Sada je: 29 ožu 2024, 11:24.
Rasprave u vezi Linux aplikacija.

Moderator/ica: Moderatori/ce

S nekoliko mjeseci zakašnjenja prenosim vijest da je od kraja siječnja 2018. korisnicima ponuđen šahovski interfejs Arena u novom Linux izdanju.

Riječ je o slobodno dostupnom, lako prilagodljivom i zaista bogato opremljenom GUI sadržaju, koji nudi sve potrebno za igru i analizu šahovskih partija. Dovoljno je spomenuti da u paketu s Arenom stiže nekoliko šahovskih programa (među kojima i trenutni prvak svijeta po verziji TCEC, Stockfish), tri zasebne baze otvaranja, podrška na nekoliko jezika, mogućnost izbora više tipova šahovskih ploča i figura, kao i sve popularniji Random chess, a sve prati detaljno i jednostavno napisano uputstvo.

Arena je odavno vrlo popularna među korisnicima MS Windows, a sad se pojavila i verzija za GNU/Linux. Koristim Debian, a nadam se da se i s drugim Linux distribucijama Arena instalira krajnje jednostavno, s dva klika mišem (uopće nam ne treba terminal). S linka

http://www.playwitharena.com/?Download:Arena_for_Linux

preuzimamo paket veličine 30.8 MB (postojeća najnovija verzija za Linux je Arena 1.1, očekuju se novije verzije...). Na preuzeti paket u folderu Downloads desna tipka miša, pa Extract here. Zatim dvaput lijevi klik na novonastali folder Arenalinux_64bit.1.1, pa kad se on otvori onda opet lijevim mišom na Arena_x86_64_linux i to je sve... izaberite jezik, veličinu i tip slova i spremni ste za igru!

Mislim da je za početnike (bilo u šahu, bilo u Linuxu) ovo izvrstan program. Osobno mi se ipak više sviđa Scid vs PC, o kojemu je ranije ovdje bilo govora, ali Arena bez sumnje zaslužuje čvrstu preporuku.
Zadnja izmjena: rudar; 19 lip 2018, 07:24; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Odličan projekt, hvala na linku :)

Inače smo svojedobno ovdje na forumu, tj IRC-u imali i turnir u šahu: viewtopic.php?f=22&t=11072&hilit=%C5%A1ah
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Inače smo svojedobno ovdje na forumu, tj IRC-u imali i turnir u šahu: http://linuxzasve.com/forum/viewtopic.p ... t=%C5%A1ah


Da, znam. Pratio sam malo, a nisam sudjelovao. Radije izučavam šah, nego igram, pa se zato i obradujem kad povremeno naletim na sadržaje poput Arene ili Scid vs PC.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
na poslu windoze, kod kuće idem u vrt ... nema me na linuxu ovih dana
dat ću priliku Areni ... javim se s dojmovima

hvala rudar !
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
kepica je napisao/la:na poslu windoze, kod kuće idem u vrt ... nema me na linuxu ovih dana
dat ću priliku Areni ... javim se s dojmovima

hvala rudar !


:thmb-up
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.