Sada je: 28 ožu 2024, 09:03.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

iweb je napisao/la:Nažalost, i imajući te sve stvari na umu, drago mi je da se to razvija.

Ne, meni nije drago.

iweb je napisao/la:Krave su jedan od većih izvora stakleničkih plinova, a u svakom slučaju mi je draže da ne bude stočara nego da ne bude ljudi.

Ti pričaš o masovnom uzgoju goveda. A ja sam mislio na nekoliko krava u svakom seoskom domaćinstvu. Sjećam se 70-ih, kada je to bilo tako. I tada nije još bila atmosfera ugrožena, a jeli smo domaću govedinu. Nije bilo ni trgovačkih lanaca, ni uvoza smeća. Gotovo svako seosko domaćinstvo imalo je dovoljno za sebe i za rodbinu u gradu.

iweb je napisao/la:Mesna industrija je također ogromni zagađivač i ne bismo ga trebali ignorirati. Ne bismo ni naftnu industriju ni svaku drugu, da se razumijemo, ali vrijeme za sve poteze u vezi globalnog zatopljenja je jučer i nemamo više puno izbora. Moramo početi nešto raditi po tom pitanju.

Da, slažem se, ali ta masovna proizvodnja nije nužno potrebna.

domy_os je napisao/la: Jesi li kad probao domaći paradajz od domaćeg sjemena, ne iz apoteke? Ili probao domaću kokoš? Pa to nema veze s onim što nude u trgovinama, kao da je drugi proizvod, a o korisnim sastojcima da ne pričam. Znači, već usporedba domaće vs. GMO iz trgovine je ogromna, a gdje s labom. Ne, hvala.

:thmbs-up upravo sam to htio reći.

...i da, slobodno ovo sve preselite u čavrljanje.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vl@do je napisao/la:Ti pričaš o masovnom uzgoju goveda. A ja sam mislio na nekoliko krava u svakom seoskom domaćinstvu. Sjećam se 70-ih, kada je to bilo tako. I tada nije još bila atmosfera ugrožena, a jeli smo domaću govedinu. Nije bilo ni trgovačkih lanaca, ni uvoza smeća. Gotovo svako seosko domaćinstvo imalo je dovoljno za sebe i za rodbinu u gradu.

Pa ne kažem ja da bih zabranio krave, i govorim o masovnoj industriji - okej mi je jedna krava po kući :) Jednako kao što se govori o masovnoj industriji u proizvodnji ovakvog mesa, pa nećeš to u kućnoj radinosti.

domy_os je napisao/la:Jesi li kad probao domaći paradajz od domaćeg sjemena, ne iz apoteke? Ili probao domaću kokoš? Pa to nema veze s onim što nude u trgovinama, kao da je drugi proizvod, a o korisnim sastojcima da ne pričam. Znači, već usporedba domaće vs. GMO iz trgovine je ogromna, a gdje s labom. Ne, hvala.


Jesam, imam svoga :)

domy_os je napisao/la:Veće gluposti odavno nisam pročitao, tako je to kad se Gretti i sličnima daje medijski prostor, a nisu svjesni koliko sami rade štete, samim tim što pričaju. Omjer krava i ljudi je jako mali, i u padu je nažalost, slično je i vani, ali ne, problem je prdež. :lulz Želiš reći i da nas ima previše na zemlji i da CO2 abnormalno raste?


Da. :zvizdi

Što se tiče seljenja u čavrljanje, obojica kojoj smeta imate alate za to :bleh Ja mogu krepat od offtopica.
slika
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
To je ta medijska propaganda i samoprozvani stručnjaci, a od njihovog prdeža kroz usta se ne čuju pravi stručnjaci. :bravo Svaka laž izrečena 1000 puta prelazi u istinu, pokazalo se nebrojeno puta kroz povijest. :kava Nema veze, tko je shvatio, shvatio je, tko nije, ni ne mora. Mogao bih napisati knjigu o svemu tome, i jedna osviještena osoba bi za mene bila uspjeh, ali trenutno nemam vremena, učim Linux i kuham. :-D
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Vl@do je napisao/la:Ode ovaj svijet u 3PM
https://www.agroklub.com/poljoprivredne ... 022/56875/
Što mislite o ovome? Svi argumenti koje slušam su na mjestu, ali zanemaruju se druge stvari koje će izumrijeti. Nema više kolinja, nema poljoprivrednika, nema stočara, ničeg više neće biti na ovoj kugli. Ostat će samo menađeri i velike korporacije, a velika većina nas neka krepa.
Sa biljkama smo već pri kraju, sa vodom također. Slijedi stoka koje i onako više nema na seoskim gospodarstvima. Gradovi su uništili selo, a nisu svjesni da tako i sebe uništavaju.

Eh Vlado stvarno teška tema i tužna. Ali argumenti mi djeluju uvijek crno bijeli općenito po internetu, neka opće prihvaćena priča da zato što jedemo meso, 90% zasađenih žitarica ide za prehranu životinja za klanje. Također enormna količina vode se troši. I metan kao izmet tih životinja također stvara problem. Krče se šume radi sadnje usjeva za prehranu stoke, isušuju rijeke radi navodnjavanja tih usjeva.

E sad zar se ne može pronaći neka zlatna sredina, neka održiva razina proizvodnje industrijskog mesa! Zašto uvijek crno bijeli pogled, kao što je u ovom slučaju ili vegani ili globalno zatopljenje.
Uvijek se divim drvnoj industriji u RH, imamo strategiju razvoja (nažalost moguće da imamo strategiju samo za ovu industriju) , režemo održivu količinu trupaca iz šuma i racionalno te trupce raspoređujemo tvornicama drvne industrije. (Možda usporedba drva i hrane nije najbolji primjer ali je primjer).
Zar se ne može u SAD-u ili nekoj drugoj velikoj državi /zagađivaču napraviti nešto slično i uvesti reda za mesnu industriju. Smanjiti količine žitarica u prehrani živine i uvesti nekim postotkom pravu hranu životinjama za klanje, kao što je djetelina, trava za ispašu.
Tako bi smanjili pritisak neodržive sadnje žitarica i pri tome smanjili pretvaranje zemlje u pustinju.

Da bilo bi skuplje meso ali održivo, i zato na kraju jeftinije. Hebi ga to je blago /resurs i tako se treba i ponašati prema tome.
Također bi smo tada morali racionalnije konzumirati meso (ja sam za, i napisano je globalna slika, ne za malu državicu).
Također da se pita menadžere u drvnoj industriji isjekli bi oni i više šuma nego što rastu. Naravno da bi tako bili uspješniji i cjenjeniji menadžeri, više bi ljudi imalo posao, dionice drvne industrije bi skočile. Ali sreća imamo zakone koji im to ne dozvoljavaju zato što bi šume brzo nestale.
Slične restrikcije za mesnu industriju su neophodne u državama sa najvećom mesnom industrijom.
Samo što je to nemoguća misija. Kako ljude natjerati da smanje hot dogove i hamburgere. Kako farmerima objasniti da ne sade i ne špricaju otrovom toliko zemlje. Lakše je izmišljati ovakve nebuloze meso iz laboratorija, gmo svinje https://m.vidi.hr/index.php/zdravlje/od ... enjeringom

A za kulinje se nadam da će biti u nekom postotku i dalje prisutno na selima. Za sada mlađe generacije, dečki kasne dvadesete bez problema obave svinjokolju i naprave sve delikatese. Hoću reći znanje je prenešeno. Također vidno se manje drži živine po kućama ali veseli što za sada dosta ljudi, pa i mladih, drži svinje, piliće i bikove za tradicionalnu kolinarsku proizvodnju. Proizvode kulenje, kobasice... i od toga zarađuju za život.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
@Vlado možda nije sve tako sivo:
Odlomak iz jednog glasila, a ne želim ih reklamirati:
" Na zagrebačkom Laništu otvoren je Odojak to go, novi lokal specijaliziran za velike pečene komade mesa, odojke i janjetinu s ražnja i teletinu ispod peke, koje prodaju na komade. Odojak to go je obiteljska trgovina koja radi s domaćim mesom iz okolice Križevaca, otvoreni su od 10 do 20 sati svaki dan i prodaju rezove već od 200 grama.


Ovaj dobro pogođen format mogao bi se proširiti gradom kao što su se svojedobno proširili burgeri i sushi, jer sočno pečeno meso s ražnja dosad smo izvan restorana viđali samo povremeno na food festivalima i uvijek je stvaralo redove pred kućicama. "
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Već vidim Luku Omana i društvo kako u kavezima prosvjeduju na Laništu :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Nemam ništa protiv vegana, vegetarijanaca i ostalih nemesoždera. ...ali, čovjek je svežder pa se trako i treba odnositi prema hrani. Mislim da je pravilna prehrana, umjerena prehrana svega, ali baš svega. Bitno je ne pretjerivati u ničemu, pa tako i u pojedinoj vrsti hrane. Ista stvar je i sa alkoholom. Svakako treba nastojati poštivati onu piramidu zdrave prehrane, ali ne isključiti ni jednu namirnicu.
Ova tema ne bi imala smisla da nema kotlovine, kotlića, roštilja.... :lulz
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vl@do je napisao/la:Ova tema ne bi imala smisla da nema kotlovine, kotlića, roštilja.... :lulz


:thmb-up .Tako je Vl@do :-D .

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
slika
Otkrio sam pekač kruha (toplu vodu). :lulz Sada experimentiram sa raznim receptima, kao nekada sa distrama. Zadnjih par dana budim se uz miris toplog kruha.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Točno znam kako ti je :hihi
Vrijedi svake kune a ironija je što na kraju ispadne puno jeftiniji i ukusniji od kupovnog (gumenog) kruha.
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.