Sada je: 19 tra 2024, 07:31.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
zlatkoA je napisao/la:bio jednom jedan lik,aka distro maker ...abnetta ili tako nešto ..i ja ga pitao
ali nikakav odgovor ili sve u stihu i u prozi....
mislim stvarno da niko dosad nije otvorio topic ...
Kod: Označi sve
how too
????? :zvizdi


topic how to make a distro ??? ahaha salis se..
pitao si me je li distra bazirana na archu ili lfs.... na sto ti nisam odgovorio, naravno...

napraviti distribuciju je jako slozen developerski zadatak...., cisto onako funkcionalnu...
napraviti distribuciju za mase je jako slozen programerski zadatak....
odrzavati takvu napravljenu distribuciju je....

nema nist od toga. ako nema 10 sloznih ljudi sa jakim programersko developerskim iskustvima... nema nista od dobre distribucije
ljudi ni ne shvacaju cesto koliko je tesko napraviti distru...
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
shrike je napisao/la:
hrpa. kompajliranje kernela je zapravo superlagano, brdo ljudi i na ovom forumu je to napravilo. Pisanje modula ili mijenjati kod isto nije tako teško kao što misliš.


da na ubuntu ako skines prekonfiguirani source, kompajlirat ga i spremit u boot moze svaka budala
ali skinuti cisti vanilla kernel i kompajlirati ga funkcionalnim, mozda dvoje ljudi na ovom forumu moze... ja mogu, vjerujem da ima jos neko ko moze ali nisam vidio takvog medju aktivnim korisnicima,
kompajliranje kernela sa vlastitom konfiguracijom iz nule je najtezi zadatak za linux administratora
npr ja radim svoje kernele vec desetak godina i par mjeseci vec nisam, sljedeci koji budem radio - velke su sanse da nece raditi iz prve jer je to toliko slozeno da covjek ako nije u tome, za par mjeseci se pogubi u konfiguraciji...
to je receno bukvalno jer necu si dozvolit da ne radi iz prve, provjerit cu sta je novo i kako je to povezano sa ostatkom kernela...
poanta je reci da je kernel kao jedno klupko tisuca niti gdje je svaka nit vezana za neku drugu.... i on a najmanja nebitna moze dovesti do toga da ne radi bitna...
jos sam uvijek na svom starom kernelu i svom gentacu, neaptejtanom vec mjesecima a radi ko urica.... jednom sklepas i godinu dana miran, to je ono sta ja govorim a vi ne vjerujete.. mislite da je security u zaostatku a to je netocno jer moj gentoo ce bit sigurniji neapdejtan 3 godine od vaseg debiana apdejtanog jucer.
najveca rupa u linuxu je kernel zato jer je pre generican.... custom kernel je sigurniji od svega sto linux security nudi...
Zadnja izmjena: abnettaa; 08 lip 2020, 19:50; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
abnettaa je napisao/la:ali skinuti cisti vanilla kernel i kompajlirati ga funkcionalnim, mozda dvoje ljudi na ovom forumu moze... ja mogu, vjerujem da ima jos neko ko moze ali nisam vidio takvog medju aktivnim korisnicima,
kompajliranje kernela sa vlastitom konfiguracijom iz nule je najtezi zadatak za linux administratora
npr ja radim svoje kernele vec desteak godina i par mjeseci vec nisam, sljedeci koji budem radio - nece raditi iz prve jer je to toliko slozeno da covjek ako nije u tome, za par mjeseci se pogubi u konfiguraciji...


ha? Vanilla kernel je trivijalno složiti. Evo, upute koje svaka budala može slijediti (sve kao root):

Kod: Označi sve
make oldconfig ili make localmodconfig ili make xconfig ili make menuconfig
make-kpkg clean
make-kpkg -j 4 --initrd kernel_image kernel_headers


Voila, imaš kompajlirani vanila kernel (upute su za ubuntu|debian). Prva linija imaš opcije za isti kernel kao trenutni, samo sa modulima koji su trenutno loadani, lijepi gui meni u kojem sam možeš poklikati što želiš i zadnje ncurses meni. Treća linija stvori 2 deb paketa, jedan za headerse a drugi za sam kernel-image i to kompajlira sa 4 threada (ovo -j 4). Initrd većina koristi, tj malo ekipe ne koristi initrd pa je i ovdje ta opcija stavljena.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
hahaha
to nije smisao kompajliranja kernela
a jesi li ikad pokrenuo make xconfig ili make menuconfig ??
da jesi ne bis izvalio takvu glupost...
jer ono sto dobis kad to pokrenes je teze nego podesiti sto servera i stavit ih u funkciju

i tako se kernel ne radi....
kernel se radi sa
Kod: Označi sve
make allnoconfig
, u protivnom nemas svoj kernel iako si ga kompajlirao, radio si to bezveze...
ovo sto si ti napisao, samo ce ti kopirati genericnu konfiguraciju i skompajlirat ces si generican kernel koji je jednak onom kojeg si skinuo iz repozitorija...
Zadnja izmjena: abnettaa; 08 lip 2020, 19:58; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Reći ću samo da potvrđuješ naše šale na stereotipnog gentoo korisnika :D

Za ostatak ekipe, xconfig je normalna i razumna mjera za kompajlanje kernela, većinom učita staru konfu koja postoji na većini sustava i ako se kernel rekompajlira da bi se instalirao neki modul i/ili promijenio neki parametar, predstavlja veoma jednostavnu i racionalnu metodu.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
menuconfig ili gconfig su najbolji, ostalo je gubljenje vremena za nas stereotipe :)
inace radi se o izradi distribucije, neces ako radis distru lupiti make oldconfig i linkati kernel iz proca sa live cda :lulz
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Diši duboko i misli na torticu:)
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
jos jedan razlog za make allnoconfig, a i razlog zasto ga ja koristim, jest taj da je to jedini nacin za istrijebit smece iz kernela jer dosta stvari je zakljucano u kernelu medjusobnim ovisnostima do kojih se samo moze doci ako se krece sa praznom konfiguracijom uz minimalno cackanje po makefile.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
shrike je napisao/la:Diši duboko i misli na torticu:)

:lulz

Svaka čast abnettaa na volji i trudu. Pokušao sam davno nešto s gentoom raditi ali nije baš išlo pface

Hrvatska distibucija je dobra ideja ali bojim se kako je to veoma teški pothvat... čak i da se nađe desetak sposobnih osoba koje su voljne utrošiti svoje dragocjeno slobodno vrijeme, problem je u tome što je teško privući nove korisnike. Treba imati brutalno dobar marketing (ovisi o namjeni distre) :zvizdi
roc1nante270
roc1nante270
roc1nante270 je napisao/la: Treba imati brutalno dobar marketing (ovisi o namjeni distre) :zvizdi


Pa, da. Ako ideš raditi hrvatsku distru samo zato da ju napraviš, to je najmanji problem i već je napravljeno. I već je umrlo. Više puta. Raditi distru samo da imaš svoju distru, tj. samo zato da možeš reći da je distra tvoja je fundamentalno besmisleno... definicija larpurlatizma.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.