Sada je: 28 ožu 2024, 11:10.
Novosti iz Linux svijeta. Komentiranje vijesti s portala.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Tuxedo XUX508 i XUX708: Linux prijenosno računalo za gamere sa Corom i9-9900K

Moćna prijenosna računala serije XUX sa izmjenjivim procesorima iz Intelovog Desktop-Portfolio a računala će biti od Tuxedo nadograđena na Coffee Lake (Refresh). XUX508 i XUX708 sa 15,6-inčnim i 17,3-inčnim zaslonom sada se mogu naručiti u najskupljoj konfiguraciji sa osam jezgri Core i9-9900K.

slika
slika
slika

Obadva modela su dostupna izravno od Tuxedo, proizvođač nudi samo izravnu prodaju. Sa unaprijed instaliranim Linuxom podešenim na hardver, manji XUX508 s Core i5-8400, GeForce GTX 1060, 8 GB RAM-a (Single-Channel) i 500 GB HDD košta najmanje 1.839 eura, veći model sa inače identičnim značajkama košta 40 eura više. Ako kupac želi više računalne snage na primjer sa Core i9-9900K, GeForce GTX 1080, 32 GB RAM-a i (Dual-Channel) 500 GB SSD-om cijena je i do preko 3.000 eura.

Više informacija može se pročitati ovdje:

TUXEDO Book XUX708 https://www.tuxedocomputers.com/de/Linu ... RAM.tuxedo

TUXEDO Book XUX508 https://www.tuxedocomputers.com/de/Linu ... RAM.tuxedo


LP b4sh :kava
"The quieter you become, the more you are able to hear...."
Avatar
Postovi: 440
Postovi: 440
Pridružen/a: 04 tra 2012, 21:31
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Debian
Uz model Tuxedo Book XUX708 pala mi je u oči sljedeća primjedba:

After lots of time consuming tests and despite the close relationship to Ubuntu we're not offering Linux Mint anymore due to bad compatitibility with recent hardware!


Dakle, tvrdi se da su nakon dugotrajnih testiranja odbacili Linux Mint kao poželjnu distru za kupce ovih laptopa koji prvi put ulaze u svijet Linuxa (za "naprednije" korisnike, kako stoji na linku https://www.tuxedocomputers.com/en/Linu ... AM.tuxedo# nudi se OpenSuse 15). U osnovnom modelu laptopa daju Ubuntu, koji je, eto, po njihovim tvrdnjama potpuno kompatibilan s najnovijim hardverom, a Mint nije.

Nisam dalje guglao u potrazi za odgovorom na pitanje u čemu je ovdje problem s Mintom, pa me zanima što mislite vi ostali. Ukoliko drugdje pronađem neki novi podatak, prenijet ću ga ovdje. Hvala.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Mislim da je to zbog novo pecenih usera koji prelaze sa wina na linux ili jednostavno imaju namjeru zapoceti nesto sa linuxom pa misle da im je to lakse za ljude kao mi mislim da nije problem izbrisati kompletan sistem i instalirati Mint ili Debian opet kad nekome kazes Debian zaprepasti se jer su jos uvjek 10 godina unazad sa znanjem o linuxu i da se je na Debianu instalaciji i konfiguraciji dosta toga promjenulo i jednostavnije postalo tako da ja bar tako mislim :zvizdi

LP b4sh :kava
"The quieter you become, the more you are able to hear...."
Avatar
Postovi: 440
Postovi: 440
Pridružen/a: 04 tra 2012, 21:31
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Debian
Neznam zakaj njima mint nije valjao, no mogu reći moja iskustva sa mintom u zadnje vrijeme, a takvo nešto je možda i njih smetalo.

Zadnjih možda već 2 godine se mintov loader neupisuje pravilno u uefi-e. Boota se mint i korisnik to nevidi osim ako ide dublje kopati pa vidi kako to izgleda u uefiu.

Nadalje, mint cinnamon ima neobjašnjive usage pikove koje isto korisnik nevidi osim ako mu je stalno u pozadini aktivan neki sistem monitoring...

Neznam koliko to može imati ulogu, ali mint je trenutno odustao od kde-a a kde je sve bolji i sve popularniji i da sam ja proizvodjač hardvera to mi nebi bilo zanemarivo...
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:Zadnjih možda već 2 godine se mintov loader neupisuje pravilno u uefi-e. Boota se mint i korisnik to nevidi osim ako ide dublje kopati pa vidi kako to izgleda u uefiu.

Nedavno sam u dva slučaja instalirao Mint 19 XFCE nekim ljudima i oba puta po restartu nakon instalacije crni ekran s hrpom grešaka nalik "kernel panicu". Pogledam mintove grub parametre i u "linux" liniji stoji stavka koja u biti kaže "ignoriraj Live USB po restartu" i koja pravi probleme. Pobrisao to, ostavio samo "quiet splash" i odjednom radi bez greške. pface
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Meni smeta što na mintu nema skaliranje ekrana, kao niti skaliranje pokretača (uvećanje nije rješenje, vidi se loša rezolucija). Barem ja nisam mogao naći kako. A ubuntu to riješi na brzinu. Možda je to jedan od razloga odustajanja. Ima još sitnica.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Realno, osim Unitya (koji je službeno obustavljen) ni jedan DE nema dobro riješen scaling uz ogradu da u zadnjih dvije godine nisam koristio KDE pa ne znam kako je kod njega to riješeno.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
S obzirom na visoku cijenu ovih laptopa, od njih se očekuje besprijekoran rad u relativno dugom trajanju (daje se petogodišnje jamstvo). Zato proizvođaču vjerojatno nije prihvatljiva situacija ako se SD kartica "briše nakon kopiranja", pa se mora izvući da se problem riješi, kako upućuju na Linux Mint forumu https://forums.linuxmint.com/viewtopic. ... o#p1506188 (ne pouzdajem se puno u svoje poznavanje njemačkog jezika, pa molim kolegu @b4sh za provjeru), ili kad Linux Mint ne prepozna bateriju, kako stoji ovdje https://forums.linuxmint.com/viewtopic. ... o#p1389534

Nailazio sam i na prigovore zbog slabog prepoznavanja NVidia kartica, kako se žale ovdje https://forums.linuxmint.com/viewtopic. ... o#p1259388 , odnosno zbog nevolja sa svjetlinom, o čemu više na linku https://forums.linuxmint.com/viewtopic. ... o#p1258122

Ukratko, kao da razvijatelji LinuxMinta malo gube dah; mislim da se više ne nudi nativno ni LM 19 u KDE okruženju (oni samo savjetuju kako eventualno instalirati Plasmu na Linux Mint naknadno), pa ne čudi što su svrgnuti s prvog mjesta DistroWatch liste. Znam da to nije apsolutni autoritet u svijetu GNU/Linuxa, ali ima svoju važnost i daje neke konkretne podatke.

Hvala svima na interesu za moje pitanje i za sudjelovanje u ovoj maloj raspravi :thmb-up .
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.