Sada je: 28 ožu 2024, 14:32.
Prijedlozi, komentari, kritike i sl. vezano uz portal.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Katrin je napisao/la:Upravo sam se danas registrirala na LZS a par godina pratim sta pisete. Iz tog materijala covjek moze jako puno naucit i stvarno sa svojim nacinom ste mnogima pomogli.

@Katrin dobrodošla :bok

Katrin je napisao/la:Imam pitanje, postoji li neki linux program koji se moze online instalirati a ne sa DVD?

... a na pitanje će ti vjerojatno brzo odgovoriti ARCHeri :zvizdi :-D

Katrin je napisao/la:Da li je Debian bolji od Ubuntu?

To je retoričko pitanje ili...

Katrin je napisao/la:Da li je Cyborg Hawk tako dobar kako pisu o njemu?

Ne, bolji je Gentoo ;)

Katrin je napisao/la:Forum treba osvjeziti sa drugi linuxima. Kad ukucam u google pitanje, odmah mi izbaci vase
tekstove.

U pravi si... trebalo bi.

Katrin je napisao/la:Ne zaustavljajte se samo prosirite na sve linuxe pitanja i odgovore. Postanite prvi i vodeci za linux. To neka bude cilj pa kad imate cilj tad sve ide kako treba. Odlicni ste.

Cilj je pomoći novim korisnicima kad negdje zapnu, koji smo na google tražilici ili nekoj listi nije bitno.

Katrin je napisao/la:Sto se tice fb nije to tako aktivno kao kad se ukuca u trazilicu.

Što je to fb :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
Katrin je napisao/la:Sto se tice fb nije to tako aktivno kao kad se ukuca u trazilicu.

Što je to fb :-D

FrameBuffer?
FeedBack?
251 decimalno?
:hihi
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Katrin je napisao/la:Upravo sam se danas registrirala na LZS a par godina pratim sta pisete. Iz tog materijala covjek moze jako puno naucit i stvarno sa svojim nacinom ste mnogima pomogli.
Imam pitanje, postoji li neki linux program koji se moze online instalirati a ne sa DVD?
Da li je Debian bolji od Ubuntu? Da li je Cyborg Hawk tako dobar kako pisu o njemu?
Forum treba osvjeziti sa drugi linuxima. Kad ukucam u google pitanje, odmah mi izbaci vase
tekstove.
Ne zaustavljajte se samo prosirite na sve linuxe pitanja i odgovore. Postanite prvi i vodeci za linux. To neka bude cilj pa kad imate cilj tad sve ide kako treba. Odlicni ste.

Sto se tice fb nije to tako aktivno kao kad se ukuca u trazilicu.


Ne postoje Linuxi, postoje samo različite distribucije, Linux je kernel strogo gledano, ali šire se može uzimati kao naziv za cijeli Linux operativni sustav, Debian, Fedora i Ubuntu su svi Linux, ali nisu "Linuxi" nego su različite distribucije. Koja je distribucija bolja od druge ovisi o nizu faktora, a najviše o osobnom ukusu, potrebama i hardveru na kojem se koristi. Sve one mogu odraditi manje više isti posao iako su neke jače u nekim područjima od nekih drugih.

Programi se na Linuxu ne instaliraju sa DVDa već odavno nego iz online repositoryja određene distribucije, ono čega nema u online repositoryjima se skida kao deb/rpm paket ili u novije vrijeme kao flatpak ili snap paket. Kada skidaš Google Chrome i Viber na primjer odeš na njihovu stranicu i skineš deb ili rpm paket kojega onda instaliraš. Postoje službene i neslužbene verzije određenih programa ovisno o distribuciji, na primjer Google Chrome i Viber postoje kao službeni deb i rpm paketi za Debian/Ubuntu i Fedoru/OpenSuse, pod službeni mislim da ih izrađuje i distribuira Google odnosno Viber, neke distribucije koje imaju pakete koji nisu deb i rpm, na primjer Arch Linux i njegovi derivati kao Antergos, Manjaro i slični, oni imaju te spomenute programe kao neslužbene pakete u AUR repositoryju, u prijevodu njihovi korisnici prepakiraju službeni deb paket u format kompatibilan sa Arch Linuxom. Mala mana ovakvih pristupa je što se programi sporije updateaju u odnosu na korištenje službenih deb i rpm paketa koji se updateaju odmah iz službenih repositoryja i što ponekad bude errora u takvim buildovima. Flatpak i snap paketi su univerzalni i rade na svim distribucijama (ili skoro svim), ali još nisu toliko rašireni iako postoji nekoliko popularnih programa kao Skype koji su dobili svoj službeni snap paket.

Najbolje ti je isprobati nekoliko i vidjeti koja ti najviše odgovara pa se uči dalje na toj distribuciji, većina stvari je ionako univerzalna pa što si naučila na jednoj distribuciji je uglavnom primjenjivo i na drugu, na primjer komande mnoge u konzoli ili ako koriste isti paketni manager kao što je to slučaj sa aptom za Debian i Ubuntu.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Vl@do i ja najviše vodimo FB stranicu, no nijedan nemamo previše vremena za to. Volonteri smo i žao nam je zbog toga što je stranica relativno zapostavljena, ali što je - tu je.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
LZS dijeli sudbinu ostalih sličnih portala i nema tu puno filozofije niti iznimaka.

Informatičke tehnologije i industrija su imale svoj populistički uzlet i popularnost, no ta era je polako iza nas. Nemislim pritom na tehnološki razvoj koji će se nesumnjivo nastaviti i svojim razvojem doprinositi i drugim branšama, već mislim na onu široku popularnost i opću zainteresirannost za informatičke tehnologije koja je svojevremeno bila vrlo izražena.

I na drugim it portalima se daleko više priča i debatira o autima, sportu, radu u inozemstvu, hrt pretplati...a izvorne teme su sve manje u fokusu šire publike.

LZS je iz mog kuta uvjek bio pozitivno doživljen, neovisno o povremenim neslaganjima sa nekim ovdasnjim forumasima, ali neke promjene i vise aktivizma nebi škodilo....

..
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:LZS dijeli sudbinu ostalih sličnih portala i nema tu puno filozofije niti iznimaka.

Informatičke tehnologije i industrija su imale svoj populistički uzlet i popularnost, no ta era je polako iza nas. Nemislim pritom na tehnološki razvoj koji će se nesumnjivo nastaviti i svojim razvojem doprinositi i drugim branšama, već mislim na onu široku popularnost i opću zainteresirannost za informatičke tehnologije koja je svojevremeno bila vrlo izražena.

I na drugim it portalima se daleko više priča i debatira o autima, sportu, radu u inozemstvu, hrt pretplati...a izvorne teme su sve manje u fokusu šire publike.

LZS je iz mog kuta uvjek bio pozitivno doživljen, neovisno o povremenim neslaganjima sa nekim ovdasnjim forumasima, ali neke promjene i vise aktivizma nebi škodilo....

..


Stvar je u tome što sve manje i manje portali ovog tipa imaju smisla, tj. kada su nastajali problematika je bila puno veća (se sjeća tko automatixa za ubuntu i koliko je pomagao?). LZS bi trebao, ako opet kani na put slave, promijeniti svrhu i što je najbitnije dobiti novu mladu generaciju koja će to provesti jer mi stari prdonje imam drugih pizdarija za raditi. Recimo tražiti coca cole od > 2L.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Nisam nova i dugi niz godina koristim Open Suse, Mint i Ubuntu. Presla bih na nesto drugo sto ima puno vise alata. Inace prezadovoljna sam sa Linuxom. Nema greske. Cyborg Hawk ima preko 700 alata i zato sam postavila pitanje da li netko ima iskustva i da li je tako dobar kako pisu o njemu.
Postovi: 2
Postovi: 2
Pridružen/a: 14 tra 2018, 19:44
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Z
OS: linux-dom
Katrin je napisao/la:Nisam nova i dugi niz godina koristim Open Suse, Mint i Ubuntu. Presla bih na nesto drugo sto ima puno vise alata. Inace prezadovoljna sam sa Linuxom. Nema greske. Cyborg Hawk ima preko 700 alata i zato sam postavila pitanje da li netko ima iskustva i da li je tako dobar kako pisu o njemu.

Alata za pentesting, jer to je pentesting distra poput Kalija. U svaki se linux mogu ti alati instalirati, samo u takvima dolaze već predinstalirani.
Takve distre se uglavnom i koriste ili live s USB-a ili preko virtualne mašine (live ili instaliran), tako da te ništa ne smeta skinuti ISO Cyborga i probati kako radi. BTW, kako vidim, zadnja verzija je iz 2016. pa je moguće da se više ne održava.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Zadnja distribucija (za te "testne" namjene :zvizdi ) sa kojom sam se (davno) malo više igrao je bio Xiaopan OS Beini, super distribucija teška punih 67 MB (da, megabajata) tako da mi 1,4 GB Cyborg Hawka čini previše za usko specijaliziranu distribuciju/alat, ali da im je web stranica eye candy to je istina ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Katrin je napisao/la:Nisam nova i dugi niz godina koristim Open Suse, Mint i Ubuntu. Presla bih na nesto drugo sto ima puno vise alata. Inace prezadovoljna sam sa Linuxom. Nema greske. Cyborg Hawk ima preko 700 alata i zato sam postavila pitanje da li netko ima iskustva i da li je tako dobar kako pisu o njemu.


Kao što ti je jurastublic napisao, ti alati su samo predinstalirani na određene distribucije, mogu se instalirati na bilo koju distribuciju i nema potrebe za prelazak na neku novu distribuciju ako postojeća ili postojeće ti dobro rade. Cyborg Hawk je derivat Ubuntua što pogotovo znači da svi alati na njemu se mogu instalirati i na Ubuntu to jest Mint koji je također derivat Ubuntua. Vidim da se prodaju i članstva u "Elite Club" :hihi Bitno da im stranica nema ni https.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.