Prijedlozi, komentari, kritike i sl. vezano uz portal.
Odgovori

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

25 pro 2008, 19:07

DoDo je napisao/la:Ovo kaj si napisao stoji, ali to će preplašiti početnike. Pretpostavka je da onaj koji je tolko uredio svoj GNOME da više nema menija, nije početnik!


Al tu bih potegao raspravu malo potegao... što je početnik i da li mi kroz tekst mislimo "početnike" naučiti metodama koje se koriste iskusni korisnici ili ih držati u njihovom svijetu početnika?

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

25 pro 2008, 20:13

4ndY je napisao/la:
DoDo je napisao/la:Ovo kaj si napisao stoji, ali to će preplašiti početnike. Pretpostavka je da onaj koji je tolko uredio svoj GNOME da više nema menija, nije početnik!


Al tu bih potegao raspravu malo potegao... što je početnik i da li mi kroz tekst mislimo "početnike" naučiti metodama koje se koriste iskusni korisnici ili ih držati u njihovom svijetu početnika?


Nemožeš očekivati da će svi prijeći na CLI odma, treba vremena, i volje.
Dodo ima pravo ne samo da budes preplašio Početnike nego budeš i naljutio jednoprstog Earl-a.
Ja sam za to da GUI bude glavni, a oni koji žele znati više onda jos dodatno uče CLI. a ne obrnuto.

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

25 pro 2008, 20:16

4ndY je napisao/la:Al tu bih potegao raspravu malo potegao... što je početnik i da li mi kroz tekst mislimo "početnike" naučiti metodama koje se koriste iskusni korisnici ili ih držati u njihovom svijetu početnika?


Pod početnike ja stavljam one "prave" početnike (koji ni s windowsima ne znaju raditi). Jer, vrlo vrlo detaljne upute (kakve sam ja pisao za GNOME) su upravo njima potrebne. Moja ideja je da taj wiki služi i ljudima koji ne znaju raditi s računalom, da im prvi susret s računalom bude upravo susret s Linuxom. Ako ćemo dugogodišnje windows korisnike koji su se upravo prebacili na Linux smatrati početnicima, onda im moramo pristupiti na jedan od sljedeća 2 načina:
1) sakriti CLI od njih, jer će u protivnom Linux smatrati inferiornim od windowsa (ipak među ljudima stoji mišljenje da su konzole stvar prošlosti - znam po tome jer neki pojedinci mene nazivaju budalom zbog toga što više preferiram tipkati naredbe u konzoli nego klikati okolo mišem) i pokazati im kako se stvari rade u GUI-ju
ili 2) uvjeriti ih da je CLI jednako dobra stvar kao i GUI (sretno nam bilo) i naučiti ih kako da koriste CLI i GUI zajedno (što je po meni optimalan način korištenja računala)

Problem 2. rješenja je samo u tome, da će biti teško upoznati s Linuxom ljude koji ne vole previše računala. Ova opcija vrijedi samo za geekove, i one koji to žele biti... Ne-geek ne želi znati da konzola postoji!

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

26 pro 2008, 10:47

Tko bi htio pisati wiki za K3b?
Ja ga baš ne koristim.
Za Brasero je skoro gotov wiki, pa bi bilo dobro da se napravi i za K3b.

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

26 pro 2008, 12:25

4ndY je napisao/la:
DoDo je napisao/la:Ovo kaj si napisao stoji, ali to će preplašiti početnike. Pretpostavka je da onaj koji je tolko uredio svoj GNOME da više nema menija, nije početnik!


Al tu bih potegao raspravu malo potegao... što je početnik i da li mi kroz tekst mislimo "početnike" naučiti metodama koje se koriste iskusni korisnici ili ih držati u njihovom svijetu početnika?


Početnik treba znati raditi u GUI-u ono što njemu treba. Ako netko ima predispozicije postait napredniji početnik, taj će sam početi pregledavati Linux dokumentaciju, unutar koje bi gotovo sve trebalo biti na nivou CLI-ja.

Evo Mravac je počeo pisati chmod naredbu i za to dobiva u Linux dokumentaciji poglavlje za pisanje CLI naredbi....

@Mravac, tvoju sam stranicu malo preformulirao, pa pogledaj

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

26 pro 2008, 12:26

Suko je napisao/la:Tko bi htio pisati wiki za K3b?
Ja ga baš ne koristim.
Za Brasero je skoro gotov wiki, pa bi bilo dobro da se napravi i za K3b.


Suko!

Tvoju stranicu od Brasera ću prebaciti pod aplikacije, a na sadašnju ću lokaciju staviti link

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

26 pro 2008, 14:13

Grof je napisao/la:
Suko!

Tvoju stranicu od Brasera ću prebaciti pod aplikacije, a na sadašnju ću lokaciju staviti link

Može!
Al' svejedno, ko će pisati K3b ? :D

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

26 pro 2008, 14:24

DoDo je napisao/la:
Pod početnike ja stavljam one "prave" početnike (koji ni s windowsima ne znaju raditi). Jer, vrlo vrlo detaljne upute (kakve sam ja pisao za GNOME) su upravo njima potrebne. Moja ideja je da taj wiki služi i ljudima koji ne znaju raditi s računalom, da im prvi susret s računalom bude upravo susret s Linuxom.


Slažem se! To je i moja ideja. ;)

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

26 pro 2008, 21:48

Suko je napisao/la:Al' svejedno, ko će pisati K3b ? :D


Treba pričekati da izađe release k3b-a za KDE4, pa onda...

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

27 pro 2008, 12:00

Jedno pitanje:
Kako mogu postaviti na nekoj stranici wikija link na podnaslov sa druge teme na wikiju?
Npr. Tema: Prženje iso slike , a ja bi na nju stavio link na podnaslov Prženje slike diska u temi Brasero.
Valjda će neko razumjeti ovo što sam napisao iznad. Nema što, znam ga zakomplicirati. :mrgreen: rofl
Odgovori