Sada je: 29 ožu 2024, 07:35.
Rasprave u vezi Linux aplikacija.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav ljudi! Imam Manjaro Cinnamon posljednju verziju koja je izašla. Dok sam ima linux Mint, u njemu je bila aplikacija "usb zapisnik slika" koji je radio odlično. Na Manjaru toga nemam i ne znam koji program da skinem kako bih mogao namontirati ISO na usb. :hmm
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 06 lis 2018, 22:10
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: opensuse
Mislim da ti je najlakše napraviti butabilni USB stick kroz terminal, bez neke posebne aplikacije. Prvo provjeri kroz GParted gdje se nalazi USB stick, zatim stavi ISO sliku s kojom kaniš prirediti butabilni USB stick u Home folder, pa onda samo otvori terminal i unesi naredbu

Kod: Označi sve
sudo dd bs=4M if=/home/rudar/manjaro-xfce-15.09-x86_64.iso of=/dev/sdc


Ovo je naredba kojom sam ja nekoć priredio butabilni USB-stick da bih njime mogao instalirati baš Manjaro. Moraš promijeniti sljedeće:

1) umjesto "rudar" unesi svoj nick (svoje korisničko ime u PC-u; moje ime je rudar)

2) umjesto manjaro-xfce-15.09-x86_64 u mojem slučaju unesi točno i puno ime distre koju želiš podići (kad je preuzmeš s weba, jednostavno označi njeno ime, pa copy+paste u gornju naredbu, pazi da ništa ne promijeniš); možda je još jednostavnije preimenovati je jednom kad si je presnimio u PC s weba, npr. u mojem slučaju umjesto manjaro-xfce-15.09-x86_64 mogao sam kliknuti na ikonicu desnom tipkom miša, pa iz ponuđenog izbornika izabrati Rename i onda je preimenovati, recimo, u cvijet.iso. Ništa se ne mijenja, a lakše je kasnije to prebaciti u naredbu u terminal.

3) ako ti USB-stick nije na /dev/sdc, kao u mojem slučaju, navedi točno gdje jest (a to će ti reći GParted)

Ovako sam postupio puno puta, provjereno radi. Za desetak ili petnaestak minuta dobio bih butabilni USB-stick s desetak distri koje sam isprobavao i nikakva aplikacija nije mi zato trebala. Sretno!
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Zanimljivo. Upisao sam u tražilicu Manjarovog upravitelja softvera "iso usb" i dobio listu od 5 programa od kojih su 4 za izradu usb preslika:
- gnome-multi-writer
- imagewriter
- isousb
- mintstick
:kava
Btw, za provjeru oznake usb diska može se iskoristiti naredba "lsblk -f" ili "sudo blkid". Čak i "mount" ili "fdisk -l" mogu poslužiti.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Preko terminala je uspjelo, izgleda da mi nešto sa usb nije bilo kako treba. hvala rudar!
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 06 lis 2018, 22:10
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: opensuse
:thmb-up
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.