Sada je: 18 tra 2024, 18:31.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
shrike je napisao/la:Što se političara i ljubavi prema linuxu tiče, Pernar ga definitivno voli :bravo


Jel to ovaj (kaj je na Della koji je nativno došao s Linuxom stavio W10)?


https://www.youtube.com/watch?v=wquQyqNW4yc
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
To je od 5G zračenja u kombinaciji sa čipiranjem koje je financirao Bill Gates. Čim te čipira Gejc, odma zavoliš penđere :D
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Umjesto šta se bavimo politikom i sindromima stoke sitnog zuba,
'ajmo se zabavit sa brendingom.

Ime prijedlog: adriaos

I složih logo u omiljenom foss programu, Inkscape-u.
Privitak/ci
adriaos.png
(81.78 KiB) Nije preuzeto niti jednom.
If you cannot trust yourself, you cannot even trust your mistrust of yourself – so that without this underlying trust in the whole system of nature you are simply paralyzed.
Avatar
Postovi: 29
Postovi: 29
Pridružen/a: 05 lip 2020, 08:43
Lokacija: Srijem (Hr)
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: arch/ubuntu/xfce
Lako za logo, ali kako do love od toga? EU fondovi? Da pitamo Josipu Rimac? Moj prijedlog za slogan je: „Za linux, spremni“.

Treba i napisati knjigu o tome kako smo stvorili prvu Hrvatsku distru, tzv. „Moje kompajliranje“. U njoj opišemo fino kako ima samo jedan kernel, jedan OS i jedan vođa (Torvalds). Zadnje poglavlje će biti naslovljeno: „Konačno rješenje pitanja Microsofta u Hrvatskoj“.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Lako za logo, ali kako do love od toga? EU fondovi? ...“.


Dobro pitanje, jer koliko god mi filozofirati oko koječega, jedino lova je pravi pokretač. Razne revolucije i borba za prava se uvjek na kraju svode na borbu oko primanja i statusa...

Možda taj problem i nije tako težak. Lokalne obrtnike i
male firmice sam birtijaškim marketingom u krčmi ubjedio da je Linux za njih bolji izbor, ne jeftiniji nego bolji...

Postoje razni natječaji za poticaje vezane uz digitalno gospodarstvo i sl, i cifre su mislim oko 200 000 kn godišnje. No postoje i natječaji na EU nivou nevezano uz RH, i jedna udruga invalida iz susjednog kvarta je izvukla nešto manje od 4 miliona kn u par godina...

A valjda bi lova kapala i iz posla koji bi se rodio oko svega toga, od instalacije, implementacije, testiranja, održavanja... Ispod 1000 eura ti nitko ne želi uopće početi pisati plan nabave hardvera za predstojeće promjene....

Par puta se spominjao problem kako nitko ne želi ništa odraditi i da svi očekuju da netko drugi to odradi. Ovdje to nebi trebao biti problem ako se ispočetka postave stvari kako treba...
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Problem je što nitko ne vidi smisao toga i ovo bi trebalo krenuti od strane države, a ne nas. Drugo, već postoji ili je bar postojao onaj komitet neki za takve stvari čija je aktivnost (polu)tajna, iako izgledno mrtvo slovo na papiru. I završno, "hrvatska distra" je već napravljena, postala treća na distrowatchu i onda umrla. Možda ste i čuli za nju, zvala se "fusion linux" a njen autor je bio svojedovno i na ovom forumu aktivan.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ja se držim one "misli globalno, djeluj lokalno ".

Nitko nebu rješavao tuđe probleme i kreirao mu poslovne prilike.

Ovi moji privredni subjektići koje sam uspješno migrirao na Linux su zadovoljni inače bi brzo promijenili ploču. Nekakvi soboslikar i autoservis meni plate uslugu, ja od te love kupim djeci sladoled, susjed koji radi u ledu dobije plaću i onda plati usluge tog soboslikara i autoservisa... I onda soboslikar plati da mu riješim web i FB i neki osnovni marketing , tako dobije više posla pa zaposli i pomoćnika koji isto svoju plaću troši manje više po kvartu i okolici... A onda i taj pomoćnik kupi laptop i nakon kaj ga pohara ransom sjeti se mene i pita "pošto Linux"... I tako to izgleda na mojoj mikro lokacijskoj ekonomiji... nebu se niko obogatio od tog fuša ali bar imamo za sladoled, benzin, kavice u lokalnim birtijama i sl ...

E sad, niti neočekujem da mi država kreira takvu klimu na državnom nivou, ali grupa poduzetnika ili neka udruga koja bi uspjela potaknuti potražnju za time nebi sigurno ostala suha...

Da postoji nešto takvo na većem nivou, ja bih se prvi priključio sa svojim lokalnim iskustvima...
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
shrike je napisao/la:To je od 5G zračenja u kombinaciji sa čipiranjem koje je financirao Bill Gates. Čim te čipira Gejc, odma zavoliš penđere :D


Tu se slažem, čipiranje je već počelo :-D

slika
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
shrike je napisao/la:Problem je što nitko ne vidi smisao toga i ovo bi trebalo krenuti od strane države, a ne nas. Drugo, već postoji ili je bar postojao onaj komitet neki za takve stvari čija je aktivnost (polu)tajna, iako izgledno mrtvo slovo na papiru. I završno, "hrvatska distra" je već napravljena, postala treća na distrowatchu i onda umrla. Možda ste i čuli za nju, zvala se "fusion linux" a njen autor je bio svojedovno i na ovom forumu aktivan.


Hvala!
If you cannot trust yourself, you cannot even trust your mistrust of yourself – so that without this underlying trust in the whole system of nature you are simply paralyzed.
Avatar
Postovi: 29
Postovi: 29
Pridružen/a: 05 lip 2020, 08:43
Lokacija: Srijem (Hr)
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: arch/ubuntu/xfce
shrike je napisao/la:I završno, "hrvatska distra" je već napravljena, postala treća na distrowatchu i onda umrla. Možda ste i čuli za nju, zvala se "fusion linux" a njen autor je bio svojedovno i na ovom forumu aktivan.

https://distrowatch.com/table.php?distribution=fusion

slika
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.