Sada je: 16 tra 2024, 05:25.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

shrike je napisao/la:
To si u pravu, intel se ujebao sa tim bugivima i to opako, iako kako sam radio u bare metal hostingu... više puta sam se pitao da to nije bilo namjerno da povećaju prodaju. Na drugu stranu, dokazano je da Apple sa sw update namjerno uspori svoj hw. Možda nije što je Apple uradio, ali da je u njihovom stilu - je.


Za odgovor zašto je Appleov M1 procesor (a je Appleov dizajn jer su se prve naznake razvoja i smjera u kojem su krenuli mogle vidjeti još 2013. godine kad su izdali A7) brži od Intela treba gledati malo šire.

Prvo, M1 nije CPU, odnosno nije samo CPU. To je SoC i zato svaki M1 "procesor" u sebi zapravo sadržava CPU, GPU, RAM, ulazno-izlazne kontrolere i sve drugo što je kod klasičnog računala rastavljeno na komponente. Prednost toga je brža komunikacija između različitih funkcija koje procesor mora obaviti, a negativna što nema nadogradnje pojedine komponente tako da što si kupio, kupio si.

Drugo, kod M1 (i novog OS-a) se treba uzeti u obzir da skupovi instrukcija koje se obrađuju u procesoru rade po RISC protokolu, dok Intel i AMD rade po CISC protokolu. Ti vjerojatno znaš o čemu pričam, ali za one koji ne znaju probati ću jednostavno objasniti, a za više informacija se lako izgoogla RISC vs CISC.
Maksimalno pojednostavljeno, prednost RISC-a je bitno manji overhead unutar samog CPU-a. U praksi to znači da što ima manje smeća, to se brže izvršava kôd.
I da, prednost ARM bazirane arhitekture u odnosu na x86 je veći broj raspoloživih registara zbog čega se smanjuje potreba za prebacivanjem podataka što posredno opet donosi brže izvršavanje kôda pa kad sve staviš na hrpu imaš da uz ciljano pisani i optimizirani OS za određeni hardver, dobiješ razliku kakvu danas ima Apple M1 vs Intel.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
anetlu je napisao/la:Što vi kažete na optužbe da je Apple namjerno usporavao i ograničavao Intel procesore u Mac-ovima zadnje dvije-tri generacije, možda su se pripremali na ovaj skok u performansama M1?

Eh, jednim dijelom je ovo istina, ali ima nekih nuansi tu zbog kojih ne bih rekao da je to baš namjerno napravljeno s ciljem da se M1 čini performantnijim nego što jest (pogotovo s obzirom na činjenicu da će već iduće generacije vjerojatno biti kudikamo bolje od M1).

Intelovi procesori u Appleovim prijenosnicima su imali jako čudne termalne performanse zbog toga kako je hlađenje funkcioniralo na njima (i Appleove želje da se ventilatori ne čuju), što bi značilo da relativno lagano možeš doći do thermal throttlinga. Je li to namjerno usporavanje Intelovih procesora? Ne bih rekao: bili su jako performantni dok se ne bi zagrijali previše :) Je li to dvojben dizajn računala? Svakako.

Dakle, mislim da razlozi zašto su neki Intel procesori bili sporiji u Macovima u zadnjim generacijama bili isključivo zbog toga što su tako bila dizajnirana računala, ne zbog toga da bi se M1 činio boljim nego što je: i u usporedbi s ostalim Intel i AMD procesorima je jako dobar, čak ih s Rosettom u nekim situacijama pobijedi: https://www.phoronix.com/scan.php?page= ... c-m1&num=2

bertone je napisao/la:Drugo, kod M1 (i novog OS-a) se treba uzeti u obzir da skupovi instrukcija koje se obrađuju u procesoru rade po RISC protokolu, dok Intel i AMD rade po CISC protokolu. Ti vjerojatno znaš o čemu pričam, ali za one koji ne znaju probati ću jednostavno objasniti, a za više informacija se lako izgoogla RISC vs CISC.
Maksimalno pojednostavljeno, prednost RISC-a je bitno manji overhead unutar samog CPU-a. U praksi to znači da što ima manje smeća, to se brže izvršava kôd.

Ovo je baš pojednostavljeno :) Tehnički, RISC i CISC nisu protokoli nego arhitekture računala. Ideja iza RISC-a je kroz specijalizirane, visokooptimizirane instrukcije dobiti to da imaš jako mal broj ciklusa potreban za svaku instrukciju, dok ih na CISC-u za određene instrukcije ima više. No, budući da se o ovom predaju kolegiji, stvarno bi si ljudi trebali izguglati to :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Hvala puno na detaljnim odgovorima :thmbs-up
Danas sam naučio nešto novo :)
anetlu
anetlu
iweb je napisao/la:Intelovi procesori u Appleovim prijenosnicima su imali jako čudne termalne performanse zbog toga kako je hlađenje funkcioniralo na njima (i Appleove želje da se ventilatori ne čuju), što bi značilo da relativno lagano možeš doći do thermal throttlinga. Je li to namjerno usporavanje Intelovih procesora? Ne bih rekao: bili su jako performantni dok se ne bi zagrijali previše :) Je li to dvojben dizajn računala? Svakako.

Dakle, mislim da razlozi zašto su neki Intel procesori bili sporiji u Macovima u zadnjim generacijama bili isključivo zbog toga što su tako bila dizajnirana računala, ne zbog toga da bi se M1 činio boljim nego što je: i u usporedbi s ostalim Intel i AMD procesorima je jako dobar, čak ih s Rosettom u nekim situacijama pobijedi: https://www.phoronix.com/scan.php?page= ... c-m1&num=2


Tu se potpuno slažem s tobom, vidio sam otvoren zadnji MBA i hlađenje je dizajnirano na način da je na CPU-u pasivni hladnjak dok je ventilator odmaknut u stranu i hlađenje bi trebalo ići putem zračnog tunela od ventilatora do pasivnog hladnjaka, što baš i nije bilo učinkovito kako su zamislili (iako mislim da kada radili zadnji (sad predzadnji) MBA, da su na umu već imali M1 SoC).


iweb je napisao/la:
Ovo je baš pojednostavljeno :) Tehnički, RISC i CISC nisu protokoli nego arhitekture računala. Ideja iza RISC-a je kroz specijalizirane, visokooptimizirane instrukcije dobiti to da imaš jako mal broj ciklusa potreban za svaku instrukciju, dok ih na CISC-u za određene instrukcije ima više. No, budući da se o ovom predaju kolegiji, stvarno bi si ljudi trebali izguglati to :)


E to je riječ koja mi je sinoć nedostajala = arhitektura :thmb-up

EDIT:
Naletio maloprije na članak koji na jednostavan i pitak način pojašnjava kako radi hardver i zašto je M1 brz, pa kome se da evo link.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Prvo sam htio staviti pod Hardwer, ali pošto se radi o jabuci, ipak sam stavio ovdje. Mac mini 2011 fino nativno vrti Mint kao jedini OS.
Privitak/ci
Slika.png
(105.8 KiB) Nije preuzeto niti jednom.
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
Pa ide to bez problema, evo jedna moja malo starija kad sam imao Ubuntu na MBP 15" :-D

slika
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ha, ja čitao po raznim forumima, uglavnom američkim, kako imaju problema kod instalacije linuxa na mac hardweraj. Je, uglavnom zeza Wifi a ostalo nešto manje. Meni je trebalo osposobiti Bcm4331 Broadcom, a ostalo radi odmah. Manjaro mi neće osposobiti Wifi, dok je Mint povukao drajvere nakon instalacije. Ostalo nisam probao, pa ću vidjeti ako bu mi se dalo zezati, ili samo ostanem na Mintu. :thmb-up
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
Da, WiFi ne radi OOTB, ali se da osposobiti.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Kako radi baterija na tome?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Nisam testirao, išao sam staviti Linux na da ga trajno koristim na MBP nego da si dokažem da to mogu :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.