Sada je: 28 ožu 2024, 09:00.
Prijedlozi, komentari, kritike i sl. vezano uz portal.

Moderator/ica: Moderatori/ce

shicy je napisao/la:šta ima lipše nego čistit pizdari*e po forumu u nedilju ujutro :ljubav

:lulz
Ovo je predobro, ko za potpis :D
Uznemirili ste mi frenda bertonija, sad ćete me svi čut! Bitch is back! sbatine
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
eQuivalent je napisao/la:Dakle, pitanje je šta se dešava sa forumom? Zar je zaista tolko postao neaktivan? Nema članova ili je posredi nešto drugo?

eQuivalent, posrijedi su razliciti razlozi zbog kojih su neki clanovi tokom vremena napustili ovaj forum. Vecinom su forumski razlozi (bahatost karijerista, neslaganje s vodstvom, lijenost novih korisnika, trolovske krvopije, nerjesivi linux problemi, itd), a manje privatni. Ne bih o tome, ali zbog toga se manje pise, jer nedostaju njihovi kvalitetni tekstovi, teme i komentari, a nedostaje i ona vedra atmosfera medju mnostvom osoba razlicitih stavova.

Zasto pitas?

Jel se zajednica kod vas oporavila od onih trzavica odprije nekoliko godina?



Jeremija je napisao/la:Točan naziv teme bi bio "što se dešava sa forumima" :)

Linux za sve je za današnje vrijeme još jako aktivan. Ako pogledam ostale forume i teme, koje sam tražio, gdje su zadnje rasprave vođene cca 2012, i nakon toga ima još nekoliko novijih pitanja na koje nitko ne odgovara. Ne mislim na neke šture odgovore, nego na profesionalne pomoći u građevini, voćarstvu, tehnikalijama.
Ova današnja mladunčad valjda nađe sve na Instagramu, vide sliku i sve znaju ili valjda ih sve nauče Vlogeri i influenceri :D

Jeremija, iako nema veze s temom, jedan od razloga nepisanja na nekim forumima je taj sto je sve manje pravih majstora (i u stvarnosti) koji bi mogli dati koristan savjet.



DoDo je napisao/la:
Jeremija je napisao/la:Točan naziv teme bi bio "što se dešava sa forumima" :)


Nazalost, forumi polako, ali sigurno, postaju stvar proslosti. Vecina diskusija se obavlja preko facebooka, instagrama i slicnih servisa, a komentiranje raznih clanaka uglavnom preko reddita.

Ali ipak postoji jedna ocita prednost foruma pred spomenutim servisima - indexiraju ih trazilice. Dakle, kad guglate neki linux problem, velika je vjerojatnost da ce vam u rezultatima ispasti neki forum thread na kojem je taj problem vec raspravljen i eventualno rijesen. Za usporedbu, facebook i instagram diskusije se bas i ne pronalaze na googleu (ili sam u krivu?).

No, istina je i ono sto je takodjer ovdje spomenuto - Linux vise nije toliko problematican OS, kao sto je bio pred 10 godina kad smo pokretali LZS (nezadovoljni nedostatkom susretljivosti gurua s HULK foruma). A osim toga, i ekipa s ovog foruma vise nije toliko zarka u zelji da pomogne neiskusnijim clanovima (uglavnom ih se uputi na neku dokumentaciju ili guglanje, u stilu HULK-a pred 10 god).

No, postoji i treci razlog - moramo si priznati da ni windowsi nisu vise sto su nekad bili - Windows 10 je preuzel dosta dobrih ideja koje su prije postojale samo na linuxu poput vise workspaceova, package manager, bash za skriptiranje i development, night light, itd. Takodjer, veliki dio korisnika dobije windowse besplatno, bilo kao preinstalled OS na racunalu koje su kupili ili imaju pravo na besplatnu licencu preko skole ili posla, tako da manji dio ljudi, pogotovo ne-developera, je danas svjestan postojanja linuxa nego sto je to bilo pred 10 godina, kad je vista bila toliko losa da je cak i linux bez pravih grafickih drivera bio privlacniji prosjecnom korisniku. A treba uzeti i u obzir da je u posljednih 10 godina ipak standard u HR narasao (koliko god se to cini cudnim) pa $140 za windows home i nije vise toliki bauk dobrom dijelu hrv populacije - pogotovo ak im to znaci da ce im racunalo raditi bez poteskoca.

Cetvrti razlog: desktop racunala lagano odumiru - za dnevno browsanje, gledanje youtube-a i slicno puno je prakticnije i jednostavnije koristiti mobitel ili tablet, dok za igranje pro igrica (dakle, onih koje nije moguce pokretati na telefonu, poput npr RDR2, GTAV i slicne) sve vise ljudi preferira razne konzole, prvenstveno PlayStation4 i Xbox One. Razlog? Znaju da ce im igra raditi na tom uredjaju, dok kod kompjutera uvijek moras paziti na kolicinu RAM-a, kakvu GPU imas, jel ti disk dovoljno brzi, dal se antivirus vrti u pozadini, koji OS imas, ... Ljudi su lijeni i idu metodom manjeg otpora.
Tako da desktop racunala uglavnom preostaju na koristenje developerima i profesionalcima koji koriste software koji nije jos podrzan na mobilnim uredjajima (arhitekti, dizajneri, analiticari, ...), a i tu su oni opet vezani uz software kojeg koriste, tako da u ovu kategoriju linux upada uglavnom za software development, i to prvenstveno android i web, dok za ios software development ionako morate koristiti mac (a njega preferiraju i dizajneri zbog bolje SW podrske za njihove potrebe).

I konacno, peti razlog: cini mi se da GNU ideja je malo zamrla. Naime, vecina open source projekata koristi permissive open source licence (tj. one koje dozvoljavaju zatvaranje koda). Pretpostavljam da je razlog u tome da ako zelis da tvoj open source projekt bude popularan i da ga cim vise ljudi koristi, moras dozvoliti da razne firme mogu uzeti tvoj kod i koristiti ga u svom zatvorenom projektu. Iako se to cini nelogicnim, zapravo ti tako nesto odgovara jer ce te firme koristiti tvoj kod na nacin na koji ti vjerojatno nisi zamislio te na taj nacin pronaci bugove u tvom kodu koje ti obicno prijave, a ponekad i poprave - na kraju svi imaju koristi od toga. S druge strane, GNU software se ne moze koristiti izvan GNU zajednice, sto je izuzetno restriktivno. Naravno, neki to koriste u svoju korist, no to dosta ovisi o specificnom use-caseu pojedinog projekta (ne pali ta fora svugdje).

DoDo, zanimljivo razmisljanje.



Citajuci neke novije komentare, izgubio sam volju za ovu temu...
Postovi: 458
Postovi: 458
Pridružen/a: 19 stu 2012, 19:21
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Ta simptomatika manje forumske aktivnosti je vidljiva i na drugim sličnim okupljalištima. Mislim da promjene načina i stila života čini svoje. Evo kako dišu ekipe medju kojima se ja krećem :

Ako je riječ o mladim osobama ( srednjoškolci i studoši ), njima su društvene mreže postale uobičajeni dio života... Znam da se par vaših članova izjasnilo da nežele koristiti facebook i imaju pravo na takvo mišljenje, no mislim da su time možda i zakinuti za neke segmente koje fb pruža

Ti mladi ljudi se školuju, a dosta učitelja i profesora prakticira fb za zatvorene grupe za svoje razrede i odjeljenja u smislu brzih grupnih obavjesti, razmjene radnih materijala, pa čak i za zadavanje i prikupljanje zadaća tim putem.

Ti mladi ljudi su vremenski dosta zauzeti školskim obvezama, a ostatak vremena provode ili u kojekakvim izlascima, outovanjima, sportskim aktivnostima i sl i nemaju niti volje niti vremena da za svaku sferu svojih interesa traže odgovarajuće forume i da se učlanjuju i povremeno provjeravaju sadržaj na tim forumima.

Pripadnici srednje generacije, su mahom zsposleni, okupirani obiteljskim obvezama, a mnogi rade po cjele dane ili čak rade po dva posla. Tako isto niti oni nemaju previše vremena tražiti odgovarajuće portale i forume i tamo satima ili danima čekati odgovor na neki svoj upit.

Najveće društvene mreže, prvenstveno facebook, integriraju gomilu funkcionalnosti, i čest je slučaj da ćeš kroz fb najbrže i najlakše ostvariti neke radnje. U poslovnom svijetu je postalo pravilo da tvrtke ( trgovine, shopovi, proizvodjali, hoteli, apartmandzije, servisi...) imaju svoje fb profile a na svojim web stranicama imaju integriran messenger i whatsapp za brzi kontakt sa klijentima. Danas je sve dosta ubrzano i podložno propitkivanju, i ako se neki odgovor nemože dobiti u par minuta onda će se takve firme polako sve više zaobilaziti. I ja sam mišljenja da ako im nije stalo dok se odlučujem, još manje će im biti stalo ako ću imati problema sa njihovim proizvodom i uslugom.

I javne osobe, poitičari, sportaši, predsjednici...imaju svoje profile na društvenim mrežama ( iako njima to vode suradnici, no opet ih se može nešto javno pitati ili prozvati )...

I zbog svega toga oko 2 milijarde ljudi koristi fb, a kad ga već koriste vrlo brzo nauče ga koristiti tako da im uz fb netraju usluge drugih portala, foruma i sl...

Na fb postoji gro otvorenih i zatvorenih grupa za koju god sferu ste zainteresirani. U tim grupama se nalaze 8sobe koje koriste tu uslugu ili proizvod i vrlo brzo možete do informacija iz orve ruke. Takodjer je i sl support tvrtki sve zastupljeniji na tim mrežama. Shvatili su i oni da im ta online prisutnost može biti velika prednost, a svjesni su da im kritike na tim mrezama mogu narusiti povjerenje kupaca pa se trude biti prisutni.

Uz uključenu geolokaciju uvjek možete vidjeti da li je tko od vaših prijatelja u blizini. Zgodno kad ste na ljetovanju pa skužite da su na istoj plaži ili hotelu neke osobe sa kojima ste se dosada samo online družili. Ta geolokacija može i dobro doći u slučaju nevolje ako se iz bilo kojeg razloga nemožete javiti ali bar će frendovi i obitelj moći ugrubo vidjeti gdje ste i gdjr ste se kretali ( nedo bog otmice ili sudara i sl ..).

Svaka fb objava ili komentar nude prevod na jedan klik, čime se razbijaju jezične barijere i na vaše pitanje u nekoj grupi može odgovoriti na bilo kojem jeziku bez da vam to predstavlja problem.

Daleko od toga da nema i problema na fb, lažnih profila i sl, no i tamo se polako dovode stvari u red. Fb pravila brane lažne profile, ima ih more, no dovoljno ga je jednim klikom prijaviti i bez scana osobne nebu klikal više ( plus kaj ako je teže kršenje onda fb sve bitne pristupne podatke šalje nadležnoj policiji i pravosudju )...

I tak... Naravno da onaj tko nevoli koristiti fb ga i nebu koristio, no eto bar da ste upoznati da tamo možete biti i korisnih stvari. Ja sam dosta poslovnih angažmana dobio kroz fb preporuke. Od frenda kćer se preko fb chata u zabi zaposlila, a i dosta ljubavi je začeto kroz takve mreže. Netreba naravno pretjerati, ali uz razumno korištenje takve društvene mreže mogu biti korisne.

I ako ti napi mladi i sredovječni ljudi većinu informacija nadju na fb ( sve novine, portali, tv ...trenutno na fb objavljuju čoanke i emisije ) onda većina tih osoba nevidi smisao traženja izvan tog okružja. Portali, forumi i sl će i dalje ostati živi, no manje više će padati posjećenost i baviti će se sve više usko specijaliziranom tematikom.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Razlog zbog kojega pišem ovaj post je što se slažem sa napisanim od Bunkera.
Kako je spomenuo da treba umjereno provoditi vrijeme na društvenim mrežama, i pisao o dobrim stranama društvenih mreža nešto bih ipak napisao/dodao/trolao :hihi

Iako većina zna za ove probleme... i koliko su društvene mreže korisne, donose još više problema. Ovisnost, anksioznost, ne kretanje mladih (non stop su uz ekran) postaju sve gojazniji i bolesniji... i kako će se zbog tih mreža mladi profilirati u zrele osobe... bumo vidjeli. Ali da društvene mreže utječu na nas ljude to je činjenica.
Kako smo mi milenijalci dosta uvrnuta generacija i počinjemo mijenjati svijet, bojim se i razmišljati koliko će ga tek buduće generacije promijeniti (dobra je stvar što možda neće biti toliko ratova, nego više virtualnih ratova, a možda sam u krivu ako Sky Net ne zastrani :hihi ).
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Pa nemože društvena mreža biti kriva, možeš samo ti biti kriv ako ju nepravilno koristiš, baš poput automobila ili sjekire...

Ima ljudi koji su zastranili i koji pokušavaju društvenu interakciju zamijeniti online aktivnostima, no to nije ispravan put. Te platforme treba upregnuti i podesiti da ti budu pomoćnik i asistent te da ti tako olakšavaju uobičajene aktivnosti.

Ako sutra npr imaš termin u teretani ili autoservisu, zar nije korisno da ti dodje notifikacija grupne obavijesti da nebuju imali struje pa se termin odgadja ili prebacuje, a ne da ti uzmeš slobodan dan i saznaš to kad poljubiš vrata...

Kaj nebi bilo fino kad si u nekom trgovačkom centru i satima ćubiš dok žena obavlja shoping, da skužiš da su u istom centru još dva forumaša pa odete skupa na vopi...

I sve to nezahtjeva poseban trud jer ako si jednom to sve dobro podesio, dodju ti notifikacije koje možeš vidjeti i na zaključanom zaslonu.

Kolko ti je trebalo vremena da ovdje napišeš post, nikaj više ti nebi ni fejs uzel da to tam napišeš...

Ako i kad to jednom sve iskonfiguriras, nema potrebe satima u to piljiti, jer u par minuta dnevno buš saznao sve kaj ti treba.

Nemoram petore novina pročitati jer mi se nitificiraju samo članci i vjesti iz tematike koju sam odredio, i to sa svih izdavača, novina, tv-a, portala...svi su oni na fejsu, twiteru i sl...

Za nekakvu grupnu komunikaciju i konferencijske veze i dogovore nema lakšeg i rasprostranjenijeg načina nego kroz društvene mreže. Skoro pa svi ih imaju i nema potrebe nekoga nagovarati da počne koristiti neki specifični alat ili apk ako je već na nekoj od tih mreža...

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:Pa nemože društvena mreža biti kriva, možeš samo ti biti kriv ako ju nepravilno koristiš, baš poput automobila ili sjekire...

Ima ljudi koji su zastranili i koji pokušavaju društvenu interakciju zamijeniti online aktivnostima, no to nije ispravan put. Te platforme treba upregnuti i podesiti da ti budu pomoćnik i asistent te da ti tako olakšavaju uobičajene aktivnosti.



....


Lijepo si sve napisao i svaka čast zdravo razmišljaš, ali većina ljudi ne razmišlja tako. I citirati ću samo ovo. Upravo kako si napisao skloni smo zastranjivanju. I koja god tehnologija može poslužiti za napredak većinom se iskoristi u druge svrhe, npr. kruha i igara, nadzor, zatupljivanje. I još jedna stvar, što god nam tehnološki pomogne u jednoj stvari ošteti nas u drugoj. To je Einstein lijepo sročio "što je tehnologija naprednija korisnik je gluplji". Čast iznimkama i da malo generaliziram.

Osobno služim se i sa FB, ali ga nemam instaliranog na mob., nego preko maila dobijem obavijest o porukama idr. važnijim stvarima.
Mnogo čitam i pratim voljene stranice izravno, i nemam vremena skrolati vječno prema dolje na Facebooku i sl. aplikacijama. I zato ne želim gubiti svoje vrijeme na reklamne članke. Što ne znači da ponekad ne pročitam žutilo kada se nađe vremena.
Plus imam blagi poremećaj da sam temeljit, tako da mi škode beskonačne trakavice koje ne stignem pročitati, a toga je na FB na pretek. A poremećaj me tjera da skrolam dolje...
Rijetkima Facebook služi poslovno, ali kome treba neka ga koristi.
Ako idem u trgovački centar ja kao uzoran papučar hodam s desne ženi i nosim njenu torbicu zato što je njoj teška :)

Vidiš da više ne znamo kip Tuđmana napraviti :D tako uskoro nećemo znati niti patkariti na Chromeu niti prijaviti se na Forum , nego će Cortana odrediti šta mi volimo ili trebamo voljeti.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
A odlična ti je ova sa uzornim papučarom.

Svi mi koji smo obiteljski ljudi smo takvi uzorni papučari i pod time nesmatram nikaj lošega. No nemam volje satima cupkati i više se puta vraćati u iste trgovine u potrazi za čizmicama ili jaknom. Štoviše, moja bolja polovica je pod manjim pritiskom i ležernija je ako to obavlja bez mene jer zna da nemam živaca za to pa čemu onda da me tlači. Niti ja nju netlačim da samnom ćubi dok zujim za laptop ili mobać i sl.. Tehnika ju nezanima i sve te brojkice i karakteristike koje ja detaljno proučavam bi njoj bila teška tlaka da to mora slušati.... Aj zamisli kako nekome koga tehnika uopće nezanima zvuči moje objašnjavanje sa neukim trgovcima da mi nije bitno kaj smart tv ima hevc265 u pleyeru nego mi je bitnije da ima u prijemniku podršku za taj kodek...a većina trgovaca tu nepravi razliku i onda sa svakim odpočetka nakon kaj mu veliš da bi kupio smart tv ali da želim to i to..

I zato ja fino na kavicu, a prije zirnem na fb jel tko od frendova u blizini. I kako nam je trgovački centar nadomak kvarta, u par sekundi vidim da ih je par već tu. I ostaje samo ih na mesenger pitati jel za cafe, a uz malo sreće već i sjede u kafiću... Znači fb mi sam suzi izbor na par osoba koje su u blizini, a ja u imeniku imam skoro 700 kontakata i nevidim kojim bi ja bržim načinom vidio jel tko od njih u blizini..

Nemoraš ti beskonačno skrolati da bi vidio ono kaj te zanima na fb zidu. Prvo, ako si dobro podesio, ono najbitnije će ti biti u notifikacijama, znači kratki popis na zaključanom zaslonu i onda još u fb apk brojka na onom zvonu i klik na to ti otvara samo ono kaj si oodesio da ti se notificira. A drugo, u oostavka isključiš reklame, za one neisključive podesiš da imaju najmanji orioritet i onda će uvjek biti na dnu, a za ine tematike koje su ti bitne oodesiš da se uvjek prikazuju na vrhu zida. I tada nema beskonačnog skrolanja jer ti sve pregledno već na prvom ekranu mobaća i dosta ti je oar sekundi da hitiš oko i vidiš jer ima kaj bitnoga ili interesantnoga...

Jbg, fb je u jednu platformu integriral druzenje, pronalaze je osoba, audio poziv, video pozive, poruke, geolokaciju, kameru, razmjenu slika, videa, dokumenata, grupnu konverzaciju, razne oblike otvorenih i zatvorenih grupa i druzenja,translator, laku dostupnost svih tih funkcija jer svi non stop imamo smartphone uz sebe.....i nekakvi portal ili forum bi jako teško svemu tome mogao parirati i ponuditi nekaj takvoga...

I na fb piskaraš pod svojim imenom i prezimenom i tada su ljudi ipak malo obazriviji i taktičniji nego ovdje gdje pod ljevim nikom može vrijedjati i dijeliti epitete dok god ga neki mod podržava. Na fb ga prijaviš, i automatika čini svoje, a kad ga se ide demantirati i kritizirati onda to vide svi fb prijatelji obojice pa sud javnosti i razuma odradi svoje i bez potrebe da nekoga prijavljuješ... E taj dio dežurnim svadjalicama i braniteljima ćudoređa nebi pasao jer bi ih tamo na takve nebuloze prvo iskritizirali njegovi fb prijatelji, a onda i još par stotina drugih članova te grupe u kojoj nekaj tupi....I onda kada si tamo pod oravim imenom i prezimenom, nije ti baš ugodno da svi tvoji fb frendovi vide da pišeš gluposti i da te stotinjak ljudi činjenično demantira, pa si obzirniji u izboru rječi. Pa nemam za fb prijatelje nepoznate osobe, nego frendove, frendice, obitelj, poznanike, susjede, bivse i sadasnje poslovne suradnike i kolege, ...

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
OK , samo mi se čini da mi ne koristimo isti Facebook. Moje iskustvo je upravo suprotno na forumima nikada nisam vidio divljaštvo i psovke kao na Facebooku, a trolova pun Facebook. Ispod gotovo svakih vijesti komentari puni mržnje, što vanjska politika što unutarnja, propaganda na sve strane čak i među kao "prijateljima". Ima valjda tisuće profila sa crnom ustaškom slikom, a neka proba na forumu postaviti takvu sliku...
Također rodbina i pravi prijatelji objavljuju takve gluposti, slika na tisuće, proljevi ljubavi javno a privatno ratna sjekira igra... nije to za svakoga, bolje mi je bez toga uz sve prednosti koje si nabrojao. Tužno je to sve, plus spomenuti poremećaj. Bolje mi je satima pisati tebi pisma nego lajkati beskonačne slike od kuma i sestre :-D
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
A i na fb si biraš društvo, kao i u real lifeu. Lako izadješ iz grupe u kojoj ti se nesvidja ekipa, lako blokiraš i pojedince i grupe i nakon toga ko da ih nema za tebe niti tebe za njih.

Kao i u svakoj sferi života, tak i na tim društvenim mrežama ima i dobrih i loših stvari, a svatko od nas odlučuje ponaosob kaj i kako bu od toga koristio ili zaobilazio u širokom luku.

....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Meni je nekako fascinantno uvijek bilo kako ljudi ne kuze da su fb ljudi isti pravi ljudi u stvarnosti samo sa malo manje maske. Uvijek se cude kako to da ovi ovo ili ono ... Ko sto bi rekao Morpheus, "welcome to the desert of the real".
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.