Sada je: 19 tra 2024, 07:34.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ahoj ekipa,

Jel ima tko preporuku i/ili iskustva sa montažnim kućama? Zanima me nešto u rangu 100-300 kvadrata sa garažom, ključ u ruke tip i da su cijene normalne, a ne kuće koje same dođu preko 2k €/m^2 bez zemljišta/temelja.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Gledao sam drvene kuće, ali na kraju sam se odlučio na klasičnu gradnju. Ovo što sam vidio, može se naći i za 200€/m^2, ali ne završeno (rohbau).
Ima i opcija "ključ u ruke", pogledaj na pr. ovo.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Ne poznajem nikoga, ali sam čuo puno priča i dosta sam pretraživao po netu - neke firme su vrlo informativne.
Prednosti: odlično rješenje za nekoga tko nema vremena za gradnju, a želi modernu i učinkovitu kuću po svom izboru.
Nedostaci: nepredviđeni rast troškova, garancija traje 20-30 godina (u odnosu na klasičnu gradnju). Pitanje je koliko je atest stvarno prilagođen podneblju (npr. kontinentalna zima bez vjetra s niskim temperaturama vs. primorska zima sa ekstra snažnim vjetrom).
Imaš puno firmi kod nas koje se time bave (da sad ne reklamiram,ali Vl@do je postao odličan link). Kažeš im što želiš, ponude ti nekoliko modela, odabereš jedan, a firma ti ga može dodatno pragoditi tvojim željama (npr. dodati garažu, ukloniti visoko potkovlje, promijeniti orjentaciju kuće i sl.). Na kraju odabereš debljinu zidova (slojeva izolacije) - 25, 30 ili 40 cm.
Firma se obvezuje na gradnju u roku od 7-10 radnih dana - šleper s kranom ti doveze već gotove stranice/zidove kuće koji se sastave. Jedini uvjet je da na svom zemljištu imaš izbetonirane temelje s pločom, te provedene priključke za struju, vodu i kanalizaciju.
Za dodatnu cijenu firma ti može raditi unutrašnje radove (postavljanje struje, vode, crijepa, rigipsa, stolarije i sl.).
Sa svakom kućom obavezno dobiješ garanciju i atest.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
A jesi li razmišljao o izradi kuće od kontejnera? Link na jednu od firmi koje prodaju/iznajmljuju, a neke od primjera što se može napraviti od kontejnera možeš vidjeti ovdje.

Par videa:

https://www.youtube.com/watch?v=hB36yxIqdxw

https://www.youtube.com/watch?v=zfID1-7HW6Q

https://www.youtube.com/watch?v=YoW-6QYkIR8

Ili još bolje: http://gib.hr/SMO/smo.html

https://www.youtube.com/watch?v=flEyupkFFAM

I da, što će ti kuća od 300 m^2?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1015 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:I da, što će ti kuća od 300 m^2?

Ženina garderoba =299 m^2
Shrikeova radna soba = 1m^2 :lulz
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
@calisto može par preporuka za firme u PP Jel to znači da oni ne sprovedu struju vodu itd po kući već se to mora odvojeno raditi? Ja sam dobio dojam da su u tim kućama i npr. cijevi već integrirane i da se to samo spoji sa eksternog izvora

@bertone znam za kontenjere, ali na to ne bi išao. Za vikendicu da, ali ovako ne. Što će mi kuća od 300 kvadrata? A zašto ne? Uvijek ima potrebe za prostorom.

@vl@do ja sam mislio da ti samo čekaš kada se budem ženio :)
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:@calisto može par preporuka za firme u PP Jel to znači da oni ne sprovedu struju vodu itd po kući već se to mora odvojeno raditi? Ja sam dobio dojam da su u tim kućama i npr. cijevi već integrirane i da se to samo spoji sa eksternog izvora

Nisam osobito pametan što se toga tiče, samo sam prepričao sadržaj onog linka što ti je već Vl@do postavio, a i par pojedinaca mi je tako potvrdilo (dakle, sve je rekla-kazala).
Dakle, ti kao vlasnik na gotovim temeljima trebaš osigurati glavne priključke za struju, vodu, plin i kanalizaciju. Od kuće dobiješ baš ono gole zidove. Treba ti električar koji će ti razvući struju po cijeloj kući. Treba ti vodoinstalater koji će ti postaviti cijevi po svim prostorijama. Treba ti ekipa koja se specijalizirala za suhu gradnju koja bi ti napravila fine radove (rigips, suha glazura na podu, sustav grijanja). Ne bi bilo loše uspostaviti kontakte i s kvalitetnim keramičarem koji će ti postavljati pločice u kući. Isto tako, s majstorima treba dogovoriti unutrašnje krečenje, žbukanje fasade i postavljanje izolacije (stiropor), postavljanje crijepa, a možda i kakva betonaža prilaza, terase i staze oko kuće. Druga ekipa se specijalizirala za PVC-ALU stolariju (prozori, vrata, rolete). Limar ti treba za žlijebove i okapnice. Iz lokalne plinare ti njihova ekipa spaja plinske instalacije. Sigurno će još biti toga, samo se trenutno ne mogu sjetiti.
Svi oni trebaju zajedno i simultano raditi kako bi se međusobno dogovarali da ne rade dupli posao ili štetu, a ti ne bi nepotrebno gubio vrijeme i novac. Živce i energiju ćeš ionako sve pogubit.
Te radnike možeš samostalno angažirati u kakvoj građevinskoj firmi koja radi sve i svašta (zapošljavaju majstore različitih struka) ili po preporuci firme koja ti je prodala kuću (svatko dobije svoj postotak, jelte).
Početne dozvole i papire koji ti trebaju za kupnju zemljišta, priključke, rušenje ili gradnju neću ni spominjat. To je horor sam po sebi. pface
Kad si dobio gotovu kuću, te kad napokon odu svi majstori onda si možaš čestitati: napravio si pola posla! :thmbs-up
Ostatak je namještaj (gotovi ili po mjeri), opremanje i ostali poslovi/popravci za majstorima.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Ako je tako onda jedva ima smisla ići tom rutom jer dođe cjenovno na isto.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ma svi oni imaju opcije rohbau ili ključ u ruke. Ne moraš ti ništa brinuti, samo moraš financirati sve to. Naravno da je "ključ u ruke" najskuplja varijanta. Ja sam čak bio kod jednog izvođača i prezentirao mi je čovjek ponudu. Ti moraš samo osigurati temelje, priključke i papire. Kuća je bila izložena u Trnjanskoj (sad su tamo zgrade). Ne znam kako se zvala firma, ali imaju oni svoje električare, keramičare, vodoinstalatere.... tako da su u mogućnosti završiti sve do zadnjeg detalja.
Meni osobno je tada rohbau bio prihvatljiviji (200 - 400€ je mislim bila cijena po m^2), jer bi si većinu toga kasnije mogao sam napraviti uz pomoć kolega drugih struka.
Gotovi objekat, ne bi smio premašiti 700€/m^2, sa svim sanitarijama, pločicama, limarijom, stolarijom, instalacijama... S tim da, ako je veći onda cijena po kvadratu pada.
Najbolje ti je otići kod nekog takvog proizvođača (na primjer Krivaja Zavidovići ima predstavništvo u Zagrebu). Oni uvoze drvene kuće, može se prilagoditi projekat tvojim potrebama i željama.
Nadalje, Slovenci još uvijek rade čuvene Marlesice. Probaj i njih kontaktirati.
To su "naše" dvije najpoznatije firme, ali ima i puno malih.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Je da je prošlo više od godinu dana (i da se još nisi oženio i napravio kuću), ali možda te malo ovo pogura ;)

slika slika
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1015 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.