Sada je: 28 ožu 2024, 09:41.
Novosti iz Linux svijeta. Komentiranje vijesti s portala.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav svima,

KDE zajednica je u posljednje vrijeme pogođena potresom zvanim "Qt Company"...
Zašto potresom? Kao neočekivana elementarna nepogoda su izjavili nekoliko stvari u kratko vrijeme te su potencirali veliku štetu KDE zajednici ali i sebi kao tvrtki (više o tome na kraju teksta).

Qt Company je tvrtka koja razvija Qt toolkit (odličan tootkit koji funkcionira na svim platformama te je stvarno moćan i sve popularniji). Ima puno prednosti u odnosu na GTK ali i jednu veliku manu - licencu. Licenca se mora kupiti i dosta je skupa ako korisnik želi modificirati izvorni kod te ga zatim distribuirati dalje... btw, GTK je napravljen upravo zbog toga što je Qt od samog početka imao problema s licencom.

E pa upravo ta tvrtka, koja je inače na burzi u Finskoj, okrivljuje naš poznati COVID-19 za loše poslovanje te stoga mijenja neka pravila poslovanja vezana za svoj proizvod kako bi povećala kratkoročnu dobit.

Njihov plan je ograničiti sve LTS verzije Qt-a samo za korisnike koji su kupili licencu prvih 12 mjeseci...a to je problem za sve open source korisnike jer oni većinom svoje programe baziraju na LTS verzijama. Uz navedeno, korisnici koji žele skinuti kod moraju napraviti i account (stvarno nemam komentara). Također, Qt Company nikada ne spominje KDE zajednicu u svojim priopćenjima iako im oni dosta pripomažu u razvoju.

https://lists.qt-project.org/pipermail/ ... 38316.html


Gore navedeno možemo shvatiti kao polijevanje benzinom po open source zajednici ali njihov pokušaj ublažavanja štete je potez koji je bacio šibicu...

Jednom izjavom na svom službenom blogu u tri kratke izjave jednostavno su "izbjegli temu" i pokušali su utišati glasine. Međutim, nisu uspjeli te nisu niti jednom opovrgnuli te "glasine" koje kruže.

https://www.qt.io/blog/qt-and-open-source

Reakcija KDE zajednice i open source zajednice bila je brza. Forkati Qt ili ne? Rasprava još traje i važu se prednosti imane, iako je najveći problem može li to KDE uopće napraviti? Nije lako održavati cijeli jedan toolkit poput Qt-a koji je sam od sebe bloatan razno raznim mogućnostima a KDE zajednica dovoljno posla ima i sa samim KDE-om...


Ukoliko Qt Company stvarno "šikanira" open source zbog brze zarade, oni gube pomoć open source zajednice (jer ipak smo mi ti koji pronalaze bugove i peglaju ih, pogotovo u tih prvih 12 mjeseci). Tvrtka će tada izgubiti na popularnosti jer će fork vjerojatno postati popularniji. To možemo vidjeti na primjerima MySQLa i MariaDB te OpenOffice i LibreOffice.

Možda se cijela situacija smiri ukoliko KDE zajednica uspije postići novi dogovor s Qt Company, ali šteta je već počinjena te je povjerenje izgubljeno. Samo je pitanje vremena kada će im nešto novo pasti na pamet....

Od cijele situacije najviše profitira GTK :lulz
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch
hah... nekako mi se čini da bi fork qt-a samo povećao probleme, kde baziran na gtk mi ne djeluje realistično. Budemo vidjeli što će i kako biti.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
meni tu ništa nije čudno ,ali da se razumijemo QT nije baš nešto na windowsima
je ono "nice to see" ali je gladan resursa i poprilično spor ako se usporedi sa nativnim win apijem,,,, ali to je na windowsima ali i na linuxu je ko sam vrag gladan snage.
pa dovraga nakon svih ovih godina kako to na ni jedan standardan i brz gui api nije još na linuxu? ili ima neki ..GTK...nije loš.ali nije to to...
I am the one and only....
Avatar
Postovi: 706
Postovi: 706
Pridružen/a: 16 ožu 2008, 20:47
Lokacija: NG
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: BugTraq
relevantno na pitanje o cross-platform gui frameworkovima: https://blog.royalsloth.eu/posts/sad-st ... rameworks/
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
iweb je napisao/la:relevantno na pitanje o cross-platform gui frameworkovima: https://blog.royalsloth.eu/posts/sad-st ... rameworks/

Odličan link :)
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch
zlatkoA je napisao/la:meni tu ništa nije čudno ,ali da se razumijemo QT nije baš nešto na windowsima
je ono "nice to see" ali je gladan resursa i poprilično spor ako se usporedi sa nativnim win apijem,,,, ali to je na windowsima ali i na linuxu je ko sam vrag gladan snage.
pa dovraga nakon svih ovih godina kako to na ni jedan standardan i brz gui api nije još na linuxu? ili ima neki ..GTK...nije loš.ali nije to to...


Standardan sa čime? Linux nije OS koji ima bazu, to je doslovno set programa. Eventualno sada kako ide systemd će stvarno biti linux GNU/systemd, ali to je to. GTK je prije bio dosta sporiji od qt, kako je sada ne znam ali ono štoznam je da mi windows10 na istom stroju ne djeluje baš ništa brže od linuxa. Ima neke stvari koje na linuxu nema lagano za nać, ali opet nema drugih stvari na koje sam naviknuo, voli se sam restartat, srušio se već jednom sam od sebe itd. Ukratko, ušli smo u bizarnu fazu di efektivno više nema neki posebnih razlika osim na razini preferencija DE detalja i HW kompatibilnosti.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Evo intervju sa CEO KDAB-a:
https://www.youtube.com/watch?v=PG0zCoK2X6o

Ja nekako ne vjerujem da bi se mogao dogoditi raskol, ipak im je KDE vjerojatno najveća reklama.
Avatar
Postovi: 1
Postovi: 1
Pridružen/a: 10 sij 2014, 23:03
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
OS: Kubuntu 18.04
Pa ti koristi frameworke i library-e. :)
Postovi: 158
Postovi: 158
Pridružen/a: 06 svi 2012, 11:59
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora, Fedora server

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.