Sada je: 28 ožu 2024, 14:11.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav! Za jedne poznanike tražim neki mini PC , NUC ili nešto slično za surfanje, mailove i slike. Stariji i ne kuže se puno tako da bi im neki Linux kao Mint ili sličan Windowsima. Crkava im komp sa Win XP a i monitor, pa gledam nešto sklepati za oko 3t kn. Radi se o tome da bi htio čut ima li tko takvo nešto da normalno vrti Linux. Za monitor nije problem ali šarenilo je u ponudi procesora i grafike te bežične tehnologije. Za oko mi je zapeo NUC , ali ima sa Pentium,Celeron i drugim procesorima, pa kako je kompatibilno sa Linuxom? Svaki savjet dobrodošao ! :-D
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
ima sa Pentium,Celeron i drugim procesorima, pa kako je kompatibilno sa Linuxom?

Procesor? Apsolutno.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Ne znam da ćeš uspjeti za planirani iznos složiti NUC (ili neko drugo barebone računalo) s obzirom na cijenu osnove (na osnovnu konfiguraciju uglavnom dodaješ još RAM i SSD).
Ako ti se da igrati, za ciljani iznos bi se možda mogao složiti mini PC na nekoj ITX MBO u nekom zgodnom ITX kućištu, ali da ćeš naći gotovo rješenje sumnjam.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Da, istina, ali nije fiksan iznos. Gledao sam i na Njuškalu gdje imaju obnovljena računala s godišnjom garancijom, i u tom cijenovnom rangu ima HP,Fujitsu i još poneka firma. Imam minija 2011 s Linuxom i za tu cijenu se da naći Mac mini , ubaciti Linux i prst u uho. Opet, tu nema garancije nije za mene pa bi zato radije nešto iz gore navedenog. Goli bez ostalog hardwera ovisi o osnovnoj cijeni. Korisnik je s minimalnim zahtjevima, tako da i 128GB HD je dosta. Ram, ajde može do 8 a i 4 je dosta. Nisam još provjerio, ali mi se čini da Wifi i Bluetooth ne koriste, ali ja bih to svakako stavio. :thmb-up
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
A vidi, ispod 8GB RAM-a i 512GB SSD-a je blesavo bilo što slagati s obzirom na razliku u cijeni (bolje je uzeti na papiru sporiji/lošiji SSD nego manji).
Ja sam godinama sam sebi govorio da mi je 8GB RAM-a i 128GB SSD-a u 13" MBP-u dovoljno,... je dovoljno ali se MBP (a i ja) preporodio kad sam u njega ubacio 16GB RAM-a i 512 GB SSD (sad mi je žao kaj nisam odmah stavio 1TB SSD jer sam imao oba diska ispred sebe kad sam se napokon odlučio na hardverski upgrade i instalaciju OS-a od nule, a sad mi se ne da ponovno instalirati OS) :)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
@Bertone, a zašto bi ponovo instalirao OS kad možeš jednostavno napravit klon diska? ;)
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Na kraju odluka pala na Asus PN40 Mini PC,RAM 8GB+240SSD. Monitor vjerovatno LG 22-24" Mate. Oko 4,5t kn, tako da je limit bio dignut skoro do 5t kn. Znajući ih (nju) to bi trebalo biti debelo previše mjesta (prijatelja ne zanima internet). Za ram se slažem, ali je nadogradiv. Mali je bez operativnog sistema i Mint bi gore bio neprikosnoven. Ali bumo vidli kad dođe. Inače sam primjetio da je problem sa isporukama dosta uređaja, vjerovatno nestašica procesora :zvizdi , pa smo jedva našli tek u Conradu.
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
Cooleech je napisao/la:@Bertone, a zašto bi ponovo instalirao OS kad možeš jednostavno napravit klon diska? ;)

Zato što sam staromodan i kad ugradim novi disk volim napraviti frišku instalaciju :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
oldman je napisao/la:Na kraju odluka pala na Asus PN40 Mini PC,RAM 8GB+240SSD. Monitor vjerovatno LG 22-24" Mate. Oko 4,5t kn, tako da je limit bio dignut skoro do 5t kn........


Gledam te male kompiće i nekako mi je to skupo :hmm . S kojim procesorom to ide?

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
Sa Intel Celeron N4100. S tim da spada u jeftinije!
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.