Sada je: 29 ožu 2024, 07:29.
Prijedlozi, komentari, kritike i sl. vezano uz portal.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Protekle su približno tri godine otkako sam registrirani korisnik ovog portala. Ostvario sam svoj osnovni cilj, najavljen još tada prilikom registracije. Skrasio sam se sa željenom distrom i polako se aktiviram na nekim drugim portalima, čvršće vezanima uz Debian i radna okruženja koja preferiram, ali s kudikamo manje raspoloženim stručnjacima za pomoć i savjet.

Recimo, dok sam tražio odgovore na pitanja kako osposobiti privremeno blokirani printer mogao sam pročitati tvrdnju jednog stručnjaka da uopće nema printer i da mu nije ni potreban. Možda ja trenutno nemam auto, niti mi je potreban, no da nekome krepa na putu dok prolazim, svejedno bih mu pokušao pomoći ako bi me zamolio (ili bih prošao bez usputne primjedbe 'kome uopće treba auto?').

Njih zbog toga neću kuditi, ljudi drukčije žive i drukčije razmišljaju. Ipak, baš zato želim konkretno pohvaliti LZS. Razlog zašto se javljam su tvrdnje pojedinih korisnika (Max nedavno, kao i komentar uz Visionov članak na naslovnici o Magei, koji 26. lipnja potpisuje Codegun) da je premalo novih tekstova/sadržaja na LZS-u. Smatram da takvi prigovori ne stoje.

Činjenica je da mi nedostaju stručni tekstovi i rasprave koje su na ovim stranicama ranije pisali Lutherus (o konzoli i o Gentoou), Drone (osobito o LFS-u) i GlasKoncilla (Debian). Nadalje, mislim da su sjajne priloge davali Vl@do (doslovno kako živjeti GNU/Linux) i Calisto (bogato dokumentirane i iscrpno pisane recenzije novih izdanja raznih distri, na koje je upozoravao i Distrowatch). Cooleech je zadužio mnoge iz Arch svijeta svojom skriptom za instalaciju (kao što je nekoć rješavao probleme manje spretnih korisnika uz Ubuntu), Grof, Stefan i Fugu vjerojatno su pridobili mnoge među nama za razmjerno rijetko zastupljen OpenSuSe, Shicy je uz aktivnosti u matičnoj udruzi SOK nalazio vremena i želje da podijeli svoje znanje i na ovim stranicama, a Abzeenth i Nicky su, uz izazove administriranja, lektoriranja i kreativnog rada s majicama, koristile također dosta prilika za pisanje i pomoć. Shrike, Bertone i Suko, veliko administratorsko trojstvo, riješili su mnoštvo problema i često su pisali zanimljivo (barem onoliko koliko sam ja mogao razumjeti...).

Naravno da priča ne staje samo s ovim imenima. Rado bih uvijek pogledao što piše duhovita Mist, koja su iskustva pasioniranog čitača Dupina, kako se Trzalica veseli Manjaru, kako JuraStublic (s pretpotopskim Mintom u potpisu...) slaže hardver i rješava zakučasta softverska pitanja, a Zole leti s jedne distre na drugu. Među razmjerno novim snagama sad se ističe Vision, čiji članci stižu i na naslovnicu, dok vjerujem da KK može još puno dati, posebno uz Gentoo.

Sve te ljude povezuje volonterski rad, odanost jednom projektu koji utječe na široki krug korisnika i privlači ih, od potpunih početnika do priznatih znalaca kakav je Dedoimedo. No, osnovno je da tu profesionalaca ove vrste nema: ne sumnjam da nitko nije plaćen da bi ovo vodio (a ovu tvrdnju su neki osporavali, pa je zato više puta ponavljana u raznim raspravama).

Najčešće ako 'nema love, nema ni muzike' i zato ne treba prigovarati što članci na naslovnicu stižu možda sporije nego prije, ili što se rjeđe pomaže kod pojedinih problema (eto, Jura je nedavno mene izdvojio kao jedinoga koji sam se odazvao s nekakvim odgovorom na upit o podešavanju Epson printera, ali ako šuti sam korisnik koji je postavio pitanje, čemu bi se drugi javljali s ponuđenim rješenjima? Možda je čovjek uspio naći što mu treba).

Uglavnom, neka nitko ne bude nezadovoljan što je aktivnost portala malo manja nego prije. Osobno me šutnja potiče da kopam drugdje i otkrivam informacije na drugim mjestima, na portalima koje često vode profesionalno angažirane osobe, ili neposredno zainteresirane za pojedini sadržaj (kao što su razvijatelji distri, recimo; razumijem zašto je njima stalo da se uočeni problemi riješe što prije). Ionako mi je ovo samo stanica na putu.

Taj put još je dalek i težak, no s vama sam ovdje predahnuo, uvelike se opremio potrebnim zalihama i jašem dalje... na tuđim grbačama (razvijatelja!). Važno da je rudarski pijuk dovoljno čvrst.
Zadnja izmjena: rudar; 07 srp 2015, 17:30; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Sutnja nije samo tu, nego i drugdje na internetu (ne znam kako je na "drustvenim" mrezama) i sve vise u stvarnom zivotu, a mozda je bolja sutnja nego hrpa gluposti.

Ja sam prije tri godine ponovno poceo s GNU/Linuxom, ali ozbiljnije nego prosle puteve i s drukcijom namjernom, tj. htio sam se opustiti ucenjem. Nisam imao pojma o nicemu, pa malo po malo i... Da mogu ponovno, ucio bih ga na drukciji nacin, ali onda ne bih znao neke druge detalje da ih nisam prosao. Djelomicno sam i razocaran, ali nije vazno. Mozda bih i ja trebao nesto pametnije napisati.
Postovi: 458
Postovi: 458
Pridružen/a: 19 stu 2012, 19:21
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Jako lijep post. :thmb-up Uvijek je dobro vidjeti da postoje korisnici koji razumiju izazove i teškoće održavanja portala i foruma, i ne osuđuju naš mali tim zato što povremeno uzmemo "predah", bilo to planirano ili ne.

Apsolutno se slažem i s ovim što je Staromodan napisao - bolje šutnja nego hrpa gluposti. Mogli bismo mi "na silu" izbacivati prijevode vijesti o svemu i svačemu što se tiče Linuxa samo da ostanemo "u trendu", ali to nema mnogo smisla jer nije baš kreativno, a ni posebno korisno jer iste vijesti postoje na hrpi drugih portala, i samo bismo "prebacivali" sadržaj s jednog mjesta na drugo.

Osobno preferiram originalan sadržaj poput recenzija i članaka u rubrici "Moj pogled", jer daju puno bolji uvid u konkretne probleme s kojima se korisnik može susresti pri korištenju distribucija ili aplikacija, a i zabavnije su za čitati - i meni, ispravljati - od suhoparnih vijesti već prežvakanih na drugim mjestima. Vijesti ionako komentiramo na forumu kad se pojave, i te su diskusije (kad ih ima) mnogo dinamičnije od onih u komentarima ispod članaka, a jednostavnije je i sudjelovati u njima.

Kakogod, ne mislim da se itko treba zabrinjavati zbog toga što možda trenutno nema mnogo aktivnosti ili novih članaka na portalu. Nije ovo prvi put da se dogodila takva pauza. Napunit će se baterije i krenut ćemo dalje. Osim toga, koliko znam, par jako zanimljivih tekstova je u pripremi, samo treba nešto vremena da budu zgotovljeni. Ipak ljudi imaju posao i obiteljski život kojima se moraju posvetiti; bilo bi pomalo sebično očekivati da sve svoje slobodno vrijeme posvećuju forumu i portalu.

Još jednom hvala rudaru na postu; jako zanimljivo i lijepo napisano razmišljanje. :bravo
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
rudar je napisao/la: Razlog zašto se javljam su tvrdnje pojedinih korisnika (Max nedavno, kao i komentar uz Visionov članak na naslovnici o Magei, koji 26. lipnja potpisuje Codegun) da je premalo novih tekstova/sadržaja na LZS-u. Smatram da takvi prigovori ne stoje.


Pozdrav herr rudar :-D

Ako smijem, rado bih pohvalio ovaj tvoj osvrt i pogled na LZS iz tvog kuta. Djeluje jako iskreno i od srca.

I , usput, ono kaj sam naveo da je premalo novosti nije bilu u smislu kritike nego smo tamo raspravljali o nečem posve desetom ( zakaj se ko nije uključil u projekt hardverskih recenzija ) pa sam to rijetko izlaženje članaka naveo samo kao primjer iz kojeg vjerujem njihovim tvrdnjama da su malobrojni i preokupirani i drugim obvezama pa im voluntarizam ovdje nije prioritet u životu.. Kužiš, znači nije to bila kritika nego samo ogledni primjer zakaj je nešto tako kako je...

U svakom slučaju, lijepo je bilo pročitati tvoj osvrt.

:thmb-up
Max Bunker
Max Bunker
@rudar, moram i ja posebno pohvaliti tvoje iskreno viđenje. Jedino što si zaboravio spomenuti je IRC kanal #linuxzasve.com, ali ne zamjeram ti, jer vidim da nemaš vremena za čavrljanje, kao i većina nas u zadnje vrijeme.
Nekoliko puta sam "zapalio" taj kanal svojim neznanjem. Ja sam tamo puno naučio, a iskusniji korisnici su se dobro nasmijali. :lulz
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Hvala vam od srca svima na potpori. Nisam htio ovim komentarom baciti udicu za skupljanje zahvala, iako sam, moram reći, zapazio da je moj sličan post na LM forumu privukao više od tisuću posjeta.

Vl@do s pravom skreće pažnju na IRC, koji je važan i, možda, nedovoljno iskorišten komunikacijski kanal. No, osim IRC-a propustio sam spomenuti nešto još važnije. Riječ je o naslovnici LZS-a, koja nedostaje velikim i puno više posjećenim forumima, poput LM-a, Debianovih i mnogih drugih.

Tamo se u pravilu samo postavljaju pitanja, ili iznose komentari na izabrane teme. Autori pritom ne pišu članke popraćene odgovarajućim likovnim ili multimedijalnim sadržajima, kakvi se ovdje na LZS-u obično mogu naći. Portal LM-a ima, recimo, relativno brojne i bogate rubrike, poput tutorijala, ispitivanja rada raznih vrsta hardvera uz LM, ali meni se baš sviđa ovakva naslovnica, s raznim vijestima.

Stekao sam dojam da korisnici pojedinih distri radije međusobno komuniciraju kroz manje-više zatvorene mailing lists, nego preko otvorenih foruma. Time se možda teže dolazi do rješenja pojedinih problema; katkad je dobro sagledati sliku u cjelini (pa i uspoređujući pojedine probleme koji se javljaju u različitim distrama, poput moje nekadašnje potrage za 'pravim' programom koji će pokrenuti bežičnu Broadcom karticu). Njima zato minus, a LZS-u još jedan plus! :thmb-up
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Koliko sam skužio, forumi su u opadanju barem kod nas. Više ih se okreću FB-u.

Iz prve ruke znam da nije lako voditi forum, portal,... Treba imati kvalitetne vijesti, nije sve u tome da ih ima što više.

Uživajte u ljetu.
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
@ Rudar
:dobar-post
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Upravo sam se danas registrirala na LZS a par godina pratim sta pisete. Iz tog materijala covjek moze jako puno naucit i stvarno sa svojim nacinom ste mnogima pomogli.
Imam pitanje, postoji li neki linux program koji se moze online instalirati a ne sa DVD?
Da li je Debian bolji od Ubuntu? Da li je Cyborg Hawk tako dobar kako pisu o njemu?
Forum treba osvjeziti sa drugi linuxima. Kad ukucam u google pitanje, odmah mi izbaci vase
tekstove.
Ne zaustavljajte se samo prosirite na sve linuxe pitanja i odgovore. Postanite prvi i vodeci za linux. To neka bude cilj pa kad imate cilj tad sve ide kako treba. Odlicni ste.

Sto se tice fb nije to tako aktivno kao kad se ukuca u trazilicu.
Postovi: 2
Postovi: 2
Pridružen/a: 14 tra 2018, 19:44
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Z
OS: linux-dom
Katrin je napisao/la:Imam pitanje, postoji li neki linux program koji se moze online instalirati a ne sa DVD?


na što točno misliš?
dali gui za package manager ili instalacija Linuxa sa neta?

ako si nova sa linuxom, ja bi ti preporučio fedoru.
Ima sve što ti treba za rad, lako se instalira, jednostavna i paketi se relativno brzo ažuriraju sa novim verzijama, update na novu verziju je jednostavan i bezbolan.

Baš sam kupio novo računalo i stavio fedoru 27, nikad nikakvih problema, fedoru koristim od verzije 6, a to je cca. 10 godina.
Postovi: 158
Postovi: 158
Pridružen/a: 06 svi 2012, 11:59
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora, Fedora server

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.