican, nisam nist kompajlirao osim mplayera, cisto da isprobam xbps build system..
Zadnja izmjena: abnettaa; 15 vel 2019, 02:55; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
e ma ja sam sve vise zadovoljan... ovo je najbolja binarna distribucija
probajte, necete pozalit
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Jedno pitanjce vezano i za Void i za sl. manje poznate "divlje" distre:
koliko su takve distre funkcionalne za svakodnevno korištenje s obzirom na Ubuntu (i sl.)? Da ne bi bilo zabune, mislim tu na obične korisnike koji su još zadržali neke navike sa penđera (igre - steam + proton; video - kodi; fejsbuk, jubito,...).
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
i vise je nego funkcionalan ali mislim da nije za gotovane, i sa instalerom mislim da dolazi u minimalnom obliku - samo desktop i eventualno browser pa korisnik mora sve instalirati sam kao i kod windowsa..
Ubuntu dolazi sa svim i svacim.
Void nema graficki package manager ali su instalacije jednostavne, xbps-install -S firefox... ili sto vec, a sad ako je nekome draze dobiti koju tisucu aplikacija od koji mu pola ne treba nego instalirati svaku koja mu treba istom komandom, to je njegova stvar...
Stvar je ukusa, meni je bitan sistem u cemu je Void poseban i puno kvalitetniji od mnogih distribucija.
jedino sto mi je zapelo za oko je posix u konzoli, u kojem god direktoriju da smo sa rootom, uvijek je isto:
-sh-5.0#
ali to sam rijesio u bashrc sa
export PS1='\[\033[01;31m\]\h\[\033[01;34m\] \w \$\[\033[00m\] '
i promjenio u bash, konzola je dobila boje, crvenu za root, zelenu za user i ono najbitnije, PS1 prikazuje direktorije u kojima se root nalazi
d /home #
..nista bez basha

Definitivno nije za pocetnike ili korisnike koji nisu nikad koristili linux ali nije niti divlji kao neki arch, dok je zapravo bolji od njega po mom ukusu
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Void je potpuno free distribucija, iako ima u repositoriju i non free software
zato i dolazi sa libreSSL i Runit umjesto systemd. Systemd ne treba ni pricati sta je, vidi se po kompanijama koje ga financiraju

dok Ubuntu je otisao daleko od ideje slobodnog softvera, naprotiv; ubuntu je spyware


tako da novi korisnici ako dodju u linux jer zele slobodu i privatnost... ubuntu to nije, ni fedora ni mint ni debian, ni suse.. to nisu... tu su samo da korisnike priblize linuxu i pokazu mu slobodu ali ne i daju
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Jednom sam probao zavrtiti Void u virtualki i svidio mi se. Vidim da ti znanja ne nedostaje, pa zašto onda ne napisati recenziju? NIsmo odavno nešto novo čitali. Meni osobno su zanimljive priče o neovisnim distrama, jer forkova ima koliko hoćeš. Još jednom, samo naprijed sa recenzijom. ;)
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
abnettaa je napisao/la:Void je potpuno free distribucija, iako ima u repositoriju i non free software
zato i dolazi sa libreSSL i Runit umjesto systemd. Systemd ne treba ni pricati sta je, vidi se po kompanijama koje ga financiraju

dok Ubuntu je otisao daleko od ideje slobodnog softvera, naprotiv; ubuntu je spyware

tako da novi korisnici ako dodju u linux jer zele slobodu i privatnost... ubuntu to nije, ni fedora ni mint ni debian, ni suse.. to nisu... tu su samo da korisnike priblize linuxu i pokazu mu slobodu ali ne i daju


A MX Linux? Ili Devuan? Oni koriste stari Sysvinit.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Mislim da nisu
Rijetke su distribucije potpuno "libre". Neke dolaze sa libre kernelima, naprave deblob na kernelu da maknu sve binary drivere iz kernela i onda ga kompajliraju. Na taj nacin dosta hardware ne radi ali to je onaj rijedji hardware. To si uvijek volim napravim na svakom kernelu jer kernel nije otvorenog koda u potpunosti, ima puno modula i drivera koji su binarni.
Debian radi deblob i ima libre kernel ali nije libre jer u repozitoriju ima aplikacije zatvorenog koda.
Void Linux je 99% libre, ne radi deblob ali u repozitoriju nema ni jednu aplikaciju koja ne dolazi s otvorenim kodom, za takve aplikacije koristi drugi repozitorij ako ih korisnik treba. Jedino linux-firmware nudi kao optional paket jer to cesto korsinicma treba pogotvo za wireless.
Postoji i linux-libre-firmware, to je jos novo, nisam probao.

Dragora je 100% libre i isto jako dobra distribucija, ima qi package manager koji je dobar, moze se jednostavno instalirat ili skinuti tar.xz development minimalna verzija baznog sustava i iskompajlirati. qi je dobar i za gradnju paketa.

Osobno volim libre jer znam da su ti paketi cisti i nemaju mutne kodove u sebi, vec bi se razotkrili da nije tako. I uvijek gledam koristiti libre sto vise mogu zato mi je recimo jedan gentoo ili source mage dobar, nije libre ali mogu kontrolirati u potpunosti sustav i pakete na njemu. kod binarnih distribucija gdje je takvu kontrolu tesko postici, vise volim one libre tipa

https://www.gnu.org/distros/free-distros.html

ove su potpuno libre
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
abnettaa je napisao/la:Mislim da nisu
Rijetke su distribucije potpuno "libre". Neke dolaze sa libre kernelima, naprave deblob na kernelu da maknu sve binary drivere iz kernela i onda ga kompajliraju. Na taj nacin dosta hardware ne radi ali to je onaj rijedji hardware. To si uvijek volim napravim na svakom kernelu jer kernel nije otvorenog koda u potpunosti, ima puno modula i drivera koji su binarni.
Debian radi deblob i ima libre kernel ali nije libre jer u repozitoriju ima aplikacije zatvorenog koda.
Void Linux je 99% libre, ne radi deblob ali u repozitoriju nema ni jednu aplikaciju koja ne dolazi s otvorenim kodom, za takve aplikacije koristi drugi repozitorij ako ih korisnik treba. Jedino linux-firmware nudi kao optional paket jer to cesto korsinicma treba pogotvo za wireless.
Postoji i linux-libre-firmware, to je jos novo, nisam probao.

Dragora je 100% libre i isto jako dobra distribucija, ima qi package manager koji je dobar, moze se jednostavno instalirat ili skinuti tar.xz development minimalna verzija baznog sustava i iskompajlirati. qi je dobar i za gradnju paketa.

Osobno volim libre jer znam da su ti paketi cisti i nemaju mutne kodove u sebi, vec bi se razotkrili da nije tako. I uvijek gledam koristiti libre sto vise mogu zato mi je recimo jedan gentoo ili source mage dobar, nije libre ali mogu kontrolirati u potpunosti sustav i pakete na njemu. kod binarnih distribucija gdje je takvu kontrolu tesko postici, vise volim one libre tipa

https://www.gnu.org/distros/free-distros.html

ove su potpuno libre


:bravo :thmb-up
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Moram pohvaliti i Void build system xbps-src. koji je puno mocniji od archevog pkgbuild,
Razlika je prije svega sto je pkgbuild odvojeni tool od pacmana u archu, dok je xbps hibridni pakage manager i xbps-src je samo jedan njegov dio.
Gradnja paketa na Voidu je odlicno osmisljena, korisnik treba klonirati git u kome su templates (source svih aplikacija iz void repozitorija), nakon cega moze koristiti custom optimizaciju za pakete, cflagove, cxxflagove, ldflagove u /etc/conf i xbps-src dok kompajlira paket ce citati tu datoteku da doda custom opcije svojoj .xbps-src.conf datoteci na osnovu koje gradi pakete. Korisnik takodjer moze mijenjati make file datoteku i source aplikacije prije kompajliranja.
I ono najbolje, xbps-src nudi korisniku da mijenja opcije paketa sa dodatkom -o, sto me podsjeca na useflagove u gentoo.
./xbps-src show-options ce pokazati sve feautures koje paket podrzava, nakon cega mozemo xbps-src -o feauture da podrzimo odredjenu opciju ili xbps-src -o ~feauture da je maknemo ili neku kombinaciju poput
xbps-src -o feauture1 ~feauture2
Na taj nacin mozemo graditi paket sa odredjenim podrskama ili bez njih i optimizirati pakete za specificni hardware sa cflags i cxxflags kompajler argumentima.
Kad se paket iskompajlira on se nalzi u lokalnom user repositoriju i mozemo koristiti xi (foo) da ga instalira ili dodati lokalni repositorij xbps-install --repository=path/to/fooDirectory foo klasicnom installeru

..nevjerojatna i originalna distra, s jedne strane je toliko user-friendly dok je s druge toliko advanced... mozemo je koristiti kako hocemo.
Void je unaprijedjeni arch.. :-D iako je totalno drugaciji od archa ali imam taj neki arch osijecaj na njemu.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.