Sada je: 16 tra 2024, 20:11.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ubacio Deepin i sve radi OOTB, nema petljanja. Uštekao mob.SE i skida slike bez podešavanja. Dobro su ga ispeglali pa ću ga još malo testirati.
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
slika

novi iMac :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
I je li netko kupio novi M1 da podijeli iskustva? Pitam jer sam prije koji tjedan prebacivao podatke sa starog laptopa na novi Air M1 i nisam primijetio da baš puca od neke brzine.

Prebacivanje fileova je išlo munjevito pošto sam koristio eksterni SSD, ali ovako u radu gdje baš treba CPU se sve lagano vuklo. Tipa, otvorio sam Word i čekao 4-5 sekundi dok se nije pokrenuo. Safari je radio nešto brže, ali opet učitavanje malo kompleksnijih stranica je išlo sporije.

Baterija mi se činila extra, otprilike 5% je padala po satu, samo što pokazivač nije bio baš precizan, jako dugo je stajao na 100% i onda sve brže padao.

Sve u svemu, nisam nešto posebno oduševljen, kao da je CPU limitiran zbog pasivnog hlađenja. Pričekat ću novi MBP od 14", trebalo bi biti bolje.
Avatar
Postovi: 229
Postovi: 229
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Nisam, ali znam da su ljudi znali imati problema sa sporim otvaranjem stvari uoči problema s Gatekeeperom, pa bih ti savjetovao da gledaš u Activity Monitoru što se događa - da vidiš je li do procesora ili nije.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Baci oko ovdje, možda pomogne ili se barem prepoznaš u problemu.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 659 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
iweb je napisao/la:Nisam, ali znam da su ljudi znali imati problema sa sporim otvaranjem stvari uoči problema s Gatekeeperom, pa bih ti savjetovao da gledaš u Activity Monitoru što se događa - da vidiš je li do procesora ili nije.


Hoću sljedeći puta kada dođem do nekog M1, a trebalo bi biti u neko dogledno vrijeme opet.

bertone je napisao/la:Baci oko ovdje, možda pomogne ili se barem prepoznaš u problemu.


Ne otvara mi link. :(
Avatar
Postovi: 229
Postovi: 229
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
domy_os je napisao/la:
Ne otvara mi link. :(

Eto ga, imaš problema s netom :)

Gotovo sigurno te to Gatekeeper zezao :/
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
domy_os je napisao/la:Ne otvara mi link. :(


Hmm... aj probaj onda samo http://www.jabucnjak.hr pa na desnoj strani stranice pod "novo na jabučnjaku baci" oko na zadnji post (ako ne pobjegne u međuvremenu, ako pobjegne naslov posta ti je "Usporeni MacBook Pro 13" M1" pa ga potraži ručno.

Usput, imaš i ovdje temu: https://discussions.apple.com/thread/252124336?page=1
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 659 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
domy_os je napisao/la:Ne otvara mi link. :(


Hmm... aj probaj onda samo http://www.jabucnjak.hr pa na desnoj strani stranice pod "novo na jabučnjaku baci" oko na zadnji post (ako ne pobjegne u međuvremenu, ako pobjegne naslov posta ti je "Usporeni MacBook Pro 13" M1" pa ga potraži ručno.

Usput, imaš i ovdje temu: https://discussions.apple.com/thread/252124336?page=1


Posta nema nigdje na početnoj, ali nema veze, našao sam preko searcha, samo tamo ne vidim ništa pametno što iweb već nije predložio. Ništa, za sljedeći puta ću se pripremiti.
Avatar
Postovi: 229
Postovi: 229
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Eto, bio sam danas se zatekao na Cvjetnom, pa sam otišao u Store. Primarno zato što si moram kupiti novu masku za mobitel, pa rekoh da pogledam tamo (jer mi se ne čeka mnogo da dođu od nekud), pa su mi upale u oči ove preseravajuće pristupačne cijene:

slika
(https://store.com.hr/proizvodi/apple-ip ... s%5B%5D=84)

Ovo je i po Appleovim cijenama skupo - $129 je previše za ovo, ali nevjerojatno mi je da se i za maskice cijena vani množi s 1.68.

(Pazi, ova maskica je $49 (~307 kuna) od Applea, 525 kuna kod nas! Pa tko će to kupiti života ti pface https://www.apple.com/shop/product/MHLL ... th-magsafe / https://store.com.hr/proizvodi/apple-ip ... th-magsafe)

Poigrao sam se i s M1 Airom, čija je cijena nekim čudom pomnožena sa samo 1.48, i stvarno mi se činio brz tamo. Safari se otvorio instantno, kao i svaka aplikaciju sam probao na njemu (Safari, Apple Maps, . Spotlight isto leti (makar je i prije stvarno bio brz), a kamera je manje užasna nego dosad. Dala bi se i solidnom nazvati da ne stoji da imaju neke od ponajboljih kamera u mobitelima, istu arhitekturu u računalu i da su stvarno mogli staviti izvrsnu kameru u laptope. Ali nisu, jer ne bi ljudi imali što gledati najesen inače i nadati se, čini mi se. Ipak, generalno, stvarno je brz laptop i čini mi se da je dobar izbor za jako puno ljudi - osobito one koji rade relativno ozbiljan posao na računalu, a opet se ne bave nečim užasno hardverski zahtjevnim.

S druge strane, i posve znajući da zvučim kao neki djed kad kažem ajme Macovi prije su bili bolji, ali ovo Appleovo guranje tankoće je stvarno donijelo kudikamo lošiju tipkovnicu i touchpad. Nisu one užasne tipke, bolje su nego prije par generacija, ali još uvijek nije ni blizu tipkovnici na starijim Macovima na kojima se nije brinulo da su tipke predebele lol - barem meni osobno za moj stil tipkanja, barem koliko sam uspio isprobati. Touchpad je stvarno bio divan, ne znam zašto se morao stavljati Haptic Engine da to bude tanje umjesto da zapravo osjetiš kad ga pritisneš da ulazi. Nije ni ovaj loš, da se razumijemo, samo mi je glupa ta promjena, kao i generalni smjer u kojem su ošli Macovi u industrijskom dizajnu :(
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 14 gostiju.